امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۰:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7130
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۳۰
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، دادستانی آمریکا تصمیم گرفت پرونده اتهامات عنوان شده علیه «ماکسیم باقی‌اف» ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، دادستانی آمریکا تصمیم گرفت پرونده اتهامات عنوان شده علیه «ماکسیم باقی‌اف» پسر رئیس جمهور مخلوع قرقیزستان «قربان‌بیک باقی‌اف» که به اتهام تقلب در اوراق بهادار و نقض قوانین قرقیزستان در بریتانیا دستگیر شده بود، مسدود شود.

به گزارش خبرگزاری «آکی پرس»، در بریتانیا قرار بود که فردا 23 اردیبهشت (13 ماه می) دادگاهی تشکیل شده و به اتهامات وی رسیدگی شود.

در همین رابطه به پرونده «تائیل علی منیر» مدیر سابق اوراق بهادار در نیویورک و «یوگنی گورویچ» رسیدگی و آنان محکوم شدند زیرا یک مکالمه تلفنی سری فاش شده بود.

با این حال، تصمیم آمریکا در رابطه با ماکسیم باقی‌اف غیرمنتظره بود و این سؤال را مطرح می‌کند که چرا آمریکا تقاضا کرده است ماکسیم در بریتانیا آزاد شود؟

دلایل متعددی وجود دارد. اول اینکه مذاکرات در رابطه با «ماناس» در پیش است و استراداد باقی‌اف به آمریکا و درخواست محاکمه وی در دادگاه‌های قرقیزستان، برگ برنده‌ای در دست واشنگتن خواهد بود زیرا همانطور که قبلا حکم صادر شده است وی به 24 سال زندان محکوم می‌شود.

این برگ برنده‌ می‌تواند در مذاکرات در رابطه با ماناس مورد استفاده قرار گیرد.

با این حال این برگ برنده نتوانست تانیل علی منیر مدیر سابق اوراق بهادار در نیویورک را از محکومیت برهاند. ظاهرا دادستانی تصمیم گرفته بیشتر از این کنکاش نکند.

دوم اینکه ماکسیم باقی‌اف با دولت آمریکا قرار گذاشته یک معامله انجام دهد و تصمیم دادستانی کل مبنی بر باقی گذاشتن باقی‌اف در بریتانیا برای انجام عملیاتی بزرگتر است.

با توجه به تحولات اخیر، مذاکره در رابطه با ماناس در پنتاگون روند نامناسبی دارد. برای اتخاذ تصمیم نهایی باید راه‌حل جدید و محکمی ارائه شود که به همه اینها مسئله مرکز ماناس هم اضافه می‌شود.

این در حالی است که مقامات قرقیزستان حتی نمی‌خواهند در رابطه با ماناس حرفی را گوش کنند و تصمیم دادستانی آمریکا در خصوص توقف پرونده رسیدگی به اتهامات ماکسیم باقی‌اف را بی‌معنی خواندند ضمن این که سفیر آمریکا در قرقیزستان را به وزارت خارجه این کشور احضار کردند.

به موازات این تصمیم نشریه روسی زبان «فوربس» اعلام کرد که «باریس برزوفسکی» سرمایه‌دار معروف روس (وی فوت کرده است) 5 میلیون دلاری در مذاکرات 24 آوریل سال 2005 در جریان کودتا از دست داد و در ازای آن معدن طلای «جروی» را دریافت کرد.

وی از این طریق 50 میلیون دلار به دست آورد که این مبلغ در دست ماکسیم باقی‌اف قرار گرفت.

برخی منابع روسی اعلام می‌دارند که اگر این مبلغ را ماکسیم باقی‌اف بلوکه نمی‌کرد، می‌توانست تضمینی برای 150 میلیون دلاری باشد که «ولادیمیر پوتین» در سال 2009 برای خروج آمریکا از پایگاه ماناس وعده داده بود.

با این وجود، کارشناسان بازی کردن با کارت ماکسیم باقی‌اف توسط آمریکا را تلاشی مکمل در کنار سایر گزینه‌ها برای حفظ حضور نظامی خود در پایگاه ماناس ارزیابی می‌کنند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها