امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۸:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71665
تاریخ انتشار: ۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه و به نقل از اطلاعیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، «امامعلی رحمان» به ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه و به نقل از اطلاعیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، «امامعلی رحمان» به منظور شرکت در جشن جهانی نوروز، امروز(چهارشنبه) در رأس یک هیئت بلندپایه عازم شهر کابل شد.

بیانیه‌ می‌افزاید: هیئتی متشکل از مقامات بلند پایه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، رحمان را در این سفر همراهی می‌کنند.

به گفته این منبع، «ارکین رحمت‌الله‌اف» مشاور ارشد امور بین‌المللی، «سراج‌الدین اصل‌اف» وزیر امور خارجه، «شریف رحیم‌زاده» وزیر رشد اقتصاد و تجارت، «عثمانعلی عثمان‌زاده» وزیر انرژی و منابع آب، «خیرالله عصازاده» وزیر حمل و نقل، «شمس‌الدین آروم‌بیک‌اف» وزیر فرهنگ و تعدادی از شخصیت‌های فرهنگی در ترکیب این هیئت هستند.

بنا بر این بیانیه‌، دیدار و مذاکره با مقامات سطح عالی ایران، افغانستان، پاکستان و قزاقستان و بررسی مسائل همکاری‌های دوجانبه و همچنین تبادل نظر روی موضوعات امنیتی و تحولات منطقه‌ای از دیگر محورهای اصلی این سفر 2 روزه عنوان شده‌ است.

بنا به این گزارش، دولت افغانستان به منظور شرکت در برنامه گرامی‌داشت نوروز که در منطقه «پغمان» در حومه کابل برگزار می‌شود مقامات عالی رتبه و شخصیت‌هایی‌ را از 11 کشور شامل قلمرو فرهنگ مشترک نوروز دعوت کرده است.

لازم به ذکر است که جشنواره‌های بین‌المللی نوروزی با حضور مقامات عالی رتبه کشورهای منطقه در گذشته در ایران، تاجیکستان و ترکمنستان برگزار شده است.

«یونسکو» یا سازمان علم، آموزش و فرهنگ سازمان ملل متحد جشن نوروز را در سال 2009 میلادی به عنوان یک آئین پرارزش ملی به عنوان سنت ماندگار جهانی اعلام کرد.

ایران، تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکیه و مناطق کردنشین عراق از جمله مناطقی هستند که همه ساله در آغاز سال نو آئین نوروز را به طور گسترده و با برنامه‌های باشکوه به عنوان یک جشن سنتی گرامی می‌دارند.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها