امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۷:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72224
تاریخ انتشار: ۹ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۴۲
تعداد بازدید: 126
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، متعاقب طرح پیش نویس قطعنامه «وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران» در روز جمعه مورخ 8/1/93 ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، متعاقب طرح پیش نویس قطعنامه «وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران» در روز جمعه مورخ 8/1/93 توسط سوئد، محسن نذیری اصل سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر سازمان ملل متحد در ژنو، مواضع کشورمان را در قبال پیش نویس مزبور، در بیست و پنجمین اجلاس شورای حقوق بشر در ژنو مطرح کرد.

وی با اشاره به اینکه اقدام چند کشور ارائه کننده پیش نویس، عملی در جهت ایجاد شکاف بیشتر بین کشورها و تحمیل معیارهای خود به دیگران می‌باشد، این امر را روندی خطرناک و نگران کننده دانستند.‌

وی افزود: طراحان پیش نویس قطعنامه، در اندیشه پیشبرد دستورکار سیاسی خود بوده و از ذهنیت دوران گذشته برخوردارند. آنها همچنان بر اساس رقابت به جای همکاری اقدام می‌کنند. امری که اصول اساسی سازمان ملل را تضعیف می‌کند. این در حالی است که اثبات شده ادعای بانیان اصلی پیش نویس مبنی بر دفاع از حقوق بشر، یک افسانه است. همانگونه که آنها در موارد متعدد، راهبرد کاملاً سیاسی خود را در قبال موضوعات حقوق بشری به نمایش گذا‌شته‌اند.

نذیری اصل در ادامه به ایرادات رویه‌ای قطعنامه پرداخت و ضمن تأکید بر نادیده انگاشتن بسیاری از دستاوردهای مثبت کشورمان در حوزه حقوق بشر که در پرتو گفت‌وگوی واقعی و تعامل سازنده با مراجع بین‌المللی حاصل شده، به نکات ذیل اشاره کرد:

• تلاش مقامات و نهادهای ذیربط کشورمان متعاقب دور اول مشارکت ایران در روند ارزیابی ادواری جهانی شورای حقوق بشر (UPR)، جهت اجرای توصیه‌های پذیرفته شده و همچنین روند آماده سازی و ارائه دومین گزارش ملی در این رابطه،

• ارائه پاسخ سریع و مستدل به مفاد گزارشات دبیرکل و گزارشگر ویژه، به رغم مخالفت شدید جمهوری اسلامی ایران با دستورکار مربوطه،

• ارائه گزارش‌های ملی از سوی ایران به نهادهای ناظر بر معاهدات حقوق بشری،

• تعامل سازنده با دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران همچنین با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری اخیر در کشورمان، از آن به عنوان تبلوری از تحقق مردم سالاری سازگار با ارزش‌های الهی و دینی یاد و آن در راستای ارتقاء و حمایت مطلوب تر از حقوق بشر ارزیابی کرد.

وی همچنین لزوم توجه به این تحول را گوشزد کرد و افزود: هیچ کشوری در جهان به ویژه کشورهایی که این دستورکار غیرسازنده را ایجاد کرده‌اند، نمی‌توانند ادعا کنند که وضعیت حقوق بشری بی عیب و نقصی دارند.

نذیری اصل افزود: رویکرد رئیس جمهور آقای روحانی، توسعه رویکرد نوآورانه در قبال موضوعات جهت ارتقاء حقوق بشر در سطح ملی است. تهیه پیش نویس «منشور حقوق شهروندی» با اولویت ارتقاء حقوق زنان، از جمله نخستین طرح‌های ایشان در این راستا است. در این زمینه، اتخاذ یک رویکرد بی طرفانه، متوازن و غیر سیاسی جهت اذعان به تحولات مثبت حقوق بشری در جامعه ایران، ضروری است.

سفیر و نماینده دائم ایران در پایان حامیان اصلی پیش نویس قطعنامه را کسانی معرفی کرد که به طور نظام‌مند نقض حقوق بشر را نادیده انگاشته و حتی از آن پشتیبانی می‌کنند. از جمله نقض فاحش بدیهی‌ترین حقوق انسانی مردم فلسطین و افراد بیگناهی که همه روزه به بهانه به اصطلاح مبارزه علیه تروریسم در سراسر جهان کشته می‌شوند و گفت: اینها تنها نمونه‌ای از سوابق وخیم کسانی است که خود را حافظان اسناد حقوق بشری می‌دانند. در این شرایط است که اعتقاد راسخ داریم که پیش نویس قطعنامه به دنبال منافع سیاسی بوده، فاقد اعتبار است.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم اعضای شورا با انتخاب مسیر صحیح به واسطه ارائه رأی منفی در قبال پیش نویس قطعنامه، حمایت خود را از تلاش مردم ایران جهت تحقق جامعه‌ای مرفه‌تر، به عمل آورند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها