امروز : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۰۵:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72379
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، تجلیل از نوروز در بین اقوام پشتون افغانستان نیز رایج است و در مناطق مختلف ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، تجلیل از نوروز در بین اقوام پشتون افغانستان نیز رایج است و در مناطق مختلف افغانستان، پشتون‌ها هم به استقبال بهار و سال نو می‌روند.

تجلیل از نوروز در بین قبایل پشتون به شیوه‌های متفاوتی برگزار می‌شود و آئین‌ها و سنت‌های نوروزی در بین مردمان شهرنشین با روستانشین‌ها و چادرنشین‌ها تا حدودی متفاوت است.

«نصرالدین سلجوقی» در کتاب «ادبیات عامیانه افغانستان» به برخی از سنت‌ها و آئین‌ها اقوام پشتون نشین که بزرگترین قوم را در افغانستان شکل می‌دهند اشاره کرده است.

آنگونه که این پژوهشگر ادبیات عامه نوشته، در آستانه بهار کشاورزان با استفاده از فصل مساعد و آب و هوای مناسب به شخم‌زنی، تخم افشانی و نهال‌نشانی می‌پردازند.

مهمان‌نوازی بزرگترین مشخصه اقوام پشتون است که این قوم به این سنت در تمام افغانستان شناخته می‌شوند و در ایام سال نو مهمانی‌های آنان رونق خاص خود را دارد و در روز اول نوروز سفره آنان با غذاهای متنوع تزئین می‌شود.

پوشیدن لباس‌های نو و دید و بازدید خانه اقوام و بزرگان فامیل نیز از مهم‌ترین برنامه‌های آنان است که در روز اول نوروز صورت می‌گیرد.

اجرای برنامه‌های موسیقی، تیراندازی و پرتاب نیزه از جمله سرگرمی‌هایی است که در مناطق پشتون نشین بیشتر توسط جوانان در این ایام برگزار می‌شود.

یکی دیگر از سنت‌های سال نو، این است که مردان محاسن سفید، سر و ریش خود را در این ایام «حنا» می‌کنند.

همچنین مردم  دست و پای کودکان را نیز حنا کرده و با پوشیدن لباس‌های رنگارنگ به استقبال نوروز می‌روند.

سمنو پختن در بین اقوام پشتون افغانستان نیز رایج است و زنان در این ایام به پختن سمنو مشغول می‌شوند.

در کتاب «لندی، ترانک‌های مردمی پشتو» اثر «محمد آصف فکرت» برخی ابیات دیده می‌شود که نشان از پخت سمنو توسط زنان پشتون دارد:

دسمنک په شپه را نه غلی

زه د همزولو ته خجله کرم مینه

ته د گودر غاری ته راشه

ما په منگی کی پراتی راوری دینه
ترجمه:

شب سمنو پزان نیامدی،

مرا پیش همسالانم شرمنده ساختی.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها