امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۷:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72072
تاریخ انتشار: ۸ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۱
تعداد بازدید: 72
مجید یوزباشی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان با اشاره به اینکه غار کتله‌خور یکی از جاذبه‌های گردشگری استان زنجان محسوب می‌شود، اظهار داشت: ...

مجید یوزباشی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان با اشاره به اینکه غار کتله‌خور یکی از جاذبه‌های گردشگری استان زنجان محسوب می‌شود، اظهار داشت: غار کتله‌خور زنجان همانند سال‌های گذشته پذیرای مسافران و گردشگران نوروزی است.

وی به استقبال خوب گردشگران از غار کتله‌خور زنجان اشاره کرد و بیان داشت: از یکم تا ششم فروردین ماه امسال 8 هزار نفر از گردشگران و علاقه‌مندان از این غار زیبا بازدید کرده‌اند.

مدیر غار کتله‌خور زنجان با اشاره به اینکه در پنجمین روز از تعطیلات یک هزار و 417 نفر از غار کتله‌خور بازدید کرده‌اند، تصریح کرد: به طور میانگین روزانه یک هزار و 500 نفر از گردشگران نوروزی از این غار شگفت انگیز بازدید می‌کنند.
*اقامت شبانه 190 گردشگر در غار «کتله‌خور» زنجان

این مسئول به اقامت شبانه تعدادی از مسافران و گردشگران در غار کتله‌خور زنجان اشاره کرد و متذکر شد: از آغاز تعطیلات نوروز تاکنون 190 نفر در مهان سرای غار کتله‌خور اقامت شبانه داشته‌اند.

یوزباشی از اجرای برنامه‌های متنوع و مختلف برای گردشگران و مسافران در غار کتله‌خور خبر داد و افزود: سینمای سه بعدی غار کتله‌خور یکی از برنامه‌های در نظر گرفته شده برای گردشگران است.

وی ادامه داد: امکانات موجود در محوطه غار کتله‌خور باید در شأن بزرگ‌ترین غار خشکی ایران و جهان باشد و به منظور رونق هر چه بیشتر این غار سینمای سه بعدی راه اندازی شده است.

مدیر غار کتله‌خور زنجان وجود سفره هفت سین را از دیگر برنامه‌های اجرا شده این غار اعلام کرد و یادآور شد: وجود رستوران، نماز خانه، سرویس بهداشتی، سوئیت و محل اقامت مسافران و...از دیگر امکانات در نظر گرفته شده برای مسافران است.

این مسئول در ادامه با اشاره به اینکه میزان بازدید گردشگران از غار کتله‌خور تقریبا برابر سال گذشته است، ابراز داشت: میزان اقامت شبانه مسافران در غار کتله‌خور نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

یوزباشی با اشاره به اینکه سالانه گردشگران بسیاری از غار کتله‌خور بازدید می‌کنند، اضافه کرد: بازدید از این غار محدود به ایام خاصی نبوده و در فصول مختلف سال گردشگران به این منطقه سفر کرده و از جاذبه‌های دیدنی آن بازدید می‌کنند.

وی اضافه کرد: همچنین کارشناسان راهنما در این غار اطلاعات مورد نیاز بازدیدکنندگان را به آنها ارائه می‌دهند.
*غار «کتله‌خور» از زیباترین جاذبه‌های طبیعی ایران

غار کتله‌خور زنجان یکی از شگفت انگیزترین و زیباترین غارهای خشکی جهان محسوب می‌شود که سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

غار کتله‌خور، غاری است آهکی که در برخی نقاط آن گل‌رس و خاک‌های حاوی اکسید آهن قابل مشاهده ‌است.

یکی دیگر از عجایب و زیبایی‌های این غار تعدد طبقات آن است که اینگونه غارها در جهان بسیار کم‌نظیر هستند.

گمان می‌رود که این غار دارای هفت طبقه باشد که البته تاکنون تنها سه طبقه آن کشف شده است.

گفتنی است، زمان کشف غار کتله‌خور به دوران «ژوراسیک» مربوط است یعنی به بیش از 120 میلیون سال قبل برمی‌گردد و دهانه غار در ارتفاع یک هزار و 700 متری از سطح دریا قرار دارد و اختلاف ارتفاع آن با ارتفاع چشمه‌ای که آب‌های فرورو حاصل از ریزش جوی غار را خارج می‌کند و به رود شور می‌ریزد 50 متر است.

ورودی غار یک دهلیز 4 هزار متری بوده با سقفی کوتاه و فاقد غار سنگ و چند دهلیز فرعی، پس از دهلیز فرعی یک دالان وسیع 950 متری با سربالایی‌هایی به ارتفاع دو متر و گودال‌های خشک قرار دارد که با دو شاخه 50 متری ادامه پیدا می‌کند و پس از عبور از یک سربالایی به تالار وسیعی پوشیده از چکنده و چکیده و ستون می‌رسد.

در داخل تالار کوچک بلورین، که به تالار ستون‌ها چسبیده چاهی به عمق هشت متر قرار دارد که محل خروج آب‌های فرورو سازنده غار است.

لازم به ذکر است، این غار از طریق جاده آسفالته زنجان ـ سلطانیه ، خدابنده  ـ گرماب و از طریق جاده زنجان - بیجار- گرماب و همچنین از طریق جاده همدان - کبودرآهنگ قابل دسترسی است و در هفت کیلومتری شهر گرماب واقع شده است.

غار کتله‌خور از نظر سنی تقریبا هم‌سن غار علی‌صدر همدان است البته این دو غار از دو نظر با هم تفاوت دارند، یکی اینکه غار علی‌صدر همدان غاری کاملا آبی است اما غار کتله‌خور زنجان غاری است تقریبا خشک و اینکه آهک‌های غار کتله‌خور نسبت به آهک‌های غار علی‌صدر بسیار خالص‌تر است که این خود عاملی برای زیباترشدن غار شده است.

نکته جالب توجه در رابطه با غار کتله‌خور این است که شواهد و بررسی‌های انجام شده موید این موضوع است که این غار در نهایت به غار علی‌صدر در همدان متصل می‌شود.

امید است مسافران و گردشگران نوروزی با حضور در استان زنجان از جاذبه‌های گردشگری، آثار تاریخی و زیبایی‌های این استان نیز به نحو احسن استفاده کنند.
انتهای پیام/73008/ی40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها