امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۰:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71703
تاریخ انتشار: ۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در آستانه سفر «باراک اوباما» به عربستان سعودی که قرار است طی چند روز آینده صورت گیرد گزارشی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در آستانه سفر «باراک اوباما» به عربستان سعودی که قرار است طی چند روز آینده صورت گیرد گزارشی منتشر شده که نشان می‌دهد واشنگتن عمدا از انتشار بررسی بخشی از وضعیت داخلی عربستان به دلیل آنکه ترویج افراط‌گرایی توسط ریاض محسوب می‌شود جلوگیری و آن را پنهان کرده است.

به نوشته دیلی بیست، در سفر اوباما به عربستان قرار است موضوعات زیادی مورد بحث قرار گیرد که از جمله آنها می‌توان به «مقابله با افراط گرایی خشونت بار» اشاره کرد.

با این وجود در گزارشی فاش شده است که آمریکا یک مطالعه و بررسی گسترده درباره کتاب‌های درسی عربستان را پنهان کرده است که مملو از مفاهیم مربوط به افراط گرایی است. این قضیه مربوط به اواخر سال 2012 است و بر جدیت دولت اوباما برای مقابله با ریشه‌های افراط گرایی اسلامی سایه تردید افکنده است.

بررسی مزبور با هزینه‌ای 500 هزار دلاری توسط وزارت خارجه آمریکا در سال 2011 آغاز شد و جامع‌ترین در نوع خود محسوب می‌شود.

این مطالعه و بررسی در اواخر سال 2012 تکمیل شد و یافته‌های آن بر وجود تلقین‌های رادیکال و افراطی ترویج افکار ضدیهودی اشاره دارد که عمدا علنی و رسانه‌ای نشده است.

این بررسی که در گزارشی جدید توسط اندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» منتشر شده تاکید می‌کند که کتاب‌ها درسی عربستان در حال ایجاد فضایی برای ایجاد خشونت هستند که اقلیت‌های مذهبی و قومی را در خطر قرار می‌دهد.

به نظر می‌رسد یک عامل احتمالی در پشت صحنه عدم انتشار کامل بررسی مذکور تلاش برای جلوگیری از تشدید اختلافات میان واشنگتن-ریاض باشد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار