امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۲۲:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72303
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 174
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تویسرکان، برنامه نوروزخوانی ظهر امروز با حضور مهدی چایانی هنرمند برجسته همدان در کاروانسرای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تویسرکان، برنامه نوروزخوانی ظهر امروز با حضور مهدی چایانی هنرمند برجسته همدان در کاروانسرای شاه عباسی شهر فرسفج تویسرکان برگزار شد.

برنامه با تلاوت کلام نور آغاز و چرخ گردونه مراسم به دست مهدی جعفری مجری رادیوهمدان افتاد؛ مرشدخوانی ابوالفضل محمدی پهلوان باستانی‌کار تویسرکان یکی دیگر از بخش‌های جذاب این برنامه بود که در لابه لای برنامه همه حضار را که بیشتر مهمان و گردشگر بودند را به سر شوق می‌آورد.

مجری، مراسم را با دعوت از علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان برنامه را طبق روال خودش پیش می‌برد، بعد برنامه با اجرای مرشد به خواندن ساقی نامه میررضی ادامه یافت.

سپس شاعر تویسرکانی شیخ اسلامی اشعاری از سروده‌های خود را قرائت کرد، اما از نکات قابل توجه این مبحث ابیات محلی این شاعر تویسرکانی بود که همه میهمانان را به وجد آورده است.

حیاط کاروانسرا مملو از جمعیت بود که با تمام وجود به همه برنامه‌ها گوش سپرده بودند، در گوشه‌ای از این برنامه پشت صحنه برگزارکنندگان برنامه نوروزخوانی بود، عکاسان هم از فرصت استفاده کرده و به تجربیات خود در حرفه جدید عکاسی با تبلت و دوربین‌‌های مختلف اضافه می‌کردند.

سخنران بعدی سیدمهرداد موسوی، فرماندار تویسرکان بود که سخنان خود را با خواندن چند بیتی از مولانا آغاز کرد؛ وی سر فرود آوردن هر انسان را در برابر عظمت خداوند وظیفه هر انسان خردمند دانست.

موسوی با اشاره به اینکه از سخنرانی خودم بی‌اطلاع بودم، از مدعوین عذرخواهی کرد و ضمن تشکر از حضور مهدی چایانی هنرمند توانمند در تویسرکان، این شخصیت بزرگ را قابل احترام و عزیز خواند.

فرماندار تویسرکان بر ترویج و نهادینه شدن شادابی و نشاط در جامعه تأکید کرد و فرهنگ ایران زمین را بی‌مثال و مایه غرور و ابهت دانست.

مهدی چایانی میهمان ویژه این آیین با معرفی جعفری مجری برنامه بر صحنه رفت، چایانی به قول مجری 59 سال پیش در همدان متولد، که امروز در نقالی، هنر تئاتر با توانمندی بالا در همه صحنه‌ها حر‌ف‌هایی برای گفتن دارد.

چایانی نام «الله» را آغازگر بیانش قرار داد و مددخواهی از خداوند را بدون هزینه و منت به تماشاچیان و مهمانان توصیه کرد.

چایانی با لباس نقالی خاص این هنر در وصفی از نوروز به میدان آمد و با تشریح تاریخ شکل‌گیری نوروز، مدعویان را میهمان نقالی خود کرد.

وی بر احترام و تکریم شهادت حضرت فاطمه (س) قبل از نوروز و آخر نوروز تاکید کرد و گفت: نوروز اتحاد را به مردم پیام می‌دهد.

در این میان بخش صدا هم گیر و دارهای خاص خودش را داشت به نحوی که چایانی در ثانیه‌هایی، برنامه خود را بدون میکروفن اجرا کرد، اما به درخواست مدعوین و تمایل خودش از صدا استفاده کرد.

برنامه در نهایت با حضور مسئولان استانی و محلی برای تقدیر از شاعران در جایگاه ادامه داده شد در این برنامه از مهدی چایانی، طاهرزاده، شیخ اسلامی شاعران پیشکسوت همدان و تویسرکان و دیگر فعالان این برنامه تقدیر شد.

در این میان مجری برنامه به نقل از مدیرکل میراث فرهنگی همدان، به تجلیل از تلاش مهدی چایانی هنرمند هنر نمایش در اردیبهشت ماه سال جاری اشاره کرد.

در پایان رسمی برنامه نوروزخوانی، ایزدی با اهدای هدیه از زحمات میثم الوندی مسئول جدید میراث فرهنگی تویسرکان تقدیر کرد.
انتهای پیام/89010/ب30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها