امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۳:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7158
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۳۰
تعداد بازدید: 232
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از «ایندو ایشین نیوز سرویس»، حسن نوریان سرکنسول ایران در هند گفت: ایران در نظر دارد تا روابط تجاری خود با ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از «ایندو ایشین نیوز سرویس»، حسن نوریان سرکنسول ایران در هند گفت: ایران در نظر دارد تا روابط تجاری خود با هند در بخش‌های غیرنفتی را افزایش دهد.

نوریان افزود: پتانسیل‌ زیادی برای همکاری میان 2 کشور در زمینه‌های گوناگون غیرنفتی ازجمله داور، آی‌تی، الکترونیک، قطعات یدکی خودرو و بسته‌بندی مواد غذایی وجود دارد.

بر اساس این گزارش، وی این اظهارات را در نشستی با حضور نمایندگان تجاری هند که اخیرا به ایران سفر کرده‌اند، بیان کرد.

این دیپلمات ایرانی در پاسخ به سوالی مبنی بر وجود گزارش‌هایی در مورد کاهش مبادلات دو کشور به کمتر از 10 میلیارد دلار در مدت ماه‌های آوریل تا دسامبر سال گذشته، گفت: این کاهش ناشی از کاهش صادرات نفت ایران به هند به علت تحریم‌های غرب بوده است.

حجم مبادلات تجاری تهران و دهلی‌نو در سال 12-2011 معادل 15 میلیارد دلار بوده است که بخش اعظم آن را واردات نفتی هند از ایران تشکیل می‌داده است.

حسن نوریان خاطرنشان کرد: دو کشور توافق کرده‌اند تا بر انجام مبادلات تجاری در بخش‌های غیرنفتی تمرکز کنند و در نظر دارند تا حجم مبادلات تجاری خود را تا 4 سال آینده به 25 میلیارد دلار برسانند.

وی تصریح کرد: تصمیم اخیر هند برای سرمایه‌گذاری 100 میلیون دلاری در منطقه آزاد تجاری چابهار یک نمونه از توسعه روابط تجاری میان دو کشور است.

سرکنسول ایران در حیدرآباد اضافه کرد: این بندر در نقطه تلاقی اقیانوس هند و دریای عمان واقع شده است و امکان دسترسی به بازارهای افغانستان و آسیای مرکزی را برای شرکت‌های هندی فراهم می‌کند.

نوریان تصریح کرد: همچنین، این بندر، پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال 2014، اهمیت استراتژیک بیشتری برای هند پیدا خواهد کرد.

پرم کومار رئیس اتاق بازرگانی هند نیز گفت: هیئت هندی 3 یادداشت تفاهم با اتاق‌های بازرگانی تهران، شیراز و بوشهر به منظور توسعه مبادلات تجاری با ایران به امضا رسانده است.

وی افزود: پتانسیل زیادی برای تقویت مبادلات تجاری و  روابط اقتصادی در بخش‌های مختلف با ایران وجود دارد.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها