امروز : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 20
۰۷:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7136
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۳۰
تعداد بازدید: 114
به گزارش فارس، «تلویزیون‌یک» افغانستان به نقل از «ویلیام برنز» معاون وزارت خارجه آمریکا گزارش داد که موضع آمریکا در قبال خط دیورند تغییر نکرده ...

به گزارش فارس، «تلویزیون‌یک» افغانستان به نقل از «ویلیام برنز» معاون وزارت خارجه آمریکا گزارش داد که موضع آمریکا در قبال خط دیورند تغییر نکرده است.

این مقام آمریکایی امروز در یک نشست خبری در کابل بیان داشت: آنچه که «مارک گراسمن» نماینده سابق آمریکا در امور افغانستان در خصوص خط‌ دیورند گفته بود، درست است.

مارک گراسمن سال گذشته در یک مصاحبه اختصاصی با یکی از شبکه‌های تلویزیونی افغانستان گفته بود که آمریکا خط‌دیورند را به عنوان مرز بین‌المللی بین افغانستان و پاکستان به رسمیت می‌شناسد.

این اظهارات باعث شد که دولت افغانستان از جمله وزارت خارجه این کشور به آن واکنش نشان دهد.

در پی تنش‌های اخیر بین افغانستان و پاکستان، حامد کرزی نیز روز پنجشنبه اظهار داشت که اگر فشارهای اخیر بر افغانستان به خاطر پذیرفته‌شدن «خط‌ دیورند» باشد، عملی شدن آن غیرممکن است.

رئیس جمهور افغانستان در تاریخ 14 اردیبهشت نیز  بیان داشت که نباید هیچ دولتی در افغانستان خط‌دیورند را به رسمیت بشناسد.

کرزی در ادامه گفت: دولت افغانستان هرگز خط‌دیورند را به رسمیت نخواهد شناخت.

خط مرزی دیورند در زمان حکمرانی «عبدالرحمن‌خان»، طی معاهده‌ای در سال 1893 میلادی با «مورتیمر‌دیورند» نماینده هند تحت استعمار انگلیس تعیین شد.

همزمان با استقلال هند از انگلیس و به میان آمدن کشور پاکستان، دولت وقت افغانستان، خط دیورند را به رسمیت نشناخت و هنوز بین 2 کشور افغانستان و پاکستان بر سر مسائل مرزی اختلافاتی وجود دارد که گاهی باعث بروز مشکلات جدی بین آن‌ها شده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار