امروز : یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 6
۰۵:۲۱
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 723
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۲۶
تعداد بازدید: 370
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران هیات عمومی دیوان عدالت اداری در موضوع احراز وجود ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس به نقل از روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران هیات عمومی دیوان عدالت اداری در موضوع احراز وجود رابطه کارگری و کارفرمایی رای داد.

این رای که بر اساس شکایت فردی داده شده، در هیات عمومی دیوان عدالت اداری مورد رسیدگی قرا گرفته است.

موضوع شکایت و خواسته: اعلام تعارض در آراء صادر شده از شعب دیوان عدالت اداری

گردش کار: 1ـ به موجب رأی مورخ 6/10/1382 هیأت حل اختلاف اداره کار و امور اجتماعی شهرستان اسلامشهر رابطه کارگری و کارفرمایی بین آقایان دو نفر از کارگران با شرکت سهامی خاص سردخانه‌های دنا محرز نمی‌شود.

2ـ آقایان ... و ... به موجب دادخواستهای جداگانه به رأی مورخ 6/10/1382 هیأت حل اختلاف اداره کار و امور اجتماعی شهرستان اسلامشهر به دیوان عدالت اداری اعتراض می‌کنند و دادخواستهای نامبردگان به شعب سوم و چهارم دیوان ارجاع می‌شود.

3ـ شعبه سوم دیوان عدالت اداری به موجب دادنامه شماره 2264ـ 15/9/1383 ایراد و اشکالی در نحوه رسیدگی و صدور رأی مورخ 6/10/1382 هیأت حل اختلاف اداره کار و امور اجتماعی اسلامشهر احراز نمی‌کند و رأی به رد شکایت صادر می‌کند. رأی مذکور به موجب دادنامه شماره 2805ـ 11/10/1384 شعبه یازدهم تجدیدنظر دیوان عدالت اداری قطعی می‌شود.

4ـ شعبه چهاردهم دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایت آقای ... به خواسته اعتراض به رأی 6/10/1382 هیأت حل اختلاف اداره کار و امور اجتماعی شهرستان اسلامشهر به موجب دادنامه شماره 2283ـ 11/9/1383 مفاداً به شرح ذیل به صدور رأی مبادرت می‌کند.

در خصوص دادخواست آقای ... به طرفیت اداره کار و امور اجتماعی اسلامشهر به خواسته نقض رأی مورخ 6/10/1382 هیأت حل اختلاف با توجه به محتویات پرونده، پاسخ خوانده و ملاحظه سابقه نظر به این که قسمت اول نامه شماره 306/82ـ 28/7/1382 شرکت سردخانه‌های دنا به هیأت تشخیص مؤید کارگر بودن شاکی است و تنظیم قرارداد کار موقت بعد از سالها فعالیت هم دلالت بر وجود رابطه کارگری و کارفرمایی دارد زیرا پذیرفته نیست شرکت با کسی که برای دیگران کار می‌کرده است و سابقه طولانی دارد و مدعی هم نباشد قرارداد کار موقت تنظیم و پرداخت حقوق وی را تقبل کرده است و تبعات آن را بر خود تحمیل و تحمل کند. بنابراین با توجه به مراتب مذکور و سوابق موجود در سازمان تأمین اجتماعی شعبه 6 تهران اعتراض موجه است. لذا با وارد دانستن شکایت به نقض رأی فوق‌الاشعار حکم صادر می‌شود و رسیدگی مجدد به هیأت هم‌عرض ارجاع می‌شود. این رأی ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظر است.

رأی مذکور به موجب دادنامه شماره 675ـ 21/3/1384 شعبه یازدهم تجدیدنظر دیوان عدالت اداری عیناً تأیید و استوار می‌شود.

5 ـ آقای ... به موجب لایحه‌ای با ارائه آراء شعب دیوان عدالت اداری مدعی شده است که به لحاظ وحدت موضوع آراء صادر شده معارض یکدیگر است و رفع تعارض و صدور رأی وحدت رویه را خواستار شده است.

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ یاد شده با حضور رؤسا، مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد. پس از بحث و بررسی، با اکثریت آراء به شرح آینده به‌صدور رأی مبادرت می‌کند.
رأی هیأت عمومی

اولاً: تعارض در مدلول آراء فوق الذکر محرز است.

ثانیاً: با توجه به تشابه شرایط شکات پرونده‌های مذکور در گردش کار و احراز رابطه کار بین شکات و کارفرمای مربوط، دادنامه قطعی شماره 2283 ـ 11/9/1383 شعبه چهارم مبنی بر وارد دانستن شکایت صحیح و موافق موازین قانونی است. این رأی به استناد بند 2 ماده 19 و ماده 43 قانون دیوان عدالت اداری برای شعب دیوان و سایر مراجع اداری مربوط در موارد مشابه لازم الاتباع است.

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری معاون قضایی دیوان عدالت اداری ـ علی مبشری
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها