امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۷:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71366
تاریخ انتشار: ۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «اوزدیلی.اوز» با اشاره به واکنش وزارت خارجه ازبکستان درخصوص ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «اوزدیلی.اوز» با اشاره به واکنش وزارت خارجه ازبکستان درخصوص بحران اوکراین افزود: اظهار نظر وزارت خارجه ازبکستان اولین واکنش رسمی تاشکند در برابر حوادث اوکراین پس اعلام نتایج همه‌پرسی در منطقه «کریمه» است.

در این بیانیه تأکید شده که تنها راه معقول حل مسئله اوکراین و رویدادهای اطراف آن برگزاری مذاکرات مستقیم دوجانبه برای یافتن شیوه مصالحه مورد قبول طرفین برای حل مشکلات است.

به گفته این منبع، وزارت امور خارجه ازبکستان تصریح کرد: با توجه به دشوار بودن پیش‌بینی چشم‌انداز وقایع پیش رو، مذاکرات در این زمینه مهم به نظر می‌رسد.

در بیانیه آمده، با در نظر داشت نزدیکی مردم اوکراین و روسیه، ایجاد جامعه تاریخی این ملت‌ها متشکل از ارزش‌های معنوی و فرهنگی و روابط اقتصادی دوجانبه، تنها راه حل معقول و منطقی مذاکرات دوجانبه مستقیم برای دریافت راه‌حل مسالمت‌آمیز و مورد قبول طرفین برای حل مشکلات می‌تواند باشد.

این نهاد دیپلماتیک ازبکستان تأکید کرده به هر اندازه‌ای که زمان بیشتری از دست می‌رود تناقض افزایش یافته و وضعیت بحرانی بیشتر تشدید می‌شود.

بر اساس این بیانیه، ازبکستان بر مبنای اصول اساسی منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی، به صورتی پایدار و محکم و به طور واضح بر استفاده از ابزار مسالمت‌آمیز برای حل اختلافات تأکید و از کشورها دعوت می‌کند که در روابط بین‌المللی خود از تهدید و استفاده از زور علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر دولت جلوگیری کنند.

وزارت خارجه ازبکستان همزمان افزوده است‌ که مفهوم اصلی فعالیت‌های سیاست خارجی این کشور در اولویت سیاست تاشکند در مرحله کنونی بوده و تعریف این اهداف دولت در قانون اساسی کشور نیز منعکس شده ‌است.

ازبکستان پس از قزاقستان و قرقیزستان سومین کشور آسیای مرکزی است که به طور رسمی درخصوص حوادث اوکراین و تحولات شکل گرفته در منطقه کریمه اظهار نظر کرد.

به اعتقاد کارشناسان سیاسی، اگر چه تاشکند در بیانیه وزرات خارجه خود از نتایج همه پرسی در کریمه و پیوستن آن به روسیه به طور واضح حمایت نکرده اما اینکه نظری در رابطه با این تحول بیان نمی‌کند به معنای قبول و اعتراف این رویداد مهم سیاسی است.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها