امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۰:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7199
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۳۰
تعداد بازدید: 126
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبری فارس «توانا»، سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم گرامیداشت روز اسناد ملی و میراث مکتوب با اشاره به ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبری فارس «توانا»، سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم گرامیداشت روز اسناد ملی و میراث مکتوب با اشاره به قرآن کریم، بیان داشت: روز اسناد ملی روز بزرگداشت شیخ کلینی است.

وی اضافه کرد: در کشور باید از میراث مکتوب، نسخ خطی و آثار گذشتگان صیانت کنیم چرا که در گذشته طبق دشمنی‌ها کتابخانه‌های ما مورد تخریب قرار گرفتند اما باید امروز از این اسناد ملی حفاظت کنیم.

حسینی ادامه داد: اگر فکر و اندیشه در طول تاریخ صیانت شده است به خاطر زحمات علما بود که آنها را از نسلی به نسل دیگر منتقل کردند.

حسینی با اشاره به حفظ کتاب و بازگرداندن آن از دست مغول‌ها، بیان کرد برای برنامه‌ای به گلپایگان رفته بودیم که در آن مراسم مسئول دفتر مقام معظم رهبری بیان می‌کرد وقتی مغول‌ها به ایران حمله کردند کتابخانه‌ها را به غارت بردند و سپس به محاصره خوانسار پرداختند اما مردم آن شهر نگذاشتند که مغول ها وارد خوانسار شوند.

وی افزود: مغولها خسته و برگشتند و نتوانستند آن شهر را تصرف کنند و برای تهیه آذوقه خود به خوانسار برگشتند مردم خوانسار و به نوعی علمای این شهر به آنها گفتند شما در اعضای گندمی که ما به شما می‌دهیم باید کتاب بدهید به همین منظور آنها به صیانت از میراث گرانبها پرداختند.

حسینی عنوان کرد: در آن زمان به جای سنگ در ترازو کتاب گذاشتند و به اندازه کتاب سنگینی کتاب ، گندم به مغولها دادند که بعدها به آن پارنیه‌سنگی نیز می‌گفتند و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما باید به صیانت آثار و میراث مکتوب بپردازیم و آنها را نیز به مردم معرفی کنیم حتی نسخه‌های منحصر به فرد نیز باید در دسترس محققان و پژوهشگران قرار بگیرد؛ شاید در گذشته اسنادی که در دست محققان و پژوهشگران قرار می‌گرفت از بین می‌رفت اما امروزه تکنولوژی پیشرفت کرده و می‌توان این اسناد را به سهولت در دسترس محققان و پژوهشگران قرار داد.

وی اضافه کرد: رسالت نخبگان این است که تلاش کنند نسخه‌های خطی را صیانت کند نه اینکه در جاهای دیگر علمشان را در اختیار نظام سرمایه‌داری قرار دهند شاید در کشور ما بوروکراسی اداره وجود دارد و کسی هم آن را رد نمی‌کند اما همین دانشگاهیان باید به عرصه آمده و این مشکلات را حل کنند.

حسینی با اشاره به این مطلب که نسخ خطی و آثار تاریخی ما در طول تاریخ به دلیل جنگ‌ها در معرض نابودی قرار گرفته‌اند، ادامه داد: آثار و نسخ خطی را نباید همانند عتیقه تنها در موزه‌ها نگهداری کنیم بلکه باید زمینه دسترسی همگان را فراهم کنیم، همچنین ما دارای تاریخ پرباری هستیم که وظیفه داریم از اسناد آن صیانت کنیم.

به گفته وی، در دوره سلاطین قاجار و پهلوی خیلی چیزها را از دست داده‌ایم و به تدریج از آن حیطه و قلمرویی که ایران ما داشته به تدریج کم شده است و خیلی از اسناد ما را به یغما برده‌اند و به تهدیدسازی می‌پردازند اگر در گذشته کوتاهی شده است در بعد از انقلاب حرکت‌های خوبی در این راستا صورت گرفته است.

به گفته این مقام مسئول اکنون غربی‌ها به تاریخ‌سازی می‌پردازند الان یعنی زبان فارسی از قلمرو عثمانی تا شبه هند، سمرقند و بخارا حاکم بود اما به تدریج استعمار با زور و زر و تزویر زبان خودش را بر ملت‌های دیگر کار کرده و زبان فارسی را از بین برده است که باید به جبران آن بپردازیم.

حسینی ادامه داد: 10 اردیبهشت در بندرعباس سرود ملی خلیج‌فارس را برگزار کردیم که یک زمان حدیثی را از (مسند ابی اعلی) روایت کرد که درباره سخن پیامبر درباره بحر فارس بود.

وی اضافه کرد: یک محقق گاهی اوقات می‌تواند در منابع و کتابهای ما مطالب بسیاری را به دست بیاورد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کار فهرست‌نویسی نسخ خطی را بسیار دشوار و قابل تقدیر دانست و گفت: اینکه در تقویم روز اسناد ملی وجود دارد خوب است اما رسانه‌ها باید در این روز به اطلاع‌رسانی پرداخته تا کودکان و نوجوانان در مدارس نیز از حفظ و صیانت اسناد کشور مطلع شوند.

وی با بیان اینکه همه از فرهنگ، هنر، دانش و علم دم می‌زنیم ولی به آن عمل نمی‌کنیم، بیان کرد: در شهر زاهدان اسناد و مدارک شخصی به نام سیاوش پروا به کتابخانه ملی اهدا می‌شود اما متأسفانه این مهم اطلاع‌رسانی نمی‌شود یعنی مردم از گرانی تخم‌مرغ، مرغ و ماشین حرف می‌زنند اما متأسفانه فرهنگ مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

وی در پایان گفت: در روز اسناد باید همه نهادها و سازمانها فعال باشند نه اینکه تنها کتابخانه ملی ایران پیشتاز در برپایی گرامیداشت این روز باشد بلکه باید این فرهنگ در کشور، نهادینه و فرهنگ‌سازی شود.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها