امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۳:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7124
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۳۰
تعداد بازدید: 155
حجت‌الاسلام محسن غرویان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم ضمن تبریک سالروز ولادت امام محمد باقر(ع) اظهار کرد: امام محمد باقر(ع) در تاریخ دارای ...

حجت‌الاسلام محسن غرویان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم ضمن تبریک سالروز ولادت امام محمد باقر(ع) اظهار کرد: امام محمد باقر(ع) در تاریخ دارای نقش علمی بود به همین دلیل به باقرالعلوم مشهور شده بود.

وی خاطرنشان کرد: از مباحثی که از پیشوای پنجم شیعیان در روایات و اخلاق ما باقی مانده می‌توانیم اندیشه‌های سیاسی و اقتصادی را استنباط کنیم.

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی العالمیه با اشاره به اوج اقدامات امام محمد باقر(ع) گفت: بیشترین حجم روایات که فقها در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی واقتصادی مطرح می‌کنند از اخبار و فرمایشات امام محمد باقر(ع) است.

وی عنوان داشت: موج فکری در دوران امام باقر(ع) ایجاد شد که شیعیان را وادار به ورود در بحث‌های سیاسی، اجتماعی و تلاش‌های اقتصادی کرد.

غرویان یادآور شد: امام باقر(ع) اهل کار، تلاش و تولید اقتصادی بود و همچنین با سلاطین زمان خود درگیری سیاسی داشت و این امور نشان‌دهنده اندیشه اقتصادی و سیاسی حضرت بوده است.

وی با بیان اینکه اوج بروز و ظهور مکاتب مختلف کلامی در دوران امام باقر(ع) بود گفت: اشاعره، معتزله، حنبلی و... اندیشه‌های مختلف را مطرح می‌کردند و امام باقر(ع) و امام صادق(ع) در برابر آنها در مناظرات مشارکت فعال داشتند.

عضو هیئت علمی جامعة المصطفی العالمیه خاطرنشان کرد: امام محمد باقر(ع) در زمینه تربیت شاگردان برای حضور در مناظره‌های علمی، کلامی و فلسفی تلاش کردند و آثار بسیاری از خود به جا گذاشتند.

وی با تأکید بر درس‌آموزی از سیره امام محمد باقر(ع) گفت: تولید، ابتکار، خلاقیت و مقاومت در برابر تحریم‌های اقتصادی و سیاسی دشمنان مهم‌ترین درس از پیشوای پنجم شیعیان است زیرا این امام بزرگوار خودش کار می‌کرد و از توصیه‌های ایشان این بود که انسان نباید محتاج دیگران باشد و منت دیگران را بکشد.

نادری یادآور شد: انسان باید خود اهل کار و تلاش باشد تا دست نیاز به سوی دیگران دراز نکند و این درسی است که باید برای خودکفایی از پیشوای پنجم شیعیان بیاموزیم.
انتهای پیام/78003/و30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها