امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۳:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71471
تاریخ انتشار: ۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۵۸
تعداد بازدید: 36
آلبرت بغزیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ با اشاره به موانع و مشکلات دولت در روند حذف یارانه به ذکر ...

آلبرت بغزیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ با اشاره به موانع و مشکلات دولت در روند حذف یارانه به ذکر نکاتی از جمله شناسایی و پایش اطلاعاتی افراد پرداخت و اظهار داشت: در بحث مالیات‌ها دولت باید تحولی ایجاد کرده و با توجه به میزان درآمد اصناف و افراد مالیات دریافت کند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال برخی اصناف از جمله خواروبار فروشی‌ها و فروشگاه‌های لوازم سالانه گردش مالی و سرمایه‌ای بالایی دارند اما به نسبت میزان درآمد مالیات نمی‌پردازند؛ دریافت مالیات از اصناف نیاز به اقدامات فرهنگی دارد تا فرار مالیاتی به وجود نیاید.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه دولت نمی‌تواند یارانه همه اقشار را حذف کند، گفت: دستگاه اجرایی در روند حذف یارانه‌ها باید به مسائل منطقه‌ای و معیشتی افراد به طور مجزا و بخش بخش توجه کند؛ به عنوان مثال اگر فردی در تهران با حقوق یک میلیون تومان زندگی می‌کند در بخش روستایی افرادی با این حقوق تفاوت بسیاری دارند چرا که هزینه اجاره بها، مواد غذایی و دیگر اقلام به طور یکسان تعیین نشده است.

بغزیان با اشاره به ملاک‌های دولت برای حذف یارانه اقشار پردرآمد گفت: اگر افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد، زنان بی‌سرپرست، بازنشسته و کارگران از دیگران جدا شوند سایر اقشار باید میزان درآمدشان تجمیع شود.

وی گفت:‌ اکنون برخی افراد درآمدهای پنهانی به صورت دست‌فروشی، مسافرکشی، معاملات تلفنی و ... دارند که باید شناسایی شده و منبع درآمدی‌شان به طور شفاف مشخص شود.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اطلاعات افراد در روند حذف یارانه‌ها باید به طور روزانه و هفتگی پایش شود، تصریح کرد: در شیوه‌ای که دولت پیش گرفته باید اطلاعات افراد به صورت دائم، پایش شده و تغییرات درآمدی برای مشمول بودن افراد برای دریافت یا عدم دریافت یارانه رصد شود.

بغزیان گفت: دولت قطعا در جریان حذف یارانه‌ها با مشکلاتی از جمله مباحث قضایی و پیگیری‌های از این دست مواجه خواهد شد که باید در این خصوص چاره‌اندیشی شود و پیش‌بینی‌های لازم در خصوص مراجعات انجام شود.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه یکی از بهترین راهکارها برای حذف یارانه افراد، خوداظهاری است، تأکید کرد: حذف یارانه افراد قطعا نیاز به اطلاعات قوی و قابل اتکا است.

وی ادامه داد: دولت نباید تنها در کارگروه طرح تحول اقتصادی تنها به یک جنبه آن یعنی هدفمندی یارانه‌ها تأکید کند بلکه افزایش بهره‌وری، تحول در نظام مالیاتی و بانکی و توجه بیشتر به تولید را در دستور کار خود قرار دهد.

بغزیان تأکید کرد: اگر بخش تولید تقویت نشود، اقتصاد کشور در مقابل ضربه‌ها آسیب‌پذیری بیشتری خواهد داشت. بنابراین دولت ضمن توجه به تولید باید در جهت ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کشور گام‌های مهمی بردارد.

وی افزود: اکنون در بخش نفت و گاز و میادین مشترک، عراق و قطر سهم بیشتری در حال برداشت هستند در حالی که تکنولوژی برداشت از طریق جوانان ایرانی به آنها منتقل شده است.

وی در پایان اصلاح نظام مالیاتی را مورد توجه قرار داد و گفت: یکی از راهکارهای تقویت اقتصاد دریافت مالیات از اقتصاد زیرزمینی یا پنهان است که حداقل 25 درصد از GDP را به خود اختصاص داده است و در این باره تأکید می‌شود که دولت عدالت مالیاتی را مد نظر قرار دهد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها