امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۴:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71474
تاریخ انتشار: ۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۵۸
تعداد بازدید: 35
«عدنان الزرفی»، استاندار نجف اشرف در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد به تشریح و تبیین جدیدترین تحولات ...

«عدنان الزرفی»، استاندار نجف اشرف در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بغداد به تشریح و تبیین جدیدترین تحولات میدانی و سیاسی جاری در منطقه به ویژه در عراق و سوریه و همچنین کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پرداخت و به سوالات خبرنگار فارس در این خصوص پاسخ داد.

بحران عراق دارای دو بعد محلی و منطقه‌ای است

استاندار نجف درباره بحران سیاسی که عراق هم اکنون با آن دست و پنجه نرم می‌کند، بر این باور است که این بحران دارای دو بعد محلی و منطقه‌ای است و در این خصوص می‌گوید که تغییر و تحولات رخ داده پس از سال 2003 میلادی در عراق موجب تغییر نقشه سیاسی این کشور از نظامی فراگیر و سراسری و پای گذاشتن به مرحله گذار دموکراتیک شد. در نظام جدید نفوذ برخی طوایف و گروه‌ها کاهش یافت و همین موجب بروز درگیری‌ها و منازعاتی میان بازماندگان نظام سابق و نظام جدید شد که تاکنون نیز ادامه دارد.

الزرفی تاکید می‌کند: مشکل عراق تنها درگیری و منازعه بازماندگان نظام سابق و نظام جدید نیست، بلکه ورود طرف‌های منطقه‌ای به آن برای فراهم کردن میدان‌های نفوذ برای خود در عراق شدند و از آنجا که این عرصه‌ها از راه‌های سیاسی فراهم نشدند، راهکارها و گزینه‌های نظامی پای به عرصه گذاشتند تا شاهد تشکیل گروه‌های تروریستی در عراق مانند «ارتش الراشدین» و «ارتش محمد» و در این اواخر «داعش» و «القاعده» و غیره باشیم.

استاندار نجف ادامه داد: به این ترتیب مشاهده می‌شود که هر یک از طرف‌های منطقه‌ای تلاش دارند، با ایجاد هرج و مرج و ناامنی و رعب و وحشت در عراق عرصه نفوذی برای خود در این کشور دست و پا کنند و استان نجف نیز به عنوان بخشی از این منظومه امنیتی از این تحولات در امان نیست.

مراجع دینی تلاش کردند، نقشی متعادل و موزون را در منازعات ایفا کنند

اما در خصوص نقش مراجع دینی در عراق الزرفی تصریح کرد که این مراجع عظام تلاش کردند، موضع موزون و متعادلی را در منازعات جاری در عراق اتخاذ کنند و چه در منازعات نظامی و چه سیاسی طرفی را بر طرف دیگر ترجیح ندهند و بارها تاکید کردند که آنها در کنار تمام گروه‌ها و جریان‌ها فعال در عراق هستند، به این طریق باید این مراجع را سوپاپ اطمینان جامعه عراق به شمار آورد.

استاندار نجف در ادامه افزود: استانداری نجف در جای خود تلاش می‌کند، محیط و فضای امنی را برای مراجع عظام در استان فراهم کند و قید و بندهای امنیتی بر فعالیت‌های حوزه‌های علمی و مرجعیت دینی وضع نشود و این وظیفه ماست.

وی با اشاره به اینکه دیگر وظیفه استانداری نجف فراهم کردن و تسهیل دیدارها و ملاقات‌های خارجی و داخلی با مراجع عظام است، تاکید کرد که نجف اشرف هم اکنون به کانون حل اختلافات و پایان دادن به درگیری‌ها و منازعات تبدیل شده و همه طرف‌ها برای حل اختلافات خود از این مراجع کمک می‌گیرند.

دست‌های خارجی در بحران استان الانبار کاملا مشهود است

اما در خصوص بحران الانبار «الزرفی» تاکید کرد که تاثیر و دخالت عامل خارجی در بحران این استان کاملا مشهود و آشکار است، دخالت‌های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مانند قطر که هم در سوریه و هم در الانبار قابل مشاهده است، بر کسی پوشیده نیست و آنها تحت عنوان مقابله با نفوذ ایران در عراق، اما در واقع تنها به دلایل طایفه‌ای و فرقه‌ای تلاش می‌کنند تا با حمایت از گروه‌های تکفیری مانند داعش و القاعده نفوذ خود در عراق افزایش دهند.

استاندار عراق افزود: تاثیر دخالت‌های خارجی زمانی در عراق افزایش می‌یابد که دریابیم قوانین جدید عراق به سمت فدرالیسم و نه تمرکز گرایی تمایل دارد و این موجب می‌شود تا هر استان در برخی امور خود مختار و مستقل عمل کند که در مقابل زمینه را برای نفوذ بیش از پیش عوامل خارجی در عراق به ویژه در استان‌های به حاشیه رانده شده فراهم می‌کند.

از موضع سوریه در مبارزه با تروریسم حمایت می‌کنیم

استاندار نجف درباره بحران سوریه گفت: به نظر من نظام سوریه از سال 2003 تا زمان آغاز بحران در این کشور برداشت نادرستی از اوضاع جاری در عراق داشت، به همین دلیل در مواردی شاهد بودیم که تروریست‌هایی از این کشور وارد عراق می‌شدند. اما اکنون این برداشت اصلاح شده و ما از سیاست‌ها و خط مشی سوریه در مبارزه با تروریسم حمایت می‌کنیم، چون به خوبی می‌دانیم، وخامت اوضاع در سوریه و قدرت یافتن گروه‌های تروریستی در آن به زیان منطقه به طور عام و کشورهای همجوار آن از جمله عراق و لبنان است.

وی با بیان اینکه نمی‌توان تاثیر پذیری ایران از این شرایط را نادیده گرفت چون به هر روی ایران با عراق در ارتباط است، گفت: تشدید اوضاع امنیتی در عراق بدون تردید بر اوضاع امنیتی ایران نیز تاثیر می‌گذارد.

الزرفی با اشاره به اینکه سوریه بهای سنگینی را به خاطر حمایت از مقاومت و حضور در این محور پرداخت کرد، گفت: در صورت پایان بحران در سوریه، این کشور باز نیاز به 50 سال دارد تا بتواند خرابی‌های ناشی از این بحران را ترمیم کند و این به معنای خروج عملی آن از محور مقاومت است و این هدفی بود که اسرائیل آن را دنبال می‌کرد، هدفی که در ان دمشق امکان هرگونه اقدام علیه اسرائیل را نداشته باشد.

مواضع جمهوری اسلامی ایران در منطقه تاثیرگذار است

درباره مواضع جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان الزرفی می‌گوید که موضع ایران به عنوان کشوری بزرگ و دارای توانمندی‌ها و ثروت‌های بسیار در منطقه همواره مطرح بوده و این کشور به صورت مستمر در حال رشد و پیشرفت است، اما در میان طرف‌هایی در منطقه و در راس آنها اسرائیل و عربستان سعودی هستند که تلاش می‌کنند، نفوذ ایران را به خاطر ملاحظات استراتژیک‌اشان کاهش دهند و این خواسته را از طریق تحریک خواسته‌ها و اهداف طایفه‌ای و مذهبی در منطقه محقق کنند، در حالی‌که واقعیت امر این است که ما نیازمند مواضع میانه‌ور ایران به ویژه پس از انتخابات اخیر در این کشور در منطقه هستیم، چون تنش در منطقه به سود هیچ کشوری نیست.

به اعتقاد استاندار نجف اشرف، ایران هیچ گونه تاثیری بر سیاستمداران عراقی برخلاف آنچه اشاعه داده می‌شود، ندارد، در بعد اقتصادی نیز دو کشور جای توسعه و گسترش بسیاری دارد و به نظر من سطح این روابط باید به شکلی بسیار گسترده‌تر افزایش و توسعه یابد.

در همین راستا وی خواستار تدوین و وضع استراتژی امنیتی مشترکی شد که کشورهای منطقه را دور هم گردآورد و محور آن عراق و ترکیه و ایران باشد و در این‌باره گفت: تدوین این استراتژی مشترک نمی‌تواند، امر مشکلی باشد، چون میان سه کشور مشترکات بسیاری وجود دارد و هر سه کشور دارای نظام‌های دموکراتیک و ثروت‌های بسیار و نیروهای مولد و مصرف کننده و نظامی چشمگیری وجود دارد، تمام این عوامل موجب می‌شود تا این سه کشور برای تامین امنیت منطقه و حفظ منافع خود در سطح بالایی از هماهنگی و تفاهم باشند و چه بسا ممکن است، در آینده کشورهای دیگر منطقه مانند کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان سعودی به آن ملحق شود که بدون تردید این محور مشترک امنیت منطقه را در 50 سال آینده تامین خواهد کرد.

اسرائیل تلاش دارد، نفوذ خود در منطقه را افزایش دهد

درباره ائتلاف کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با رژیم صهیونیستی استاندار نجف اشرف گفت: اسرائیل تلاش دارد، نفوذ خود را در منطقه افزایش دهد و این خواسته را با شناسایی نقاط ضعف در منطقه یعنی رژیم‌های مرتجع عربی از جمله قطر محقق کند، اما وجود کشوری چون ایران همواره مانع چنین نفوذی است، به همین دلیل مشاهده می‌کنیم که اسرائیل برای مقابله با این نفوذ وارد عمل شده است.

وی تاکید کرد: برای اینکه اوضاع در عراق رو به ثبات و استقرار پیش برود، نیاز به هماهنگی در سطوح بالا با کشورهای همجوار است، در همین حال مردم عراق نیز باید با یکدیگر متحد شده و موضع واحدی را در قبال امور جاری در کشورشان اتخاذ کنند.

قطر به خواست و اراده خود عمل نمی‌کند

استاندار نجف درباره سیاست‌های قطر در منطقه تاکید کرد که قطر به خواست و میل خود در منطقه عمل نمی‌کند، بلکه مواضع آمریکا را که بر آن تحمیل می‌شود، پیاده می‌کند، در خصوص مبارزه با تروریسم این خواست کشور قطر نیست، بلکه خواست ظاهری آمریکا و اتحادیه اروپاست، به ویژه پس از آنکه این کشورها دریافتند، خطر تروریسم خیلی زود دامان آنها را خواهد گرفت، آن هم پس از آنکه اقدام به تاسیس گروه‌های تروریستی مانند  داعش و القاعده در کشورهای منطقه از جمله سوریه و عراق کردند، اما هم اکنون همین گروه‌ها به خطری علیه آنها تبدیل شده‌اند.

الزرفی ادامه می‌دهد: هنگامی ‌که این کشورها اقدام به آموزش اعتقادی و فکری هزاران نفر در کشورهای خود و آنها را برای اقدامات تروریستی راهی عراق و سوریه می‌کنند، باید بدانند که این اقدامات بحرانی واقعی برای این کشورها و کشورهای غربی و آمریکا ایجاد می‌کند.

بحران اوکراین نزاع قدیمی روسیه و اکراین است

استاندار نجف اشرف درباره بحران جاری در اوکراین نیز گفت: حوادث جاری در اوکراین را تنها باید در قالب نزاع قدیمی بین روسیه و اوکراین ملاحظه کرد و اینکه روسیه نمی‌پذیرد، اوکراین از گردونه کشورهای تحت نفوذش خارج و به اتحادیه اروپا ملحق شود که از نفوذ آمریکا برخوردار است و این چیزی نیست که روسیه خواهان آن باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها