امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 11
۰۱:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72059
تاریخ انتشار: ۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۱
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از رشت، بنای موزه رشت با قدمتی حدود یکصد سال در زمینی به وسعت 700 متر مربع و زیربنای 560 متر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از رشت، بنای موزه رشت با قدمتی حدود یکصد سال در زمینی به وسعت 700 متر مربع و زیربنای 560 متر است.

این بنا به میرزا حسین‌خان کسمایی یکی از یاران میرزا کوچک خان جنگلی تعلق دارد که در سال 1349 توسط وزارت فرهنگ و هنر سابق برای تبدیل به موزه خریداری شد.

موزه رشت در سال 68 با مالکیت سازمان میراث فرهنگی وقت مرمت، بازسازی و تجهیز شد که دارای دو بخش مردم‌شناسی و باستان‌شناسی است.

نمایش فنون زندگی مردم گیلان در موزه رشت

در بخش مردم‌شناسی موزه رشت اشیا و فنون به نمایش گذاشته شده که هنوز کم و بیش در زندگی روزمره فعلی مردم منطقه کاربرد دارد و دارای بخش ویترین‌های دیواری و صحنه‌های بازسازی شده است.

نمونه‌هایی از دستبافت‌های گیلان مانند نمد، گلیم، جاجیم، خورجین، حصیر و فرش در نقاط مختلف موزه به نمایش درآمده است.

هنر قلاب‌دوزی یا رشتی‌دوزی با سابقه چند هزارساله که از گذشته در رشت رایج بوده در موزه خودنمایی می‌کند.

در کنار ویترین هنر رشتی‌دوزی دستگاه سنتی حصیربافی و انواع بافته‌های حصیری دیده می‌شود.

ابریشم‌کشی، چادرشب‌بافی، موسیقی، کارگاه سفالگری، خانه روستایی و تندیس‌ها از دیگر هنرهای به نمایش گذاشته شده در موزه رشت است.

سمبل همبستگی ملت آفریقا در موزه رشت

تندیس بنیانگذار نهضت جنگل میرزا کوچک خان و دو تن از یاراتش دکتر حشمت و میرزا حسین‌خان کسمایی نیز در ورودی موزه قرار دارد.

سمبل همبستگی ملت آفریقا هدیه سامورا ماشل رئیس جمهور موزامبیک به مقام معظم رهبری نیز یکی دیگر از اشیای با ارزش مجموعه موزه رشت است.
انتهای پیام/2300/ع20
برچسب ها:
آخرین اخبار