امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۳:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71952
تاریخ انتشار: ۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، رئیس جمهور کشورمان در سخنانی در جشن جهانی نوروز ابراز امیدواری کرد که صلح و ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، رئیس جمهور کشورمان در سخنانی در جشن جهانی نوروز ابراز امیدواری کرد که صلح و اعتدال عیدانه مردم افغانستان و همه مردمان منطقه نوروز باشد.

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به فصل بهار و اعتدال بهاری اظهار داشت: اعتدال یک شعار سیاسی محدود به یک شخص و کشور نیست اعتدال در فرهنگ و ادبیات منطقه نوروز ریشه‌ای تاریخی دارد.

وی در ادامه اظهار داشت: امروز در سرزمینی نوروز را پاس می‌داریم که در مقاطعی از تاریخ خود قربانی جهل و خشم و افراط بوده و در برابر انواع ایدئولوژی‌های افراطی از کمونیسم تا بنیادگرایی ایستاده و چون ققنوس هر بار سر از خاک بیرون آورده و استقلال خویش را احیا کرده و در موازنه‌ای ظریف بین فرهنگ ملی دینی و جدید ترکیب جمهوری اسلامی افغانستان را آفریده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اگر چه این مراسم یک اجتماع فرهنگی است، اما می‌توان آن را به پیوندی سیاسی و اقتصادی بدل کرد، گفت: می‌توانیم پایه‌گذار یک اتحاد جامع منطقه‌ای باشیم که توسعه و پیشرفت ملت‌ها هدف مشترک آن باشد و کیفیت زندگی در منطقه را ارتقا دهد.

روحانی با بیان اینکه امروز ندای اعتدال‌گرایی که دعوت به صلح و عدالت نیز هست مورد اقبال جهانی قرار گرفته افزود: تصویب قطعنامه (WAVE) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که مقابله جهانی با خشونت و افراطی‌گری را در دستور کار جامعه جهانی قرار داد نشان روشن این رویکرد جهانی است و مایلم اینجا از همه ملت‌ها و دولت‌های نوروز دعوت کنم که در تهیه و تدوین برنامه عمل برای این قطعنامه پیشگام شوند و به نام نوروز اعتدال و مقابله با افراطی‌گری را عیدانه مردمان خود قرار دهند.

وی در ادامه  اظهار داشت: در کشور افغانستان که امروز میزبان سخاوتمند جشن نوروزی است در طول چند دهه اخیر 2 بار اشغال نیروهای بیگانه که بذر شوم خشونت و افراط را با خود به این سرزمین آورد چه آسیب‌ها که به زندگی مردم و کشور وارد نساخت.

ریاست جمهوری تصریح کرد: کشور من هر 2 هجوم را محکوم کرده و در هر 2 مقطع به ملت بزرگ افغانستان کمک کرده و میلیون‌ها نفر را به عنوان مهمان در کشور خود پذیرفته است.

وی افزود: به نام ملت ایران آرزو می‌کنم که صلح و اعتدال عیدانه مردم شریف افغانستان و همه مردمان منطقه نوروز باشد و به نام دولت جمهوری اسلامی ایران در تحقق این آرزو از آنچه در توان دارم دریغ نخواهم کرد.

روحانی در پایان اظهار امیدواری کرد که انتخاباتی که افغانستان در پیش رو دارد گامی دیگر در جهت آرامش و پیشرفت برای این سرزمین و بخشی از عیدانه امسال باشد.

رئیس جمهور سخنرانی خود را با تشکر از میزبانی افغانستان و قرائت شعری از سعدی شیرازی به پایان برد.

برآمد باد صبح و بوی نوروز                    به کام دوستان و بخت پیروز

مبارک بادت این سال و همه سال         همایون بادت این روز و همه روز

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار