امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۷:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7171
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۳۰
تعداد بازدید: 100
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، گرامیداشت روز اسناد ملی و میراث مکتوب امروز با حضور اسحاق صلاحی رئیس سازمان سازمان اسناد و ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، گرامیداشت روز اسناد ملی و میراث مکتوب امروز با حضور اسحاق صلاحی رئیس سازمان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسن بلخاری استاد دانشگاه، غلامحسین رحیمی یکی از اساتید دانشگاه و جمعی از مسئولان سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با اسناد در سالن همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

در این مراسم اسحاق صلاحی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به این مطلب که 19 اردیبهشت طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز اسناد ملی و میراث مکتوب نامگذاری شده است، بیان داشت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عضو هیئت امنای این سازمان محسوب می‌شوند که تاکنون یار و یاور کتابخانه ملی ایران بوده‌اند یعنی تاکنون اتفاق نیفتاده است که تقاضا  یا نامه‌ای از این مقام مسئول داشته باشیم و او نیز نسبت به آن بی‌توجه باشد.

وی اضافه کرد: علت تأخیر در برپایی این همایش حادثه بزرگ تاریخی یعنی بیست و ششمین نمایشگاه کتاب تهران بود تا این نمایشگاه با شکوه برگزار شود.

صلاحی ادامه داد:‌ امسال آنچه را که نیاز بود به تجربه 25 سال گذشته نمایشگاه بین‌المللی کتاب افزوده خواهد شد اما امیدواریم سال آینده این نمایشگاه معظم‌تر و مستقیم‌تر برگزار شود.

وی افزود:‌ ما باید از کتابداری، آرشیوداری و مخزن‌داری خارج شویم و باید کتاب‌شناس و سندشناس باشیم یعنی باید تلاش کنیم تا اسناد و نسخ خطی را در دسترس محققان و پژوهشگران قرار دهیم.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: در عضویت این کتابخانه تغییراتی لحا‌ظ شده است که امکان اینکه سال گذشته اعلام کنیم دانشجویان رشته کارشناسی ارشد دیگر نخواهند به عضویت این کتابخانه درآیند، وجود دارد چرا که این کتابخانه باید محفلی برای پژوهشگران و محققان باشد.

وی افزود: کتابخانه ملی از طریق محیط مجازی می‌تواند خدمات خود را به همه مخاطبان ارائه دهد اما باید کتاب‌های مرجع و اسناد به محققان و پژوهشگران ارائه شود.

صلاحی ادامه داد:‌ امیدواریم آنچه را که سقراط به آن اشاره کرده است که فرزانگی ملت آن است که کار روزانه‌اش کتاب باشد به میراث مکتوب و اسناد کشور که متعلق به یک ملت صاحب تمدن و فرهیختگی است، توجه بسیار شود.

وی افزود: نظام مقدس ما باید تمدن‌ساز باشد که در این راستا نیز باید به تغییر پارادایم بپردازیم، همچنین اگر قرار است تغییر پارادایم و رویکرد را در نظام داشته باشیم باید تمدن‌ساز برپایه اسلام و مبانی اندیشه‌ای اسلام باشیم.

این مقام مسئول با اشاره به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار داشت:‌ از وزیر ارشاد تقاضایی دارم تا مصوبه‌ایی را به تصویب برسانند که نسخ خطی و چاپ‌ سنگی‌ها، دیجیتال و مدیریت متمرکزی داشته باشند تا ما شرمنده پژوهشگران و محققان نشویم.

وی اضافه کرد: اگر نهضتی در بحث دیجیتال‌سازی نسخ خطی و چاپ‌های نفیس در کشور اتفاق بیفتد به این ملت خدمت بزرگی کرده‌ایم چرا که ما امروز برای استفاده متن فارسی مشکل داریم و مخاطب نمی‌تواند در نرم‌‌افزار موضوع به جستجو بپردازد.

صلاحی ادامه داد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از توان لازم برای دیجیتالی کردن نسخ خطی و چاپ‌های نفیس برخوردار است و در این راستا نیز با دانشگاه یزد در حال مطالعه و بررسی هستیم تا نرم‌افزاری برای جستجوی پژوهشگران در نظر گرفته شود.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درباره نمایشگاه کتاب گفت:‌ بنده شاهد زحمات وزیر ارشاد برای معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان و یارانه کتاب و بسیاری از مشکلاتی که در این حوزه وجود داشت، بودم. نسخه‌هایی ویژه‌تر در نمایشگاه کتاب وجود داشت اما همه دنبال گرانی کتاب گشتند و ذائقه را تلخ کردند اما بنده معتقدم باید یک ای‌بوک و یک آمازون داخلی را در کشور راه‌اندازی کنیم تا ناشر با 40 درصد کاهش قیمت پشت جلد کتاب را در اختیار ما قرار دهد و ما نیز آن را به علاقه‌مندان ارائه کنیم.
 

* رحیمی: برخی از منابع معتبر ما در کتابخانه‌های خارج از کشور وجود دارند

درادامه این مراسم غلامحسین رحیمی استاد دانشگاه، گفت: منابع ابزار اصلی محققان تاریخ علم و تمدن‌ هستند.

وی اضافه کرد: کتابخانه ملی می‌تواند در ترویج تحقیقات و کمک به محققان و پژوهشگران نقش کلیدی را ایفا کنند، همچنین برخی از منابع معتبر ما در کتابخانه‌های داخلی نیست بلکه در کتابخانه‌های خارج از کشور وجود دارند.

رحیمی ادامه داد:‌ اگر مرجعی باشد که به تصحیح منابع بپردازد گامی بزرگی در این راه برداشته‌ایم،‌ همچنین آثار معتبر خارجی که در حوزه منابع علمی تمدن اسلامی نگاشته شده‌اند متأسفانه در کشور وجود ندارند.
 

* بلخاری: یکی از دلایل از بین رفتن منابع و اسناد هنری، فقدان نظریه هنری است

در ادامه این مراسم حسن بلخاری استاد دانشگاه، بیان داشت: ما مسلمین برخلاف بیان بسیاری از تمدن‌های بشری فاقد مکتب نظری هنر هستیم.

وی با بیان اینکه هنر اسلامی دارای 152 رشته است، اضافه کرد: 152 رشته هنر اسلامی داریم که 80 رشته آن در حال از بین رفتن است چرا که در نظام استاد و شاگردی سینه به سینه متصل شده است.

بلخاری ادامه داد:‌ کتاب منبع این خلاقیت‌ها نبودند و اگر مستند به یک سند معتبر باشد در طول تاریخ مجهول و معدوم نمی‌شود در این بین این سؤال مطرح است که چرا اینجا رخ می‌دهد؟ چرا که نظام، نظام استاد شاگردی بوده است و فاقد مبانی نظری هستیم که زیبایی را تعریف کرده باشد.

وی افزود:‌ یکی از دلایل از بین رفتن منابع و اسناد هنری، فقدان نظریه هنری است که در دیگر تمدن‌ها دیده نمی‌شود.

این استاد دانشگاه گفت: هنر امروزه تبدیل به یک زبان شده است و در دنیایی که زبان خود پیام است آن وقت در دانشگاه‌های خودمان تعریفی از هنر نداریم به نوعی مسئولیت ما در نگارش یک مکتب که بتواند برپایه خلاقیت ذوقی ایجاد شود چقدر دشوار است که از طرفی آثار جمع‌آوری شود و از طرف دیگر نیز مبانی نظری  تبیین شود.

وی افزود:‌ خیال، عنصر اصلی هنر است و آن را به رافائل نسبت می‌دهند در حالی که اولین بار ابن‌سینا در شفا آن را تبیین کرده است.

بلخاری ادامه داد: از یک طرف آثار سنتی ما بیانگر هویت هستند و برای صحبت به جهان به آن نیازمندیم و از طرف دیگر تئوری نظری در این راستا نداریم و علاوه بر آن نیز برخی اساس‌ها از بین رفته‌اند که از جمله آن می‌توان به جلد دوم کتاب موسیقی فارابی اشاره کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها