امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 17
۰۳:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72062
تاریخ انتشار: ۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۱
تعداد بازدید: 77
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، شهرستان طبس که وسیع‌ترین شهرستان ایران است و در مسیر زائران امام هشتم(ع) از چندین ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، شهرستان طبس که وسیع‌ترین شهرستان ایران است و در مسیر زائران امام هشتم(ع) از چندین استان کشور قرار دارد از ابتدای تعطیلات نوروزی 93 میزبان هزاران مسافر است.

شهرستان طبس آثار تاریخی زیادی دارد اما باغ گلشن طبس به عنوان نگینی بر پیشانی آثار تاریخی نه تنها خراسان جنوبی و طبس بلکه شرق کشور این روزها میزبان هزاران هزار مسافر از سراسر ایران اسلامی است.

طراحی این باغ بر اساس نمونه چهار باغ و برگرفته از آیات قرآنی درباره بهشت است که دو نهر آب روان و دائمی همدیگر را قطع می‌کنند.

در ورودی اصلی باغ، عمارتی تاریخی به عنوان سردرب وجود داشته که بر اثر زلزله سال 57 طبس ویران شد و هم‌اکنون ساختمانی با همان طرح و نقشه دوباره بنا شده است.

باغ گلشن نمونه‌ای از شکوه و زیبایی باغ ایرانی

این باغ بسیار زیبا در سال 91 مرمت شد و این روزها میزبان هزاران مسافر است.

شاید برای آنانی که سه سال پیش به این باغ آمده باشند باغ کمی تغییر کرده باشد و آن هم به خاطر برخی مرمت‌های انجام شده است.
جمع‌آوری بتن کف راهروها، اجرای شفته‌ریزی، اجرای آجرفرش کف، اجرای هره 20 سانتی، بندکشی و دیوارچینی جوی‌ها از اقدامات مرمتی آن است که در سال 91 انجام شد.

شکوه و زیبایی این باغ ایرانی به ویژه در عصرها و شب برای گردشگران نوروزی هرچه بهتر در دل کویر خودنمایی ‌می‌کند.

تابستان نیز باغ حال و هوای دیگری دارد

باغ گلشن طبس از باغ‌های ایرانی است که توسط میرحسن‌خان، سومین حاکم طبس، از سلسله خوانینی که به وسیله نادرشاه به حکومت طبس منصوب شدند، ایجاد شده است.

این باغ به شماره 1310 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و یکی از زیباترین باغ‌های ایرانی به شمار می‌رود.

آنانی که در بهار امسال توفیق سفر به طبس را نداشته‌اند خوب است بدانند در فصل تابستان نیز بهترین جایی که در طبس برای تفریح می‌شود انتخاب کرد باغ گلشن و هوای بسیار خوب باغ است.

بازدید بی‌نظیر مردم از باغ گلشن

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس نیز از بازدید گسترده و بی‌نظیر گردشگران نوروزی از باغ گلشن طبس خبر داد.

سید مهدی قیصری با اشاره به اینکه شهرستان طبس از لحاظ جوی و موقعیت جغرافیایی و طبیعت سرسبز خود به نگین سبز کویر شهره شده است، تصریح کرد: باغ گلشن از جمله مجموعه‌ها و عناصر سرسبز این شهر است که عمارت سردرب آن، این اثر را بی‌نظیر کرده است.

وی گفت: باغ گلشن از جمله باغ‌های ایرانی تاریخی است که به دستور میر حسن خان از حکام دوران افشاریه ساخته شد.

پلیکان پرنده‌ای که در کویر تنها در باغ طبس یافت می‌شود

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان طبس اظهار کرد: این باغ یکی از باغ‌های نادر ایرانی، با پلانی تقریباً مربع شکل، عناصر زیبا و منحصر به فرد معماری از جمله عمارت چند طبقه سردرب، حوض و فواره، پرنده خاص این باغ یعنی پلیکان و گونه‌های مختلف گیاهان سازگار با اقلیم‌های متفاوت آب و هوایی و هزاران درخت میوه را درخود جای داده که با وجود دو نهر آب روان و دائمی که همدیگر را قطع می‌کنند تحفه‌ای خاص را به هر بازدیدکننده ارزانی می‌دارد.
این مقام مسئول گفت: این اثر همچون سال‌های گذشته یکی از پر بازدیدترین مکان‌های گردشگری شهرستان در ایام نوروز 93 بوده است.
انتهای پیام/2248/ل30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها