امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۳:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71205
تاریخ انتشار: ۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۳۳
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پرونده 5 مرزبان ایرانی گروگان گرفته شده توسط تروریست‌های جیش‌العدل پس از شهادت یکی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پرونده 5 مرزبان ایرانی گروگان گرفته شده توسط تروریست‌های جیش‌العدل پس از شهادت یکی از این مرزبانان وارد مرحله جدیدی شده است.

با شهادت دردناک جمشید

دانایی‌فر که تنها ده روز از پدر شدنش می‌گذشت، افکار عمومی در داخل کشور به شدت نسبت به این ماجرای دراماتیک حساس شده به طوری که امروز و دیروز اغلب رسانه‌های سایبری و حتی کاربران شبکه‌های اجتماعی این موضوع را مورد توجه قرار داده‌اند.

در مقابل مسئولان هر یک دیگری را متولی این پرونده می‌داند، شورای عالی امنیت ملی به عنوان عالی‌ترین متولی مسائل امنیتی وزارت کشور را مسئول می‌داند و از هر گونه پاسخ‌گویی درباره این مسئله امتناع می‌کند. وزارت کشور هم تنها به رسانه‌ها و افکار عمومی وعده می‌دهد و به نوعی توپ را به زمین پاکستان و به طور تلویحی به زمین وزارت امور خارجه می‌اندازد. وزارت خارجه و سخنگوی آن نیز تاکنون از پاسخ درباره شرایط کنونی خودداری کرده‌اند و تا زمان مخابره این گزارش تلاش‌ها برای تماس با مسئولین این نهاد دیپلماتیک بی‌نتیجه بوده است.

در سوی مقابل زمزمه‌هایی از بهارستان می‌رسد که در آن نمایندگان مجلس شورای اسلامی این ایده را در ذهن دارند که اگر پاکستان خودش توان تأمین امنیت مرزهای غربی‌اش را ندارد، ایران خودش در خاک پاکستان وارد عمل شود تا بتواند جان 4 مرزبان خود را از دست جانیان جیش‌العدل نجات دهد اما مسئله به همین سادگی نیست، در هیچ کجای قوانین بین‌المللی، حقوق مرزها و حقوق بین‌الملل این اجازه به کشورها داده نشده که تحت هر عنوانی (تعقیب تروریست‌ها یا تأمین امنیت مرزهایش و ...) از مرزهای بین‌المللی عبور کنند و هرگونه اقدام نیازمند پذیرش دولت اسلام آباد است.  تصور اینکه نیروهای ایرانی با اجازه دولت پاکستان وارد خاک این کشور شوند کمی دور از ذهن است چرا که تهران و اسلام آباد در حال حاضر رابطه‌ای درخشان ندارند و نه دولت نواز شریف که با سعودی‌ها رابطه‌ای خوب دارد چنین امری را قبول می‌کنند.

از سوی دیگر خدشه‌ وارد کردن به روابط تهران - اسلام‌آباد هم نه به سود ایران است و نه به سود پاکستان و تنها منافع دشمنی و خصومت این دو همسایه برای عربستان سعودی خواهد بود و حالا در این معمای پیچیده که از نگاه بسیاری از کارشناسان مسئولیت مستقیم آن به عهده دولت (وزارت کشور، شورای امنیت کشور، شورای عالی امنیت ملی، وزارت امور خارجه) است، مقامات دولتی بیشتر نظاره‌گر بوده‌اند و نقشی منفعلانه ایفا کرده‌اند.

از یک سو وزارت خارجه با اعزام هیئت‌های نه چندان عالی‌رتبه به اسلام‌آباد تلاش می‌کند دولت پاکستان را به همکاری دعوت کند که این تلاش‌ها تاکنون نتیجه خاصی نداشته است.
گفته می‌شود که تلاش‌هایی برای ارتباط با برخی مبلغین تندروی مذهبی در استان سیستان و بلوچستان برای آزادسازی مرزبانان ایرانی صورت پذیرفته که اگر چه اصل خبر آن مستقلا قابل تایید نیست اما در صورت صحت چنین خبری، اولا این اقدام بی‌نتیجه بوده و ثانیا آن مبلغین تندرو نه‌تنها نمی‌توانند در مقام  مشاورت و معاضدت در مسیر آزادی مرزبانان ایرانی مورد استفاده قرار گیرند، بلکه خود باید پاسخگوی رفتارهای تفرقه‌افکنانه خود در دادگاه‌های صالح باشند.
به پاکستانی‌ها هم ظاهرا هیچ امیدی نیست و صحبت‌های خانم تسنیم اسلم با بی‌بی‌سی ثابت می‌کند که پاکستان خود را در این فقره طلبکار می‌داند نه بدهکار! اسلم به بی‌بی‌سی گفته است که ایران در مسیر یافتن مرزبانان همکاری لازم را ندارد.

ضعف وزارت کشور هم زمانی که دو روز بعد از شهادت دانایی‌فر این خبر را تأیید کرد به رخ کشیده شد تا ثابت شود مسیری که برخی مسئولین از طریق ارتباط گرفتن با برخی جریانات مذهبی تندرو در شرق کشور برای آزادی این گروگان‌ها اتخاذ کردند نه تنها سودی نداشت بلکه باعث گمراه شدن از مسیر صحیح هم شد و حالا مسئولین در نظر داشته باشند که مردم و خانواده‌های این 4 جوان امیدشان به تدبیر آنها است.

انتهای پیام/

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها