امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۱:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7141
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۳۰
تعداد بازدید: 268
اسماعیل خاک‌فرجی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره تصویب سند توسعه تعاون اظهار داشت: این سند از لحاظ کلیات، برنامه و ...

اسماعیل خاک‌فرجی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره تصویب سند توسعه تعاون اظهار داشت: این سند از لحاظ کلیات، برنامه و چشم‌انداز برای بخش تعاون خوب بوده اما با شرایط فعلی، امکانات و مدیریت‌های کنونی همخوانی نداشته و امکان تحقق آن وجود ندارد.

وی ادامه داد: بدنه بخش تعاون پیگیر اجرای این سند بوده تا تعاون را در جایگاه اصلی خود ببیند اما در حال حاضر حلقه‌های رسیدن به این موضوع با یکدیگر متصل نیست.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های مسکن کارکنان دولت در خصوص رشد سهم بخش تعاون از اقتصاد کشور گفت: در سال‌های اخیر رشد قابل‌توجهی از سوی این بخش وجود نداشته و زمانی که بسترهای اجرای این سند وجود نداشته باشد عملاً امکان تحقق آن فراهم نیست.

این فعال تعاونی‌ها افزود: بسترسازی و برنامه‌های قانونی بسیار خوب بوده اما پتانسیل اجرای این قوانین فراهم نیست.

به گفته خاک‌فرجی، در بخش تعاونی‌های مسکن، زمینه کاری باید برای ساخت واحدهای مسکونی فراهم باشد اما در حالی که زمینی در اختیار نداشته باشند و تسهیلاتی از سوی مسئولان ارائه نشود، عملاً نمی‌توان تعاونی‌ها را در این بخش موفق دانست.

وی ادامه داد: بخش مسکن یکی از حلقه‌های زنجیره تحقق این سند است که موجب رشد سرمایه‌گذاری، توسعه اشتغال و دیگر مباحث می‌شود.

خاک‌فرجی یکی از مشکلات موجود در بخش تعاونی‌های مسکن را اساسنامه دانست و تصریح کرد: محدودیت‌هایی که در شرایط کنونی در این بخش وجود دارد، مانع از تحقق اهداف در این زمینه می‌شود.

وی با بیان اینکه سهم تعاونی‌های مسکن از تأمین مسکن مردم یا همان واحدهای احداثی باید به 50 درصد در پایان برنامه پنجم برسد، بیان داشت: این موضوع هم خوب است و هم بد، خوب از این جهت که دولت موظف است از تعاونی‌های مسکن حمایت کند و به سیاست‌های غلط مسکن و شهرسازی در قبال تعاونی‌ها پایان دهد و بد از این جهت است که تسهیلات و امکانات از سوی وزارت راه و شهرسازی در اختیار تعاونی‌ها به منظور احداث مسکن قرار نمی‌گیرد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان دولت با اشاره به اینکه هزینه تمام‌شده ساخت مسکن در تعاونی‌ها نسبت به دیگر بخش‌ها پایین‌تر است اظهار داشت: قانون با آنچه اکنون اجرا می‌شود مغایر است و قطعاً سهم تعاونی‌ها در سند توسعه تعاون تا پایان برنامه محقق نخواهد شد.

خاک‌فرجی تأکید کرد: جلسات متعددی با مسئولان راه و شهرسازی در این زمینه برگزار شده، اما عملاً موفقیتی در این زمینه نداشتیم.

وی تأکید کرد: حداکثر 40 درصد تفاوت قیمت هزینه ساخته شده مسکن تعاونی‌ها با انبوه‌سازان است اما انبوه‌ساز برای کسب سود و منفعت بیشتر در این زمینه وارد شده است.

خاک‌فرجی در خصوص چگونگی حمایت مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تعاونی‌های مسکن گفت: هفته گذشته در جلسه‌ای با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مشکلات این بخش عنوان شد که دوستان قول مساعد برای حل مشکلات دادند.

انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها