امروز : یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 23
۰۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71663
تاریخ انتشار: ۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «تنگری‌نیوز.کز» پایگاه رسمی خبری قزاقستان با اشاره به دیدار ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «تنگری‌نیوز.کز» پایگاه رسمی خبری قزاقستان با اشاره به دیدار اوباما و نظربایف در لاهه افزود: تبادل نظر روی مسائل اصلی در روابط دوجانبه اقتصادی و تجارتی و همچنین چشم‌انداز الحاق قزاقستان به سازمان تجارت جهانی از محورهای اصلی این مذاکرات بود.

نظربایف در این دیدار با اشاره به این که در قزاقستان حدود 300 کارخانه با سرمایه‌گذاری مشترک تجار آمریکایی و قزاق فعال است تأکید کرد: این مسئله نشانگر همکاری پویا و حضور چشمگیر تجار آمریکایی در عرصه اقتصاد و تجارت این کشور است.

در این مطلب آمده ‌است: رئیس جمهوری قزاقستان ضمن این دیدار که روز سه‌شنبه گذشته در ساختمان سفارت آمریکا در هلند انجام شد آمریکا را یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران در اقتصاد این کشور عنوان کرد.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهوری قزاقستان همچنین افزوده است که کشورش علاقه مند به مشارکت فعال و بیش از پیش شرکت‌های آمریکایی در برنامه ملی توسعه صنعتی نوآورانه است.

به گفته این منبع، نظربایف و اوباما علاوه بر این مسائل در مورد مسائل مهم امنیت بین‌المللی نیز تبادل نظر کردند.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری قزاقستان نیز در بیانیه‌ای تصریح کرد: اوباما در این دیدار با اشاره به سهم بزرگ قزاقستان در جهت خلع سلاح هسته‌ای تأکید کرد که این کشور نمونه یا الگویی برای همه کشورها است.

در این بیانیه آمده است: رئیس جمهوری آمریکا از کمک قزاقستان برای تثبیت اوضاع افغانستان نیز تشکر کرده و از اجرای اقدامات بشردوستانه «آستانه» در امر کاهش مشکلات غذایی مردم افغانستان قدردانی کرد.

دیدار نظربایف با اوباما بخش پایانی برنامه سفر رئیس جمهوری قزاقستان به لاهه هلند بود که روز سه‌شنبه گذشته در حاشیه نشست مقامات سطح عالی کشورهای دارای فناوری هسته‌ای انجام شد.

به گفته برخی منابع، این 2 رئیس جمهور در پایان مذاکرات خود با انتشار بیانیه مشترکی از اقدامات طرح شده در جهت عدم گسترش سلاح هسته‌ای به منظور تحکیم امنیت هسته‌ای حمایت کردند.

دیدار و مذاکرات اوباما با نظربایف در حالی است که این 2 رئیس جمهور حدود 2 هفته پیش نیز در یک تماس تلفنی برخی از مسائل و روابط دوجانبه را مورد بحث قرار داده بودند.

به گفته منابع رسانه‌ای، در این گفت‌وگوی تلفنی که 11 مارس انجام شده بود روسای جمهوری قزاقستان و آمریکا در مورد وضعیت اوکراین و به خصوص تحولات وابسته به منطقه کریمه نیز تبادل نظر کرده‌اند.

گفته می‌شود، ضمن این گفت‌وگوی تلفنی اوباما از رئیس جمهوری قزاقستان خواسته که با استفاده از نفوذی که دارد از اقدامات روسیه برای انجام همه‌پرسی در کریمه جلوگیری کند.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها