امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۴:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71295
تاریخ انتشار: ۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، این روزها هر شهر و دیاری سنت نوروز باستان را به پا داشته و همه جا به نوعی حال و هوای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، این روزها هر شهر و دیاری سنت نوروز باستان را به پا داشته و همه جا به نوعی حال و هوای عید نوروز به خود گرفته است.

هگمتانه و دیار الوندنشینان نیز از این امر مستثنی نبوده و روزهای خاطره‌انگیزی را سپری می‌کند.

این روزها علاوه بر منازل، شهرها نیز پذیرای مهمانان هستند و هر شهر به نوعی از آنها پذیرایی می‌کند که همدان نیز تلاش می‌کند در خاطر مهمانان نوروز 93 ماندگار شود.

*حرکت اتوبوس گردشگری در سطح شهر همدان

در چند سال اخیر شهرداری همدان در یک اقدام پسندیده به راه‌اندازی اتوبوس گردشگری در سطح شهر همدان اقدام کرده است، که در نوع خود بسیار جالب است.

این اتوبوس گردشگری با استقرار در میدان امام (ره) که میدان مرکزی همدان است، مسافران و شهروندانی که قصد بازدید از امکان گردشگری همدان را دارد، می‌کند که بسیار جالب توجه است.

سازمان اتوبوسرانی همدان با استقرار این اتوبوس‌ها از ساعت 9 صبح تا 19 عصر مسافران و شهروندان همدانی را به نقاط گردشگری همدان هدایت می‌کند.

این اتوبوس سفر خود را از گنبد علویان آغاز کرده، سپس به ترتیب در میدان هگمتانه، آرامگاه باباطاهر، میدان عین‌القضات، مجتمع تفریحی عباس‌آباد، گنجنامه، بلوار ارم، میدان شیرسنگی، آرامگاه بوعلی‌سینا حضور می‌یابد و مجدد در میدان امام خمینی (ره) برای آغاز سفر استقرار می‌یابد.

*بازارچه‌ها بابی برای خرید سوغات

بازارچه نوروزی و چادر عشایری نیز در آرامگاه باباطاهر برپا شده و بسیاری از مسافران ضمن بازدید از سوغات و صنایع‌ دستی همدان از آن خریداری می‌کنند.

این بازارچه در 80 غرفه برپا شده که علاوه بر صنایع‌دستی مایحتاج مسافران نیز در آن ارائه شده است.

بازارچه دیگری در تپه باستانی هگمتانه با 50 غرفه برپا شده که هنرمندان همدانی با ارائه صنایع‌دستی همدان، سوغات همدان را به آنها معرفی می‌کنند.

*نوروزخوانی در تپه هگمتانه

استاد مهدی چایانی یکی از نقالان برجسته همدانی که استاد نقل و نقالی است، فعالیت خود را در دیار مادستان به رخ همگان خواهد کشید.

نوروزخوانی یکی از نقل‌هایی است که از قدیم‌الایام باب بوده و در نوروز 93 نیز این رسم به یادماندنی در اذهان شهروندان همدانی و مسافران و گردشگران حاضر در همدان تداعی خواهد شد.

این برنامه از ساعت 17 یکم فروردین تا روز سیزدهم در تپه باستانی هگمتانه اجرا می‌شوند و علاقمندان برای بهره‌مندی از این برنامه عصرها حضور به هم رسانند.

همچنین موزه تاریخی هگمتانه نیز که در داخل محوطه این تپه باستانی واقع شده در ایام نوروز به روی علاقمندان باز است.

این موزه که به تازگی مرمت آن به پایان رسیده است، با دربرگیری اشیاء تاریخی کشف شده از دل این تپه؛ موزه‌ای فاخر است که مسافران همدانی بازدید از این موزه را فراموش نکنند.

کلیساها و شهر تاریخی که در این محوطه کشف شده است از دیگر جاذبه‌هایی است که در کنار نوروزخوانی می‌توان از آنها بازدید کرد.

*از آبشار گنجنامه تا گنبدعلویان

نقاط دیدنی همدان روزهای به یادماندنی را تجربه کرده و هر یک به نوعی پذیرای مهمانان نوروزی هستند، گنبد علویان، گنجنامه، آرامگاه بوعلی‌سینا و باباطاهر، غار علیصدر، تپه هگمتانه، میدان تاریخی همدان و ... روزهای شلوغی را سپری می‌کنند.

ستاد هماهنگی خدمات سفر همدان در میدان باباطاهر واقع شده و دو ورک‌شاپ سفارشات جدیدی را در تراش سنگ‌های قیمتی و چرم برای مسافران آماده می‌کنند.

ستاد اسکان نوروزی مسافران نیز در مجتمع فرهنگی عین‌القضات مستقر شده که دو نوبت جنگ شادی در مقابل آن برگزار شده و مسافران ضمن حضور در این مکان برای اسکان، از این برنامه شاد نیز بهره‌مند می‌شوند.

همدان؛ دیار شاعران و اندیشمندان که امروز پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین نام گرفته، این رورها با حال و هوای نوروز روزهای شلوغی را می‌گذراند.
انتهای پیام/89003/ط40
برچسب ها:
آخرین اخبار