امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۲۱:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71957
تاریخ انتشار: ۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۶
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، حامد کرزی در سخنانی ضمن خوش‌آمد گویی به سران کشورهای حاضر در جشن جهانی نوروز، ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، حامد کرزی در سخنانی ضمن خوش‌آمد گویی به سران کشورهای حاضر در جشن جهانی نوروز، این جشن مشترک را فرصتی برای تعمیق و گسترش روابط و همکاری‌های منطقه‌ای دانست.

وی اظهار داشت: خوشحالم از این که یک بار دیگر در جمع اعضای حوزه تمدنی نوروز که این جشن باستانی را مشترکاً با هم تجلیل می‌کنیم حضور دارم.

کرزی تصریح کرد: نوروز در زبان و تاریخ و زندگی مردم آسیای میانه جایگاه شایسته‌ای دارد و این یک سنت زیبا در بین مردم ما می‌باشد که در این ایام تمام مردم کشورهای حوزه تمدنی نوروز به جشن می‌پردازند.

وی افزود: در افغانستان همه ساله در بلخ و شهرهای دیگر جشنواره «میله گل سرخ» برگزار می‌شود.

مردم «سمنک»(سمنو) و هفت میوه پخته و لباس‌های نو می‌پوشند و به جشن و پاکوبی می‌پردازند.

رئیس جمهور افغانستان تأکید کرد: ما صاحبان یک تمدن بزرگ می‌باشیم و این تشابه فرهنگی و جغرافیایی می‌تواند بنیادی نیرومند و همچنین همدلی را بین کشورهای ما برای یک آینده بهتر بسازد.

وی افزود: تمدن منطقه ما محصول همزیستی، فعالیت و آفرینش‌های علمی و فرهنگی مردم و فرزانگان کشورهای ما می‌باشد و همه ما صاحبان این تمدن کهن می‌باشیم و به آن می‌بالیم.

کرزی گفت: «مولانا جلال الدین بلخی»، «ابوعلی سینا بلخی»، «رودکی سمرقندی»، «نظامی»، «سنایی غزنوی»، «خواجه عبدالله انصاری»، «حافظ شیرازی»، «بیدل دهلوی»، «رحمان بابا»، «اقبال لاهوری» و بسیاری دیگر در دل‌های ما جا دارند.

رئیس جمهور افغانستان تصریح کرد که در خانه هر پشتو، ازبک، فارسی‌ زبان و ... آثار این بزرگان را می‌توان یافت؛ ما در کشورهای خود و کشورهای دیگر با (دیوان) حافظ فال می‌گیریم.

وی افزود: در کشور افغانستان با «رحمان بابا» فال می‌گیرند، ما با آثار اقبال لاهوری  امید و وحدت را زمزمه می‌کنیم.

رئیس جمهور افغانستان در ادامه خاطرنشان کرد: برای ما افغان‌ها جشن بهانه‌ای زیبا است تا با برادران و خواهران خود یک جا جمع شویم تا با تمدن و فرهنگ یکدیگر بیشتر آشنا شویم.

وی افزود: این جشن یک فرصت برای تعمیق همکاری‌ و همگرایی منطقه‌ای است؛ آینده سرزمین‌ها در گروی همکاری منطقه‌ای است و بدون آن نمی‌توانیم مشکلات خود را دور کنیم.

کرزی اظهار داشت: امیدوارم با تعمیق روابط بتوانیم صلح، امنیت و شکوفایی را برای منطقه به ارمغان آوریم.

به گفته وی، کشورهای منطقه ما با خطر تروریسم مواجه هستند و مشکل دیگر آنان عدم توسعه است.

رئیس جمهور افغانستان تأکید کرد: ما در شرایطی در برابر این مشکلات قرار داریم که در غنی‌ترین مناطق دنیا موقعیت داریم و می‌توانیم از ریشه‌های عمیق تمدنی، مردم مبتکر و زحمتکش، منابع سرشار طبیعی خود برای پیشرفت و سعادت استفاده کنیم.

وی پایان سخنرانی خود، بار دیگر خوش‌آمدگویی کرد و اظهار داشت: از باری تعالی می‌خواهم نوروز سرسبز و خوبی داشته باشید.

پنجمین جشن جهانی نوروز امروز در کاخ ریاست جمهوری افغانستان در کابل برگزار شد و رؤسای جمهور ایران، تاجیکستان، پاکستان و نخست‌وزیر آذربایجان از جمله مقامات ارشد شرکت کننده در این جشن بودند.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار