امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۲۱:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71419
تاریخ انتشار: ۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 220
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پس از فرمایش مقام معظم رهبری در نخستین روز ماه مبارک رمضان سال 1390 ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پس از فرمایش مقام معظم رهبری در نخستین روز ماه مبارک رمضان سال 1390 و مطالبه معظم‌له در رابطه با داشتن 10 میلیون حافظ قرآن مرکز قرآنی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به صورت تخصصی با یک کارگروه ویژه شروع به کار کرد تا از این طریق گامی در جهت تحقق مطالبه ایشان در دانشگاه‌ها بردارند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی فرموده‌اند که اگر دانشگاه اصلاح بشود، آینده‏ آن جامعه نیز اصلاح خواهد شد؛ بنابراین تربیت قرآنی دانشگاهیان از اهمیت بسیاری برخوردار است بر همین اساس گفت‌وگویی داشتیم با «مهدی مبینی‌پور» سرپرست اداره هیئت‌ها، کانون‌ها و انجمن‌های علمی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تا درباره فعالیت‌های قرآنی این نهاد در دانشگاه‌ها پس از مطالبه مقام معظم رهبری جویا شویم که شرح آن در ادامه می‌آید.

تأسیس مرکز قرآن نهاد رهبری در دانشگاه‌ها پس از مطالبه 10 میلیون حافظ قرآن

در ابتدا لطفا درباره فعالیت‌ها و تاریخچه تأسیس مرکز قرآنی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها توضیح دهید.

فعالیت‌های قرآنی در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری از پیشینه طولانی برخوردار است؛ یعنی از گذشته هر اداره‌ای به تناسب فعالیت خود به امور قرآنی می‌پرداخت اما پس از مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن، در شورای انقلاب فرهنگی تصویب شد که تمامی دستگاه‌ها مرکز قرآنی داشته باشند بر همین اساس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری نیز در سال 1391 اقدام به تأسیس مرکز فعالیت‌های قرآنی نهاد رهبری کرد و پس از تشکیل مرکز قرآنی به صورت تخصصی با یک کارگروه ویژه شروع به کار کرد.

این مرکز در ابتدا به شناخت فرصت‌ها و تهدیدهای فعالیت قرآنی در دانشگاه‌ها پرداخت تا از این طریق استعدادهای قرآنی را شناخته و در صدد تربیت و شکوفایی استعدادهای قرآنی برآید و پس از آن نیز با برنامه‌ریزی‌های متنوع سعی در ارتقای فعالیت‌های قرآنی به ویژه حفظ قرآن کریم در دانشگاه‌ها و همچنین سطح جامعه داشت.

تعداد اساتید قرآنی برای داشتن 10 میلیون حافظ قرآن کافی نیست

نخستین اقدام نهاد رهبری در دانشگاه‌ها در راستای تحقق منویات رهبری در زمینه حفظ چه بود؟

نخستین فعالیت در راستای تحقق مطالبه رهبری تأسیس مرکز قرآن و پس از آن تهیه و توزیع لوح فشرده «حفظ مقدمه‌ای برای تدبر» و کتابچه‌هایی با عنوان «گام اول» بود که برای بهره‌وری از این منابع کارگاه‌های آموزشی با حضور اساتید قرآنی برگزار کردیم. این اقدامات نقش مؤثری در ترویج فرهنگ حفظ قرآن در دانشگاه‌ها داشت؛ البته ما قبول داریم که سرعت پیشرفت در امور قرآنی کم است اما این امر به دلیل کمبود امکانات و اساتید حفظ در کشور است چرا که برای تربیت 10 میلیون حافظ نیاز به اساتید قرآنی بسیاری داریم به همین دلیل ما از راه‌های دیگری همچون آموزش مجازی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی دوره‌ای این معضل را برطرف کردیم که امیدواریم تمامی دستگاه‌ها در این زمینه فعال باشند چرا که هم‌اکنون با وجود اینکه تمامی دستگاه‌های در شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌ها عضو هستند اما در عمل با ناهماهنگی‌هایی روبه‌رو هستیم که مانع رشد سریع امور می‌شود.

مسئولیت اداره هیئت‌ها، کانون‌ها و انجمن‌های علمی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها چیست؟

مهم‌ترین هدف اداره هیئت‌های مذهبی دانشجویی کشور، توسعه آموزش‌های علمی ـ مهارتی در هیئت‌ها، کانون‌ها و انجمن‌های علمی خواهد بود که البته وقتی در رابطه با کانون حرفی به میان می‌آید باید متذکر شد که این کانون‌ها از کانون‌هایی مجزا همچون قرآن و عترت، نماز، عفاف و حجاب، مهدویت، دفاع مقدس و شهدا تشکیل شده است که کانون قرآن و عترت بازوی اصلی برای اجرای برنامه‌ها در دانشگاه‌ها هستند که البته هدف و رویکرد اصلی اداره هیئت‌ها، کانون‌های مذهبی و قرآنی و کانون انجمن علمی دانشجویی کشور که هم‌اکنون مرکز قرآن و عترت نهاد نیز زیرمجموعه آن است؛ ارتقای فعالیت‌های معرفتی و اسلامی و قرآنی و همچنین گسترش سطح معنوی و توسعه کمی و کیفی فعالیت‌های فرهنگی قرآنی در محیط دانشگاه‌ها است تا از این طریق امور قرآنی و اهل‌بیت(ع) در دانشگاه‌ها تبیین شود که البته برای مباحث جزئی با توجه به مسائل اجتماعی، سیاسی و سایر امور، اهداف و برنامه‌های ثانویه نیز تعریف می‌شود.

افزایش تعداد دانشجویان فعال در امور قرآنی در سال جاری

چه برنامه‌هایی برای ارتقای امور قرآنی در دانشگاه‌ها در سال 92 صورت گرفت؟

چهار نشست آموزشی ویژه کانون‌های قرآن برگزار شد که باعث ارتقای سطح فعالیت این کانون‌ها و همچنین افزایش تعداد فعالان قرآنی مشارکت‌کننده بود. علاوه بر این، تعداد هیئت‌های دانشجویی نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شد به طوری که سال گذشته 500 هیئت قرآنی در دانشگاه‌ها فعالیت می‌کرد اما در سال 92 این هیئت‌ها به 600 هیئت افزایش یافت که این ارتقای تعداد نتیجه کارگاه‌های آموزشی برای توسعه فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی و همچنین برگزاری دو نمایشگاه با موضوعاتی همچون امام‌حسین(ع) در قرآن بود.

امسال لوح فشرده «شفق» 5 را نیز برای فعالان قرآنی تهیه و توزیع کردیم که در این لوح فشرده مباحث قرآنی متناسب با نیاز دانشجویان گردآوری شده و قرار است در نمایشگاه بین‌المللی قرآن سال آینده نیز این لوح فشرده عرضه شود.

یکی دیگر از فعالیت‌های قابل توجه قرآنی در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در سال جاری حضور پررنگ در نمایشگاه بین‌المللی قرآن بود که به اذعان بسیاری از مردم غرفه‌های نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها سودمندترین غرفه‌ها در بخش دانشگاهی بودند.

حفظ و نهضت تفسیر قرآن باید در دانشگاه‌ها ترویج یابد

به نظر شما مهم‌ترین دغدغه قرآنی در دانشگاه‌ها چیست و برای رفع آن باید چه کرد؟

مهم‌ترین مسئله که باید به آن توجه شود حفظ قرآن است چرا که رهبر معظم انقلاب اسلامی حفظ را مقدمه تدبر در قرآن می‌دانند؛ بنابراین اگر ما بخواهیم در آیات الهی تدبر کنیم باید به حفظ اهمیت بیشتری دهیم، بر همین اساس ما در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اقدام به پرورش و تربیت حافظ قرآن یک تا 30 جزء کردیم که شاید هم‌اکنون تعداد این حافظان قرآن به 30 هزار نفر برسد اما این تعداد خیلی کم است چرا که مقام معظم رهبری 10 میلیون حافظ قرآن مطالبه کرده‌اند، البته برای تحقق این امر تمامی مسئولان باید همت کنند.

به طور کلی به نظر من مهم‌ترین فعالیت قرآنی در دانشگاه‌ها باید توجه به حفظ‌ و همچنین نهضت تفسیر باشد این دو موضوعی است که اگر در دانشگاه‌ها به صورت کارشناسی و دقیق صورت گیرد و مسئولان و اساتید قرآنی نیز همکاری کنند به طور حتم در ارتقای محیط قرآنی دانشگاه‌ها مؤثر خواهد بود.

تفکیک فعالیت مرکز قرآنی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها از سایر مراکز

برای ارتقای مرکز قرآنی چه برنامه‌هایی دارید؟

بر اساس تصمیم‌گیری‌ها در سال 93 مرکز قرآنی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها به صورت مستقل فعالیت خواهد کرد به طوری که کانون هیئت‌های مذهبی و انجمن علمی و همچنین کانون قرآنی به صورت مجزا برنامه‌ریزی شده و اداره خواهند شد در حالی که تاکنون این فعالیت‌ها مشترک بوده است که این امر می‌تواند در گسترش امور قرآنی در دانشگاه‌ها نقش مهمی داشته باشد.

انجمن علمی دانشگاه‌ها تلفیقی از علم و قرآن است

 چه فعالیت‌هایی را در زمینه امور قرآنی برای سال 93 درنظر گرفته‌اید؟

برخی فعالیت‌ها به صورت مستمر و سراسری برگزار می‌شود، همچون نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی، انجمن علمی دانشگاه‌ها فعالیت‌های گسترده‌ای در امور قرآنی دارند چرا که نگاه‌ها به انجمن‌های علمی نگاه تلفیق علم و قرآن است بر همین اساس انجمن‌های علمی به امور قرآنی توجه ویژه‌ای دارند؛ برخی دیگر از فعالیت‌ها برنامه‌های شاخص هستند همچون اعتکاف، دیدار با مقام معظم رهبری و سایر برنامه‌ها که تمامی دانشجویان در این کانون‌ها عضو هستند و شرکت می‌کنند.

20 روز نشاط دینی و قرآنی در دانشگاه‌ها از سال آینده

در برنامه سال آینده برای نخستین‌بار طرحی با عنوان «نورٌ علی نورٌ» در نظر گرفتیم که از ولادت حضرت زهرا(س) تا ولادت امیرالمؤمنین(ع) یعنی 20 روز را روز شادی دانشگاه‌ها نامیدیم؛ بر همین اساس قرار است با جشن‌های ویژه و فضاسازی شاد محیط دانشگاه را به سمت نشاط دینی و قرآنی سوق دهیم.

فعالیت دیگر ما تجمیع تمامی سایت‌های ستادی در سایت مرکزی است چرا که داشتن سایت مجزا برای هر بخش سبب دوگانگی می‌شد بر همین اساس یک سایت مستقل که برای تمامی افراد قابل استفاده خواهد بود تشکیل می‌شود.

سبک زندگی قرآنی در دانشگاه‌ها نهادینه می‌شود

یکی دیگر از فعالیت‌های سال 1393 ترویج سبک زندگی قرآنی و امام‌شناسی است چرا که در دانشگاه‌ها باید به این دو موضوع پرداخته شود که البته ما از سال 1390 فعالیت در راستای تبیین سبک زندگی در دانشگاه‌ها را آغاز کردیم اما در سال آینده قصد داریم مدل‌های متناسب با جامعه دانشگاهی را ارائه دهیم و همچنین به امام‌شناسی توجه کنیم که در این راستا نخستین برنامه راه‌اندازی یک دوره نمایشگاه 14 تصویره با برگرفتن از کلماتی مذهبی همچون «اَنتُم مَعدِنُ العِلم» است تا از این طریق دانشگاهیان را با اهل‌بیت(ع) بیشتر مأنوس سازیم که این برنامه نیز در بهار سال آینده برگزار خواهد شد.

برگزاری نشست سراسری هیئت‌های مذهبی و قرآنی خواهران برای نخستین‌بار

کار جدیدی که در امسال صورت خواهد گرفت برگزاری نشست سراسری هیئت‌های مذهبی و قرآنی دانشجویی ویژه خواهران است که تاکنون انجام نگرفته بود بر همین اساس سال آینده برای نخستین‌بار 300 نفر از خواهران دانشجو در مشهد مقدس تحت  آموزش‌های علمی و مهارتی قرار می‌گیرند تا شاهد ارتقای کمی و کیفی هیئت‌های قرآنی خواهران در دانشگاه‌ها باشیم که این امر از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که بیشتر دانشجویان از خواهران هستند بنابراین با ارتقای دانش دینی و قرآنی آنها می‌توان در امور قرآنی موفق عمل کرد.

علاوه بر این یک‌هزار نفر از دانشجویان کانون‌های مختلف قرار است در نیمه مردادماه سال آینده به مدت یک هفته در مشهد مقدس گردهم بیایند و تحت آموزش‌های تخصصی قرار بگیرند. همچنین اتاق فکر دانشجویی در زمینه هیئت‌های کانون‌ها و انجمن علمی دانشجویی نیز در سال آینده منظم‌تر از گذشته برگزار می‌شود و در این اتاق فکر با بررسی چالش‌ها سعی در معرفی و استفاده از فرصت‌ها خواهد شد. یکی دیگر از فعالیت‌های ما که برای نخستین‌بار در سال آینده صورت می‌گیرد آموزش مجازی است که امیدواریم با رونق گرفتن این نوع آموزش در تربیت فعالان قرآنی سریع‌تر عمل کنیم.

در انتها اگر صحبتی دارید بفرمایید.

امیدوارم روزی برسد که در جمهوری اسلامی ایران که وامدار امام‌خمینی(ره) و شهدا است، قرآن و عترت مهجور نباشد و تمامی فعالیت‌های دستگاه‌ها و افراد بر محور قرآن و اهل‌بیت(ع) بچرخد.
انتهای پیام/ت
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها