امروز : سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ - 2017 January 24
۲۱:۴۳
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71381
تاریخ انتشار: ۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه و به نقل از پایگاه خبری «آسیا پلاس» دبیرخانه سازمان پیمان ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه و به نقل از پایگاه خبری «آسیا پلاس» دبیرخانه سازمان پیمان امنیت جمعی در اطلاعیه‌ای به اظهار نظر یک عضو پارلمان قرقیزستان در مورد فعالیت نیروهای واکنش سریع این نهاد واکنش نشان داد.

واکنش رسمی این سازمان در حالی است که «باقر اغلوو» عضو مجلس قرقیزستان هفته جاری ضمن بررسی لایحه قانونی نسبت به احتمال استفاده واحد واکنش سریع این نهاد در حل بحران‌های داخلی مشابه اوکراین هشدار داد.

در اطلاعیه دبیرخانه سازمان پیمان امنیت جمعی آمده است: اوکراین عضو سازمان پیمان امنیت جمعی نبوده و استفاده از واحد نیروهای واکنش سریع در قلمرو آن مطابق با توافقنامه تصویب‌شده در 14 ژوئن سال 2009 غیر ممکن است.

به گفته این منبع، تصمیم در مورد هر گونه دخالت این نیرو در وقایع محدوده قلمرو سازمان پیمان امنیت جمعی به هر شکلی بر اساس اجماع و توافق همه کشورهای عضو سازمان، از جمله قرقیزستان گرفته خواهد شد.

این دبیرخانه یادآور شده که در مجموع وظایف نیروهای واکنش سریع سازمان پیمان امنیت جمعی مطابق با توافقنامه فوق‌الذکر تنها اجرای کارهای زیر برنامه‌ریزی شده‌است:

- استقرار در قلمرو هر کشور عضو به منظور نشان دادن آمادگی برای استفاده از نیروی نظامی.

- شرکت در جلوگیری و دفع حمله مسلحانه، از جمله تجاوز، کاهش خطر و احتمال درگیری‌های مسلحانه.

- مشارکت در فعالیت برای مبارزه با تروریسم بین‌المللی، قاچاق مواد مخدر، روانگردان و پیش‌سازهای آنها، سلاح و مهمات، انواع دیگری از جرایم سازمان یافته فراملی.

- تقویت نیروهای مرزبان برای حفاظت مرزهای کشورهای عضو و حمایت از تأسیسات نظامی و غیرنظامی آنان.

- مشارکت در امر تأمین اطمینان در ترکیب گروه‌های فوری با استقرار سریع در منطقه ناامن و همکاری با نیروهای نظامی کشورهای عضو.

- شرکت در اجرای اقدامات سریع برای حفاظت از مردم از خطرات ناشی از رفتار یا اثرات اقدام نظامی به موقع حالت‌های اضطراری و اجرای طرح کمک‌های فوق‌العاده بشری.

به گفته منابع خبری، این عضو مجلس قرقیزستان در حالی ابراز نظر کرده است که کمیته امور بین‌المللی پارلمان این کشور پیش‌نویس پروتکل اصلاحات مربوط به توافقنامه در مورد ایجاد واحد واکنش سریع در چارچوب برنامه همکاری کشورهای عضو سازمان امنیت جمعی‌را که 14 ژوئن 2009 تصویب شده‌است برای تکمیل در دستور کار خود قرار داد.

به گفته این منابع، عضو پارلمان قرقیزستان با اشاره به این که، توافقنامه ایجاد نیروی مشترک واکنش سریع سازمان امنیت جمعی قبل از وقایع اوکراین تصویب شده به اعضای کمیته هشدار داده‌است: من نمی‌خواهم که، گروگان توافقنامه‌های مشابه شوم.

وی همچنین با ذکر اقدامات روسیه در رابطه با بحران اوکراین تأکید کرده که، مجلس شورای فدراسیون روسیه خیلی زود تصمیم گرفت که در زمان لازم نیروهای نظامی به اوکراین وارد ‌شوند.

به گفته این عضو پارلمان قرقیزستان، اگر میان روسیه و اوکراین جنگ شروع شود، مطابق با توافقنامه ایجاد واحد مشترک واکنش سریع هر کدام از اعضای این قرارداد موظف خواهند بود در کنار روسیه علیه اوکراین وارد عمل شوند.

این عضو مجلس قرقیزستان از اعضای کمیته امور بین‌الملل پارلمان خواسته به منظور حفظ حق و مواضع قرقیزستان برای خودداری از مشارکت در جنگ اوکراین از بررسی، تصویب، اصلاح و بحث در زمینه پیشنهادهای تکمیلی این توافقنامه خودداری کنند.

بر اساس پیشنهاد این عضو مجلس قرقیزستان، کمیته امور بین‌الملل مجلس قرقیزستان نیز بررسی این توافقنامه را به زمان دیگر موکول کرده است.

سازمان امنیت جمعی در سال 1992 میلادی در محدوده جامعه کشورهای همسود به منظور تأمین روابط نظامی و حفاظت از امنیت و ثبات این کشورها ایجاد شده‌ است.

ارمنستان، بلاروس، روسیه، قرقیزستان، تاجیکستان و قزاقستان عضو این سازمان هستند.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار