امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۲:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72318
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، استان قزوین در منطقه‌ای قرار گرفته که دارای ظرفیت‌ها و جاذبه‌های خوب گردشگری است و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، استان قزوین در منطقه‌ای قرار گرفته که دارای ظرفیت‌ها و جاذبه‌های خوب گردشگری است و از آنجایی که این استان در محور مواصلاتی پرتردد و همجواری با اتوبان تهران - قزوین و زنجان و شهرهای شمالی کشور چند استان قرار گرفته هرساله مورد بازدید و سفر بی‌شماری از مسافران و گردشگران است.

استان قزوین از آثار تاریخی و فرهنگی، اماکن زیارتی مذهبی و جاذبه‌های گردشگری و تفریحی مانند سرای سعدالسلطنه، حمام قجر، امامزاده حسین (ع) پیغمبریه قزوین و دریاچه اوان برخوردار است که مسافران با بازدید از این آثار می‌توانند لحظات خوشی را سپری کنند.

در بین جاذبه‌های گردشگری و تفریحی استان قزوین می‌توان به بوستان ملی باراجین قزوین اشاره کرد که این بوستان چشم‌اندازهای زیبایی دارد و تاکنون پروژه‌های مختلفی در بوستان ملی باراجین مانند پارک فدک افتتاح شده که در اواخر اسفند ماه سال گذشته نیز فاز نخست دهکده طبیعت به بهره‌برداری رسیده که تحقق این مهم جاذبه‌های گردشگری این بوستان را ارتقا داده و اکنون مکان تفریحی و گردشگری خوبی برای علاقه‌مندان و گردشگران است.

در ایام تعطیلات نوروز 93 بوستان ملی باراجین قزوین مورد بازدید گردشگران و مسافران نوروزی بی‌شماری قرار گرفته است که با حضور در این بوستان از فضا و محیط سبز آن احساس نشاط و شادابی دارند.

باید گفت ضرورت احداث دهکده حیات طبیعت قزوین با اهداف آموزشی، تحقیقاتی، زیست‌محیطی و تفرجگاهی در سال 90 در دستور کار مدیریت شهری قزوین قرار گرفت و متعاقب آن فاز مطالعات و طراحی آن آغاز شده است.

همچنین به دلیل موقعیت جغرافیایی بوستان ملی باراجین و قرارگیری در محور مواصلاتی پرتردد و همجواری با اتوبان تهران، قزوین و زنجان و شهرهای شمالی کشور و از سویی هوای لطیف کوهپایه‌ای و کوهستانی و در کنار آن جاذبه‌های طبیعی دیدنی بر بام شهر قزوین، زمینی به مساحت هفت هکتار در ضلع غربی بوستان ملی باراجین برای احداث دهکده حیات طبیعت اختصاص داده شده است.

این پروژه یکی از پروژه‌های بزرگ، مهم و منحصر به فردی است که مجموعه‌ای از حیوانات، پرندگان، خزندگان و آبزیان در آن نگهداری می‌شوند و در کنار آن امکانات رفاهی و جاذبه‌های متنوع طبیعی و زیست‌محیطی پیش‌بینی شده است.

پروژه یاد شده پارکی منحصر به فردی است که برای اجرای آن از نظر کارشناسان و متخصصان کشور در زمینه جانمایی، نگهداری حیوانات و پرندگان و مسایل فنی و زیبایی استفاده شده و در طراحی آن از آخرین پیشرفت‌های پارک‌های مشابه در جهان از جمله آفریقای جنوبی الگوبرداری شده است.

انتخاب حیوانات و حضور آنها در دهکده‌ حیات طبیعت همگام با محیط طبیعی صورت گرفته است.

در فاز نخست این دهکده حیوانات نشخوار کننده اهلی در قالب یک مزرعه، نشخوارکنندگان کوهی از جمله قوچ و میش، کل و بز، پرندگان آبزی و خشکی، پرندگان شکاری، پرندگان زینتی و آبزیان مستقر شده و به نمایش درآمده است و در فاز بعدی دهکده یاد شده گرگ‌ها، میمون‌ها و خرس‌ها و گوشتخوارانی مانند یوزپلنگ، گرگ‌ها و شیر و پلنگ در این دهکده مستقر می‌شوند.

سمیرا عباسیان، یکی از مسافران نوروزی به خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: من و خانواده‌ام از تبریز به استان قم در حال سفر هستیم که در هنگام رفتن به این استان به مدت دو روز در قزوین اقامت کردیم که در روز نخست از اماکن زیارتی امامزاده حسین (ع) و پیغمبریه قزوین را زیارت کردیم و همچنین از آثار تاریخی این شهر مانند سرای سعدالسلطنه و حمام قجر بازدید کردیم.

وی ادامه داد: امروز هم به بوستان ملی باراجین آمدیم تا از دهکده طبیعت قزوین بازدید کنیم و به نظرم این دهکده به صورت فوق‌العاده‌ای طراحی شده بود به طوری که با ورود به این دهکده احساس کردم پا به دهکده‌ واقعی گذاشته‌ام که در آن حیوانات اهلی و شکاری زندگی می‌کنند.

عباسیان بیان کرد: دهکده طبیعت طوری طراحی شده که کلبه‌های آن نمادی از یک زندگی ساده روستایی است که در کنار آن مزرعه و حیواناتی مانند لک‌لک، مرغابی و گاو زندگی می‌کنند، به همین دلیل هر بازدیدکننده‌ای با ورود به فضای این دهکده با نوع و شیوه زندگی سنتی و روستایی بیشتر آشنا می‌شود.

حسین بابایی 48 ساله از اصفهان که به مدت سه روز در قزوین مستقر شده بودند در خصوص دهکده حیات طبیعت عنوان کرد: این دهکده جذابیت خاصی برای من و خانواده‌ام داشت به خصوص آبشاری که در کنار مزرعه طراحی شده برایم خیلی زیبا بود.

زهرا اصغری، یکی دیگر از مسافران نوروزی که از دهکده طبیعت بازدید می‌کرد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس بیان داشت: تاکنون از باغ‌ وحش‌ها و باغ پرندگان زیادی در شهرهای مختلف بازدید کردم ولی دهکده حیات طبیعت در بین آنها منحصر به فرد بود هم از نظر امکانات بهداشتی، عمومی و رفاهی و هم از نظر فضا و محیط سبزی که این دهکده دارد.

وی ادامه داد: نوع طراحی دهکده طبیعت آرامش خاصی را به انسان می‌دهد به طوری که با ورود به این دهکده انسان احساس می‌کند به زندگی روستایی وارد شده به خصوص کلبه‌های چوبی و مزرعه این دهکده خیلی همخوانی با این زندگی داشت و بسیار زیبا بود.

این مسافر نوروزی با بیان اینکه دهکده طبیعت به زیبایی از چوب و سنگ طراحی شده است، اظهار داشت: صندلی‌هایی که از جنس سنگ تراشیده شده و همچنین خانه عنکبوتی که در بالای این صندلی‌ها طراحی شده خیلی زیبا بود و من چنین طراحی را در جای دیگر با چنین زیبایی ندیده بودم.

مهدی پرپنچی، یکی از شهروندان قزوینی که از دهکده حیات طبیعت بازدید می‌کرد، به خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: این دهکده به نحو زیبایی طراحی شده و به خوبی زندگی طبیعت را به نمایش گذاشته است.

وی ابراز داشت: جذابیت راه‌اندازی بوستان ملی باراجین با احداث پارک فدک و سینمای خانواده ارتقا یافته بود که راه‌اندازی دهکده طبیعت به این جذابیت‌ها اضافه کرده است.

پرپنچی عنوان کرد: شهر قزوین از چندین سال گذشته دچار تحولات خوبی شده که با سرعت ایجاد این تحولات می‌توان گفت که آینده قزوین در جذب و توسعه گردشگری روشن است.

وی گفت: قزوین دارای آثار تاریخی،‌مذهبی و گردشگری خوبی است که با معرفی این آثار به گردشگران و مسافران می‌تواند گردشگری این شهر را توسعه چشمگیری داد که مطمئنا با تحقق این مهم وضعیت اقتصادی و معیشتی زندگی شهروندان قزوینی نسبت به گذشته ارتقا می‌یابد و هم اشتغال‌زایی خوبی برای جوانان به وجود می‌آید.

پرپنچی ادامه داد: قزوین ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فراوانی برای جذب گردشگر دارد که با استفاده بهینه از آنها می‌توان این شهر را در مسیر رشد و توسعه بیشتر ارتقا داد.

محمد حسینی در بازدید از دهکده حیات طبیعت در خصوص این دهکده بیان کرد: من از تهران به شمال سفر می‌کنم که در این سفر بوستان ملی باراجین در مسیرم بود و برای صرف ناهار به این مکان آمدم که بعد از اینکه متوجه شدم در این بوستان دهکده حیات طبیعت راه‌اندازی شده به بازدید این دهکده آمدم.

وی گفت: دهکده حیات طبیعت به نحو مطلوبی طراحی شده به طوری که دهکده‌ای همراه با زندگی واقعی حیوانات از اهلی تا شکاری گرفته به وضوح می‌توان در آن مشاهده کرد و در واقع می‌توان گفت با بازدید از این دهکده از زندگی شهرنشینی فاصله می‌گیریم و با زندگی سنتی، روستایی و حیات طبیعت آشنا می‌شویم.

حسینی خاطرنشان کرد: بوستان ملی باراجین را از طریق فرزندم که دانشجوی قزوین است شناختم و در واقع از طریق ایشان به این بوستان آمدم.

الهام حاجی‌پور یکی از مسافران نوروزی که از شمال به تهران سفر می‌کرد، در خصوص بوستان ملی باراجین می‌گوید: به نظرم فضای این بوستان فضای سبز، چمن‌کاری و گل‌کاری این بوستان به نحو مطلوبی طراحی شده و البته المان یادواره شهدا که در این بوستان احداث شده به فضای بوستان یاد شده حالت معنوی بخشیده است.

وی در خصوص دهکده حیات طبیعت ابراز داشت: این روزها که زندگی شهرنشینی پر از دغدغه‌ها و فراز و نشیب‌های بسیاری است مشاهده دهکده حیات طبیعت به انسان احساس آرامش می‌دهد و تاثیر بسزایی در روحیه انسان دارد و من شخصا از تماشای این دهکده لذت بردم.

این مسافر نوروزی بیان داشت: در هنگام بازگشت به شهرمان حتما دهکده حیات طبیعت را به دوستان، آشنایان و دوستانم معرفی می‌کنم تا آنها برای تماشای این دهکده به قزوین سفر کنند.
انتهای پیام/77009/ذ40
برچسب ها:
آخرین اخبار