امروز : جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 20
۱۵:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71950
تاریخ انتشار: ۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه و به نقل از «تنگری‌نیوز.کز» پایگاه رسمی خبری قزاقستان، ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه و به نقل از «تنگری‌نیوز.کز» پایگاه رسمی خبری قزاقستان، آتامبایف که با دعوت «نورسلطان نظربایف» همتای قزاق خود وارد آلماتی شده با اشاره به دیدارهای دوجانبه مفید با رئیس جمهور قزاقستان تأکید کرد که قرقیزها و ملت‌های دیگر منطقه می‌توانند از تجربه‌های مثبت قزاقستان درس بگیرند.

این منبع افزود: رؤسای جمهوری قرقیزستان و قزاقستان در این دیدار مسائل مهم همکاری و چشم‌انداز روابط دوجانبه‌ را مورد بررسی قرار دادند.

بر اساس این گزارش، «آتامبایف» و «نظربایف» ضمن این دیدار با رضایت از افزایش 40 درصدی حجم مبادلات کالا بین قرقیزستان و قزاقستان بر استفاده بیشتر از ظرفیت‌های موجود در این زمینه تأکید کردند.

ابن منبع افزوده است: در مذاکرات مقامات سطوح عالی بر لزوم برگزاری جلسه شورای بین‌دولتی قرقیزستان و قزاقستان با حضور رؤسای جمهوری و تدوین طرح‌های مشترک با هدف تعمیق بیش از پیش همکاری‌های دوجانبه در آستانه تأکید شده‌ است.

این منبع تصریح کرد که، بر اساس توافق حاصل‌شده جلسه شورای بین دولتی که صلاحیت انجام مشاوره‌ در زمینه مسائل سیاسی و اقتصادی را دارد ماه آینده در آستانه قزاقستان برگزار می‌شود.

در همین حال دفتر مطبوعاتی «آکوردا» قزاقستان در بیانیه‌ای می‌افزاید: سفر 2 روزه آتامبایف با دعوت همتای قزاقی‌ وی به منظور بررسی مسائل مهم روابط دوجانبه و تبادل نظر در مورد تحولات اخیر در جامعه کشورهای همسود انجام گرفت.

بنا به گفته این منبع، رؤسای 2 کشور در دیدارهای دوجانبه مسائل تقویت روابط مشترک، از جمله در بخش اقتصاد، سرمایه‌گذاری، همکاری در زمینه استفاده از منابع آب و انرژی، فرهنگی و انسانی را مورد بحث قرار دادند.

این منبع فعالیت صندوق مشترک سرمایه‌گذاری قزاقستان و قرقیزستان، همچنین راه‌های اصلی همکاری در چارچوب انجمن‌های همگرایی در منطقه اوراسیا را از دیگر محورهای مورد بحث رؤسای جمهور این کشورها عنوان کرد.

این سفر در حالی انجام شد که «والیری ژانداولت‌اف» نماینده دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری قزاقستان روز چهارشنبه پیش از آغاز مذاکرات به رسانه‌ها گفت: رؤسای جمهور در کنار توسعه همکاری‌های دوجانبه وضعیت سیاسی در محدوده جامعه کشورهای همسود را نیز مورد بحث قرار می‌دهند و احتمالاً در مورد تحولات اوکراین نیز تبادل نظر می‌کنند.

منابع رسمی قرقیزستان و قزاقستان در پایان مذاکرات در سطوح عالی در بیانیه‌های مطبوعاتی در مورد این بخش مذاکرات اطلاعاتی منتشر نکردند.

کارشناسان می‌گویند:  با توجه به این که قزاقستان و قرقیزستان از همه پرسی در کریمه حمایت کرده و نتایج آن را قبول کرده‌اند می‌توان پیش‌بینی کرد که بحث این موضوع نیز از محورهای اصلی مذاکرات آلماتی بوده است.

این کارشناسان معتقدند: نظربایف و آتامبایف به احتمال زیاد در مورد طرح اقداماتی در جهت جلوگیری از تأثیر منفی رویدادهای اوکراین بر اوضاع سیاسی منطقه به خصوص در قزاقستان و قرقیزستان نیز تبادل نظر کرده‌اند.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها