امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72363
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 27
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آمریکایی «یو اس‌ای تودی»، با راى یک دادگاه فدرال آمریکا، کتیبه هاى تاریخى ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آمریکایی «یو اس‌ای تودی»، با راى یک دادگاه فدرال آمریکا، کتیبه هاى تاریخى تخت جمشید در موزه شیکاگو صرف غرامت قربانیان بمبگذارى 1997 نخواهد شد.

میزان غرامتی که دادگاه آمریکا برای ایران تعیین کرده است 412 میلیون دلار است.

بر اساس این گزارش، برخی از قربانیان بمب‌گذاری سال 1997 با طرح شکایتی خواستار اخذ برخی از آثار باستانی ایران در موزه تاریخ ملی شیکاگو شدند.

بر همین اساس مت استاپلر که ناظر مجموعه آثار باستانی ایران در موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگوست گفت: بسیار خرسندم که لازم نیست این آثار باستانی تحویل داده شوند تا به پول تبدیل شوند.

در بمب گذاری سال 1997 در یک مرکز خرید در بیت‌المقدس پنج نفر کشته و شماری زخمی شدند و انگشت اتهام به سوی ایران نشانه رفت.

 قاضی پرونده در حکم خود آورده است که مجموعه آثار باستانی مذکور به منظور کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در اختیار موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو قرار گرفته و اهداف تجاری در آن وجود ندارد بنا بر این نمی‌توان این آثار را مصادره کرد.

بر اساس این گزارش، در میان هزاران لوح ایرانی که در موزه شیکاگو وجود دارد بسیاری حاوی نقوشی از الفبای باستانی هستند که بیش از دو هزار سال قدمت دارند. این الواح از دهه 1930 میلادی توسط حکومت وقت ایران طی توافقی طولانی مدت به موسسه شرق شناسی شیکاگو قرض داده شد و موزه تاریخ ملی شیکاگو مجموعه کوچکتری از این آثار را در اختیار دارد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها