امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۲:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7202
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۳۰
تعداد بازدید: 132
محمدعلی خطیبی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به انتخاب نماینده عربستان در سمت مسئول تحقیقات ...

محمدعلی خطیبی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به انتخاب نماینده عربستان در سمت مسئول تحقیقات دبیرخانه اوپک گفت: 4 کشور برای این سمت نامزد معرفی کرده بودند ولی به دلیل آنکه عربستان هیچ سمتی در دبیرخانه اوپک نداشت با یک رای گیری ساده نماینده عربستان بیشترین آرا را به خود اختصاص داد و مسئول تحقیقات دبیرخانه شد.

وی ادامه داد: ایران نیز در دبیرخانه داری سمت است و به همین دلیل بعید به نظر می رسید که نماینده ایران برای این سمت نیز انتخاب شود.

نماینده ایران در اوپک با اشاره به اینکه آیا عربستان با کسب این سمت جدید از رقابت دبیرکلی کنار می کشد،گفت: من تاکنون چیزی در این باره نشنیدم  و عربستان نیز مانند ایران و عراق در کورس رقابت برای دبیرکلی باقی مانده است.

خطیبی با اشاره به اینکه ممکن است روش های بررسی برای کاندیداهای دبیرکلی تغییر کند گفت: این روش ها بیشتر جزئی است ولی در نهایت دبیرکل اوپک براساس رای و اجماع همه اعضا انتخاب خواهد شد.

وی گفت: قطعا دبیرکل اوپک در نشست 10 خرداد ماه انتخاب نمی شود و بحث بر روی انتخاب دبیرکل جدید به نشست بعدی موکول خواهد شد.

خطیبی با اشاره به اینکه اگر دبیرکل جدید برای اوپک انتخاب نشود راه کارهای دیگری وجود دارد گفت: یکی از راه کارها این است که اعضا دبیرکل فعلی را به مدت یک سال دیگر تمدید کنند و یا اعضا می توانند رئیس اوپک را با حفظ سمت برای مدتی به عنوان دبیرکل نیز انتخاب کرده تا در نهایت دبیرکل جدید انتخاب شود.

نماینده ایران در اوپک تصریح کرد: به هرحال راهکارهایی وجود دارد که اعضا باید با اجماع به آن برسند و این کار در صورت عدم انتخاب دبیر کل انجام می شود.
به گزارش خبرنگار فارس سال گذشته مدت قانونی دبیرکل البدری دبیر کل لیبیایی سازمان کشورهای صادرکننده نفت به پایان رسید و براین اساس چهار کشور ایران، اکوادور، عراق و عربستان به عنوان نامزدهای دبیرکلی سازمان اوپک معرفی شدند.
اما با خروج اکوادور از رقابت برای کسب این منصب بین المللی سه کشور ایران، عراق و عربستان برای کسب سمت دبیرکلی اوپک در میدان رقابت باقی ماندند.
در آخرین جلسه اوپک در سال 2012 میلادی به دلیل اختلافاتی که بین اعضا برای انتخاب دبیرکلی ایجاد شد 12 عضو این سازمان تصمیم گرفتند که سالم البدری برای یک سال دیگر در سمت دبیرکلی ابقا شود و درنهایت در پایان سال 2103 میلادی رای گیری در خصوص انتخاب دبیرکل از بین سه کشور ایران، عراق و عربستان انجام می شود.
براساس اظهارات مسئولان اوپک دبیرکل این سازمان با رای گیری و اجماع همه اعضا بر روی یک کاندیدا انتخاب خواهد شد.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها