امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۶:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71475
تاریخ انتشار: ۶ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۵۸
تعداد بازدید: 83
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، روز گذشته ترکیه به شدت از عدم توان پرواز جنگنده‌های اف 16 خود در آسمان مناطق ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، روز گذشته ترکیه به شدت از عدم توان پرواز جنگنده‌های اف 16 خود در آسمان مناطق مرزی سوریه و ترکیه خشمگین بود و این خشم ناشی از اقدام پدافند هوایی سوریه به بستن آسمان ریف لاذقیه تا مرزهای ترکیه با کمک سیستم‌های پدافند هوایی Buk M2 بود که از جمله پیشرفته‌ترین سیستم‌های در اختیار سوریه می‌باشد.

این سیستم به نیروی هوایی سوریه اجازه می‌دهد، با مشخص کردن هدف آن را در آسمان ترکیه نیز دنبال کند و مانع اجرای اهدافش شود. همین امر موجب شد تا ارتش ترکیه ادعا کند که پدافند هوایی سوریه یکی از جنگنده‌های اف 16 این کشور را تا داخل مرزهای ترکیه برای 4 تا 5 دقیقه دنبال کند.

این حادثه در کنار وقایع میدانی جاری در منطقه ریف شمالی لاذقیه نشان می‌دهد که نیروی هوایی سوریه بر انجام وظیفه خود در محافظت از آسمان این کشور و حفظ تمامیت ارضی سوریه در قبال هرگونه تجاوزی اصرار دارد و این موضوع را صرف نظر از حمله ترکیه به جنگنده سوری، به خوبی به جنگنده‌های این کشور یادآوری کرده و آنها را از هرگونه اقدام تجاوزکارانه‌ای که خطوط قرمز مشخص شده را زیر پا بگذارد، منع کرده است.

نقطه 45 و کانون شدیدترین درگیری‌ها در ریف لادقیه

در بُعد میدانی، روز گذشته درگیری‌ها در محورهای مختلف در ریف لاذقیه جریان داشت که شدیدترین و سخت‌ترین آنها در نقطه استراتژیک 45 قابل ملاحظه بود که طی آن گروه‌های مسلح وابسته به جبهه النصره و مورد حمایت ترکیه تلاش داشتند، این نقطه را به هر طریق ممکن تصرف کنند، اما چیزی جز شکست و هلاکت شمار زیادی از عناصرشان عاید آنها نشد. اگرچه پس از اقدام «فهد القاسم»، انتحاری سعودی به منفجر کردن خود و خودرو بمبگذاری شده‌اش راه را برای عناصر النصره و آزادگان شام و شام الاسلام جهت تصرف چندین ساعته نقطه 45 هموار کرد، اما حملات سنگین نیروی هوایی و توپخانه ارتش سوریه در کنار جانفشانی‌های نیروهای دفاع مردمی و ارتش سوریه تروریست‌ها را وادار به عقب نشینی از این منطقه استراتژیک کرد.

هم اکنون کنترل کامل نقطه استراتژیک 45 در دست ارتش سوریه است.

تسلط بر کوه النسر و رسیدن استحکامات به آن

رسیدن استحکامات و نیروهای کمکی به لشکر 53 ارتش سوریه که مسئولیت اصلی عملیات‌ها در ریف لاذقیه بر عهده آن می‌باشد، موجب شد تا نیروهای این لشکر با انجام عملیات‌های گسترده در چندین محور بسیاری از نقاطی را که پیشتر گروه‌های مسلح به تصرف خود در آورده بودند را باز پس گیرند که مهمترین آنها باز پس گیری نقاطی در شهر «کسب» و شهرک «النبعین» و تپه «السمرا» است.

نیروهای ارتش سوریه همچنین عملیات خود اطراف کوه «النسر» را هم ادامه دادند و پس از درگیری‌های شدید و سخت، موفق به باز پس گیری این کوه و تثبیت مواضع خود در آن و برخی از تپه‌های همجوار و مشرف بر شهر کسب شدند.

دروغ پردازی‌ها و بزرگ‌نمایی‌های رسانه‌ای

در این بین و همچون روزهای گذشته رسانه‌های مغرض منطقه‌ای و بین‌المللی تلاش کردند، اندک موفقیت‌های حاصل شده توسط گروه‌های مسلح را بزرگ جلوه دهند، از جمله آنکه ادعا شد، گروه‌های مسلح به اولین گذرگاه دریایی در ریف لاذقیه دست یافتند و تصاویری از آنها را در کنار دریا نشان دادند، در حالی‌که آنچه در تصاویر مشاهده شد، خلیج کوچکی بود که اهالی منطقه در روزهای تعطیل برای تفریح و استراحت از آن استفاده می‌کردند و کاربرد دیگری ندارد.

از سوی دیگر این رسانه‌ها تلاش کردند که خسارات وارده به ارتش سوریه در نبردهای ریف لاذقیه بسیار فراتر از واقعیت‌ها جلوه دهند، در حالی‌که طی نبردهای ریف لاذقیه حدود 135سرباز سوری کشته شدند، در حالی‌که براساس تاکید منابع میدانی سوری و شواهد موجود مانند فیلم‌ها و عکس کشته‌های گروه‌های تروریستی از هزار نفر نیز فراتر رفت که در بین بسیاری از آنها سرکردگان گروه‌های مسلح هم مشاهده می‌شوند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار