امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۱۲:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71752
تاریخ انتشار: ۷ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۳۱
تعداد بازدید: 139
نکته قابل تامل تر اینکه در صورت آزاد سازی مرزبانان از دست ترویست ها حتی از طریق کانال هایی مانند مولوی عبدالحمید به عنوان یک چهره پر حاشیه و تندرو، ...

نکته قابل تامل تر اینکه در صورت آزاد سازی مرزبانان از دست ترویست ها حتی از طریق کانال هایی مانند مولوی عبدالحمید به عنوان یک چهره پر حاشیه و تندرو، عملا برخی مسئولین محلی سیستان و بلوچستان به دنبال تقویت جایگاه چنین افرادی و پاک کردن سوابق منفی وی می باشند.

برای آزاد سازی مرزبانان دستگاه دیپلماسی کشور در آزمونی سخت قرار گرفته است، برخی غفلت ها و عدم قاطعیت در این زمنیه حتی کار را به جایی رسانید که برخی مقامات پاکستانی مدعی شده اند که ایران برای آزاد سازی مرزبانان پیگیری خاصی انجام نداده است.

در این میان برخی مسئولین محلی مانند استاندار سیستان و بلوچستان اصرار ویژه ای برای آزاد سازی مرزبانان از طریق برخی کانال های خاص غیر رسمی مانند رایزنی های برخی چهره های اهل سنت مانند مولوی عبدالحمید در پاکستان دارد.

علی اوسط هاشمی در این باره حتی گفته است، نقش گروه‎های مرجع مردمی را هم در این دوره داریم که با وجود اینها به آینده امیدواریم!

اما در این باره نکات ذیل قابل تامل می باشد:

الف: این مسئله نوعی تضعیف جایگاه دیپلماسی رسمی کشور محسوب می شود، در حالیکه دستگاه دیپلماسی کشور می تواند با تحت فشار قرار دادن مسئولین پاکستانی آنها را وادار به آزادسازی مرزبانان بکند. اتکا به گروه های غیر رسمی گرچه در کوتاه مدت فوایدی خواهد داشت ولی در میان مدت به نوعی تضعیف اقتدار وزارت خارجه محسوب می شود.

ب: عبدالرئوف ریگی برادر بزرگتر عبدالمالک معدوم سخنگو و به نحوی مفتی و رهبر معنوی گروهک جیش العدل اخیرا به العربیه گفته است که شهادت گروهبان جمشید دانایی فرد بدون هماهنگی با وی بوده و او مخالف این کار بوده است. گرچه درباره این سخنان تحلیل های وجود دارد ولی هنگامیکه برخی اعضای گروه جیش العدل اینک به صورت خودسر حتی از رهبر معنوی خود تبعیت نمی کنند انتظار برخی رایزنی های غیر رسمی غیرعاقلانه به نظر میرسد. این در حالیست که گروهک جیش العدل در برابر خواسته مولوی عبدالحمید هم یک مرزبان را به شهادت رساند. به تعبیر دقیق تر وقتی برخی اعضای این گروه به چهره بانفوذ این گروه مانند عبدالرئوف اعتنایی نمی کند قطعا به مولوی عبدالحمید و امثالهم هم بهایی نمی دهد.

ج: نکته قابل تامل تر اینکه در صورت آزاد سازی مرزبانان از دست ترویست ها حتی از طریق کانال هایی مانند مولوی عبدالحمید به عنوان یک چهره پر حاشیه و تندرو، عملا برخی مسئولین محلی سیستان و بلوچستان به دنبال تقویت جایگاه چنین افرادی و پاک کردن سوابق منفی وی می باشند. یک ارزیابی مهم امنیتی وجود دارد که برخی در دولت تلاش می کنند، سوابق منفی و عملکردهای خاص بخشی از بدنه فاصله دار با گفتمان انقلاب را به صورت تدریجی و با تصویرسازی مثبت، کمرنگ نشان دهند.

جهان

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها