امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۵:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72284
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شهرستان آمل، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز در حاشیه بازدید از محور هراز در جمع خبرنگاران ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شهرستان آمل، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز در حاشیه بازدید از محور هراز در جمع خبرنگاران درباره فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: فاز نخست هدفمندی یارانه‌ها دچار آسیب و اشکالاتی بود که برخی از اشکالات آن عمده است.

وی تصریح کرد: عدم تعادل در منابع و مصارف یکی از اشکالات بوده است.

معاون اول رئیس جمهور با اینکه قانون‌گذار تکلیف کرده بود که 50 درصد از افزایش حامل انرژی به عنوان یارانه به خانواده پرداخت شود، افزود: با این وجود بیش از صد در صد منابع پرداخت شده و رقم قابل توجهی نیز از منابع عمومی و بودجه دولتی اختصاص پیدا کرد.

وی گفت: پس از زمانی که مرحله نخست هدفمندی یارانه‌ها اجرایی شد تا پایان سال 92 کل منابعی که از محل افزایش قیمت‌ها حاصل شد، 90 هزار میلیارد تومان بوده که در مقابل یارانه 45 هزار تومانی که بین افراد توزیع شد رقم 130 هزار میلیارد تومان بوده است.

جهانگیری تصریح کرد: علاوه بر صد در صد پرداخت 40 هزار میلیارد تومان، از محل بودجه‌های دولتی برای اجرای قانون هدفمندی پرداخت شده که این یکی از آسیب‌های دیگر این طرح در مرحله اول بود.

وی از دیگر اشکالات فاز نخست قانون هدفمندی یارانه را به مبالغ دریافتی از شرکت‌های وابسته نظیر وزارت نیرو و شرکت‌های آب و برق بود عنوان کرد و بیان داشت: در این شرایط حدود سه هزار میلیارد تومان از این شرکت‌ها دریافت شد و به عنوان یارانه در بین مردم توزیع شد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: با رشد حداقلی که باید داشته باشیم سالی پنج هزار مگابایت باید نیروگاه جدید به کشور وارد شود یعنی در یک مدت زمان باید 15 هزار نیروگاه باید در دست اجرا داشته باشیم.

جهانگیری خاطرنشان کرد: باید در طی سه سال و هر سال پنج هزار مگابایت آن به بهره‌برداری برسد که تاکنون نیروگاه‌های که در دست اجرا است سه هزار و 800 مگابایت است.

وی بیان داشت: در فاز دوم به دلیل شرایط اقتصادی کشور به هیچ وجه قادر به ایجاد شوک قیمتی به حامل‌های انرژی نیستیم زیرا اقتصاد کشور تحمل لازم را ندارد و اقتصادی که تورم 40 درصدی دارد و در رکود به سر می‌برد، نمی‌تواند به آن شوک قیمتی وارد کرد.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: با این وجود همه قیمت‌ها به جز دو مورد در حد 20 تا 25 درصد افزایش دارد.

جهانگیری اظهار داشت: در مرحله دوم هدفمندی به بخش درمان توجه ویژه‌ای داریم و جهت‌گیری بعدی ما گروه آسیب‌پذیر و نیازمند جامعه نظیر تحت حمایت بهزیستی و کمیته امداد است و سعی داریم میزان یارانه آنها را از مبلغ 45 هزار تومان بیشتر باشد.

وی گفت: مردم کشور به دلیل مسائل داخلی و نیاز جدی بخش درمان گروه آسیب‌پذیر، توجه به رفع رکود، تولید و بخش‌های مانند آب و برق از دریافت یارانه‌ها انصراف دهند.

معاون اول رئیس جمهور در پایان با اشاره به اینکه قانون‌گذار مکلف کرده است یارانه را به نیازمندان پرداخت کنیم، یادآور شد: از 20 فروردین آغاز ثبت‌نام مرحله دوم شروع می‌شود و امیدواریم کسانی که به تشخیص خودشان نیازمند دریافت یارانه هستند نام‌نویسی کنند.

انتهای پیام/86012/ل40/ض1002
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها