امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۳:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7127
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۳۰
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از «آواپرس»، پس از انتشار گزارش‌هایی درخصوص ناپدید شدن حدود 80 تبعه افغانستان که قصد ورود غیرقانونی به خاک ایران را ...

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از «آواپرس»، پس از انتشار گزارش‌هایی درخصوص ناپدید شدن حدود 80 تبعه افغانستان که قصد ورود غیرقانونی به خاک ایران را داشتند، بازار شایعات در فضای رسانه‌ای داغ شد.

سفارت ایران در کابل برای جلوگیری از سوء استفاده افراد، گروه‌ها و دشمنان دوستی 2 ملت از این موضوع، با صدور بیانیه‌ای مطبوعاتی به اخبار منتشر شده در خصوص کشته شدن این افراد توسط مرزبانان ایران واکنش نشان داد.

بیانیه سفارت ایران در کابل در رابطه با اخبار منتشر شده نکات زیر را یادآور شده است:

1- این سفارت هنوز خبر تائید شده‌ای از سوی جمهوری اسلامی ایران در خصوص صحت این ادعاها دریافت نکرده است.

2- در صورت صحت این خبر، سفارت از پیش آمدن چنین حادثه‌ای ابراز تأسف کرده و بر اهمیت کنترل مرزهای مشترک از سوی مرزبانان 2 کشور جهت جلوگیری از ورود افراد غیر قانونی و بروز چنین حوادثی تأکید می‌کند.

3- مسئولان مرزی جمهوری اسلامی ایران بارها درخصوص ضرورت تردد قانونی اتباع افغانی تأکید کرده و همواره متذکر شده‌اند که تشخیص اشرار و قاچاقچیان از افرادی که غیر قانونی و شبانه قصد تجاوز به مرزهای جمهوری اسلامی ایران  را دارند بسیار دشوار است.

لازم به یادآوری است که مرزبانان جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با تجاوز اشرار و قاچاقچیان تاکنون بیش از 5000 کشته را متحمل شده‌اند.

4-  جمهوری اسلامی ایران بار دیگر از مقامات ذی‌ربط افغانستان می‌خواهد تا با کنترل دقیق‌تر مناطق مرزی و مسیر ورود قانونی اتباع خود، تأکید و تصریح کند و در این ارتباط جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا در جهت قانونمند کردن بستر حضور افراد جویای کار و کمک به کاهش معضل بیکاری، راه‌های این همکاری را مورد بررسی و مذاکره قرار دهد.

برخی از منابع خبری در این خصوص ادعا کردند: حدود 300 کارگر قصد ورود به خاک ایران را داشتند که از این بین تعداد 200 تن سالم و هشت نفر زخمی به ولایت فراه بازگشته‌اند و 82 تن دیگر مفقود هستند و در این ارتباط انگشت اتهام را متوجه مرزبانان ایران کردند.

وزارت کشور و خارجه افغانستان نیز در واکنش به این مسئله اعلام کردند که در حال بررسی این موضوع هستند.

ولایت فراه از جمله ولایت‌های مرزی افغانستان است که هم‌مرز با استان سیستان و بلوچستان ایران بوده و بسیاری از افغان‌هایی که قصد سفر قاچاق و غیرقانونی به ایران را دارند، مرزهای این ولایت را انتخاب می‌کنند.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها