امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۳:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7184
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۳۰
تعداد بازدید: 111
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شاتا مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت به فشارهای تحریمی در سال 91 و کاهش درآمدهای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شاتا مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت به فشارهای تحریمی در سال 91 و کاهش درآمدهای ارزی حاصل از نفت به نصف اشاره داشت و گفت: خوشبختانه حوزه‌های صنعت، معدن و کشاورزی کاهش درآمدهای نفتی را جبران کرد، به نحوی که شاهد رشد 30 درصدی در صادرات صنعتی بوده‌ایم.

وی تاکید کرد: رشد صادرات صنعتی به معنای آن است که ارزش افزوده بالاتر ، تولید و اشتغال بیشتر را شاهد بوده‌ایم و دراین شرایط نیز با وجود همه تلاش‌های تحریمی میزان صادرات غیرنفتی درسال گذشته تقریبا همانند سال 90 بود.

* استقلال ارزی با صادرات غیرنفتی 

وزیر صنعت ، معدن و تجارت با تاکید براینکه در شرایط حاضر که نفت در فهرست تحریم ها قرار گرفته باید ارز را از محل صادرات غیرنفتی تامین کرد، افزود: نیاز به ارز بیشتری در اقتصاد کشور وجود دارد و این امر از طریق صادرات غیرنفتی محقق می‌شود و  درعین حال استقلال ارزی را محقق می‌کند.

وی همچنین گفت: ارز حاصل از نفت نباید مصرف روزمره داشته باشد و باید بیشتر از همیشه بر روی تولید توجه ویژه شود.

غضنفری افزود: وابستگی کشورمان به درآمدهای نفتی قبل و پس از انقلاب اسلامی باعث شد، تا دشمنان در سال گذشته سراغ درآمدهای نفتی بروند و تحریم‌های نفتی را آغاز کنند، کشوری که سالانه ۱۰۰میلیارد تومان درآمد جاری اقتصاد خود را از نفت تامین می‌کرد، به یک باره فقط توانست نیمی از درآمدها را از غیر درآمد نفت محقق کند.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت افزود: بسیاری از پروژه‌های عمرانی، دادوستد و واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات وابسته به ارز بود، آنها به سراغ نصف کردن این درآمد آمدند و نهایت تلاش خود را به خرج دادند، تا مانع جابجایی و انتقال ارز آن بخش از درآمدهای نفتی شوند، با کشورهای طرف معامله ایران نیز وارد گفت وگو شدند تا مانع از جابجایی پول شوند و اینکه حتی قادر نباشیم از آن کشور کالا خریداری کنیم.

* تحریم ها  نتوانست آسیبی به صادرات غیرنفتی برساند

وی گفت : پس از کاهش درآمدهای ارزی به طور طبیعی بازار تحت تاثیر قرار گرفته و قیمت ها بالای می رود که این امر ناشی از فشار قیمت ارز و رسیدن آن به 2 تا سه برابر بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: همزمان با  اینکه نرخ ارز از 1200 تومان به 2500 تومان و حتی بالاتر رسید، تامین کالا و مواد اولیه تولید برای کارخانجات و حتی تامین مواد اولیه کالاهای اساسی دچار مشکل شد، جابجایی فیزیکی کالا ، خرید ، جابجایی و انتقال پول سخت شد که همه این فشارها بر فضای کسب و کار تحمیل شد.

وی افزود: اقتصادی که 100 درصد منابع نفتی را هر ساله محقق می کرد ، درسال 91 توانست تنها 50 درصد منابع خود را از نفت به دست آورد و برای اولین بار در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در آمدهای بودجه در چنین وضعیتی قرار گرفت و پروژه های عمرانی تنها می توانست نیمی از مبالغ نفت را داشته باشد .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت افزود: اتکا از صدرصد درآمدهای نفتی به نصف رسید ، شاید برای طی کردن چنین کاری سال ها وقت نیاز بود،  واقعیت امر این است که این گام فراتر از اجرای فاز نخست قانون هدفمندی یارانه ها بود ، برای این قانون چند سال مقدمات کار انجام و در یک سال عملیاتی شد ، اما به نصف رسیدن درآمدهای نفتی در یک سال رخ داد ، با این وجود اقتصاد روی ریل جدید قرار گرفت ، این موضوع سال ها جزو دستور رهبری بود که باید وابستگی به نفت را کاهش دهیم.

غضنفری سپس گفت : به دلیل کمبود ارزی ، کالاهای وارداتی به 10 اولویت تقسیم بندی شد و ثبت سفارش اولویت 10 به عنوان کالاهای مصرفی و اینکه امکان تولید آنها در داخل کشور فراهم بود ، ممنوع شد ، این امر باعث شد تا بسیاری از تولید کننده ها دراین بخش راغب تر شوند ، تحریم کارسازی خود را از دست بدهد ، تولید دراین بخش رونق بیشتری گرفت و صادرات غیرنفتی با مشکلی مواجه نشود.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت ادامه داد : وقتی می گوییم باید وابستگی به نفت به حداقل ممکن برسد، منظور این نیست که در اقتصاد ارز نباشد ، درحال حاضر با بیش از 150 کشور مبادله تجاری داریم و قاعدتا پولی که با این کشورها رد و بدل می شود ، ریال نیست.

غضنفری مجموع صادرات غیرنفتی درسال گذشته را 39 میلیاردلار عنوان کرد و گفت : میزان واردات را نیز اگر با یک سال قبل از آن مقایسه کنیم، شاهد کاهش 12 درصدی هستیم، این رقم درسال 90، 59 میلیارد دلار بود حال آنکه در سال گذشته به 48.5 میلیارد دلار کاهش یافت.

*بهبود 80 درصدی صادرات به واردات

وی ادامه داد: نسبت صادرات به واردات در سال 91 در حال بهبود بوده و تقریبا 80 درصد شد، یعنی صادرات غیرنفتی تقریبا درحال نزدیک شدن به وارات است.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه سال 92 باید سال گام های بزرگتر و خروج اقتصاد از ارز نفتی باشد ، گفت : تحقق اهداف حماسه اقتصادی با تلاش برای کسب درآمدهای ارزی غیرنفتی محقق می شود.

وی معتقد است: جهت دهی اقتصاد کشور به سمت صادرات غیرنفتی یک کار لوکس و یا تشریفاتی نیست، بلکه واقعیت این است که باید حوزه تولید به سمت صادرات کالا پیش رود.

* تحقق صادرات غیرنفتی از دو طریق

غضنفری تصریح کرد: صادرات غیرنفتی از دو طریق صادرات کالا و صادرات خدمات فنی و مهندسی ، مثل فناوری و تجهیزات پیشرفته محقق می شود و اگر دراین شرایط حساس متخصصان بخواهند نقش آشکارتری در اقتصاد کشور داشته باشند باید جهت گیری ها به سمت فناوری هایی سوق یابد که علاوه بر کاهش مصرف ارز باعث افزایش در آمد ارزی می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین معتقد است: واجب ترین کاری که بنگاه های اقتصادی باید در سال جاری به آن بپردازند آن است که چگونه از توانمندی حوزه کالا و خدمات فنی  در جهت صادرات و ارزی آوری استفاده کنند.

وی با بیان اینکه واردات کالا به معنای ایجاد سرمایه گذاری، اشتغال، رشد تکنولوژی و رشد حمل ونقل و رفاه برای خارجیان است، افزود: البته این موضوع در مورد واردات مواد اولیه صدق نمی‌کند.

* مصرف کالای وارداتی معادل توسعه اقتصادی برای خارجی ها 

غضنفری تاکید کرد : همگان می دانند که مصرف کالای خارجی زمینه ایجاد اشتغال، تکنولوژی و توسعه اقتصادی برای خارجی ها را فراهم می کند ، اما صادرات کالا به عکس آن عمل می‌کند.

وی با قدردانی از صادرکنندگان به جهت تلاش آنها در سال گذشته با وجود سخت ترین فشارها بر حوزه تجارت افزود: امسال باید برروی موضوع توسعه صادرات بیش از گذشته تاکید شود، ابعاد و راهکارهای آن مطرح شده و شفاف مشخص شود که هر تولید کننده چگونه می تواند یک صادر کننده با برند شود، دولت قادر به چه حمایت هایی از این حوزه است و قانون چه پشتیبانی هایی را خواهد داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود:  صادرات کالا موجب اشتغالزایی برای جوانان ، بالابردن سطح تکنولوژی و فناوری ، استفاده از دانش بومی ، توسعه سیستم حمل ونقل ، ایجاد اعتبار و قدرت بیشتر برای جمهوری اسلامی ایران می شود.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها