امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۲:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72007
تاریخ انتشار: ۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۱۷
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از جنوب استان تهران، می‌خواهیم سفر کنیم به دنیای هزار و یک شب، در میان تار و پود هنر ایرانی. ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از جنوب استان تهران، می‌خواهیم سفر کنیم به دنیای هزار و یک شب، در میان تار و پود هنر ایرانی. مطمئناً تاکنون به این موضوع دقت کرده‌اید که خانه هیچ ایرانی تاکنون هیچ‌گاه خالی از فرش نبوده است، نام ایرانیان با فرش گره خورده و همه ما خانه‌های بدون فرش را بی‌روح و سرد می‌دانیم.

این خود دلیلی است بر این واقعیت که نیاز به خرید این محصول در کشور ما در همه زمان‌ها وجود دارد و هیچ‌گاه از بین نخواهد رفت. این موضوع حتی نشان‌دهنده قدمت فرهنگ مردم یک سرزمین با هنر اصیل 2 هزار و 500 ساله خودشان است.

منصوره خیری، مدرس قالیبافی در این زمینه معتقد است که با تصویب لایحه بیمه بازنشستگی و درمانی قالیبافان در واقع اقدام موثری برای رشد صنعت قالیبافی در ایران صورت گرفته است و این امر سبب شده، کسانی که سال‌ها از هنر قالیبافی فاصله گرفته بودند دوباره به آغوش این هنر بازگردند و نسبت به آینده خود احساس امنیت خاطر پیدا کنند.

این هنرمند قالیباف که کثرت فرش‌هایی که تاکنون بافته در حافظه‌اش جا نمی‌شود متولد 1348 و از اهالی شهرک نظامی در حال حاضر بیشتر وقت خود را صرف آموزش این هنر به هنرجو می‌کند.

فارس: چه انگیزه‌ای سبب جذب شما به این هنر اصیل ایرانی شد؟

علاقه و مزایای فعالیت در این حرفه سبب شد از کودکی در کنار مادرم این حرفه را به‌صورت تجربی دنبال کنم. من معتقدم که از کار سخت شروع می‌کند حتماً به می‌رسد.

بنابراین بسیار علاقه داشتم فرش را به‌عنوان یک هنر و اصالت ایرانی یاد بگیرم. همچنین می‌توانم از این رشته کسب درآمد داشته باشم، برای خودم صاحب کسب و کار موفق باشم و از نظر اقتصادی مستقل باشم.

فارس: چطور شد که به فکر تاسیس مرکز آموزش قالیبافی افتادید؟

زنان در تمام عرصه‌ها توانسته‌اند توانایی‌های خود را در فعالیت‌های اجتماعی ثابت کنند تا حدی که در اقتصاد جامعه نیز تاثیرگذار بوده‌اند. از این‌رو تصمیم گرفتم آنچه را در این سال‌ها آموخته‌ام به دیگر علاقمندان به این هنر ایرانی آموزش بدهم تا بتوانند در کنار فعالیت در این هنر از نظر اقتصادی برای خود و خانواده‌شان مثمرثمر باشند.

فارس: چگونه با کارتان ارتباط برقرار می‌کنید؟

هنگام بافندگی یک حس خاص دارم، به کار خود عشق می‌ورزم و با آن حرف می‌زنم چون مطمئنم حس من به کار بافندگی منتقل می‌شود. همیشه سعی کرده‌ام با آرامش بافندگی کنم تا به بیننده و مخاطب حس خوبی شود و همین را نیز به هنرجویانم آموزش دهم.

فارس: خانم‌های خانه‌دار چگونه می‌توانند برای آموزش قالیبافی برنامه‌ریزی کنند؟

یک خانم خانه‌دار می‌تواند هم به کارهای خانه‌داری برسد و هم پس فراگیری هنر قالیبافی به اقتصاد خانواده کمک کند.

فارس: در حال حاضر بانوان منطقه از این هنر استقبال می‌کنند؟

بله، زیرا هنر قالیبافی یکی از هنرهایی است که جزو خانگی محسوب می‌شود و خانم‌ها می‌توانند از این طریق شوند و بعد از 20 سال فعالیت حقوق بازنشستگی دریافت کنند.

فارس:‌ آیا در آینده برنامه‌های دیگری نیز برای پیشرفت و بهبود کار کارگاهتان دارید؟

با توجه استقبال بانوان هم محله‌ای در نظر دارم آموزشگاه  را وسعت داده و امیدوارم بتوانم در زمینه صنایع دستی و بافت فرش منطقه قدم‌های بردارم.

فارس: قیمت یک قالی به چه عواملی بستگی دارد؟

ارزش هنری یک قالی یا قالیچه به نقشه، میزان استفاده رنگ‌های طبیعی و هماهنگی قرار گرفتن این رنگ‌ها کنار هم بستگی دارد، اما قیمت یک قالی یا قالیچه بیشتر نقشه و رنگ، جنس نخ، تار و پود و پرز آن و ریز بافی و درشت‌بافی آن ربط دارد.

فارس: مزیت فرش دستباف چیست؟

به‌طور کلی فرش‌های دستباف از ابریشم و پشم بافته می‌شوند و فرش‌های ماشینی از نخ پلی پروپلین و نایلون همین دلیل فرش‌های ماشینی به راحتی روی سنگ و سرامیک سر می‌خورند جا می‌شوند. نکته مهم دیگر در مورد فرش‌های ماشینی الیاف مصنوعی آن است که ممکن است برای اعضای خانواده حساسیت‌های پوستی ایجاد کند و همین‌طور به راحتی مود و آلودگی را به خود جذب می‌کند.

در مقابل، قالی‌های دستباف به خاطر الیاف طبیعی این مشکلات را ندارند و به خاطر نرمی و لطافتشان اگر روی آن‌ها استراحت کنید، هیچ‌گاه کمر درد گرفت و خاصیت دفع گرما در تابستان و دفع سرما در را هم دارند.

فارس: در زمینه هنر قالیبافی چه آرزویی دارید؟

آرزو می‌کنم که این هنر سینه به سینه حفظ و به نسل‌های آینده منتقل شود تا این هنر بالندگی خود را بیش از پیش حفظ کنند.

انتهای پیام/2462/ل30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها