امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72380
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، استان «دیر الزور» در شرق سوریه دارای خصوصیات و ویژگی‌هایی است که آن را از ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، استان «دیر الزور» در شرق سوریه دارای خصوصیات و ویژگی‌هایی است که آن را از دیگر استان‌های سوریه متمایز می‌کند.

این استان علاوه بر در اختیار داشتن چاه‌های نفت، دارای بافت و ساختار عشیره‌ای قدرتمندی است که موجب شده تا نقشی اساسی را در تعیین هویت و خط مشی سیاسی و نظامی این استان از زمان آغاز بحران سوریه تاکنون ایفا کند و بر این اساس می‌توان گفت که عشایر این استان به طور عام بین هواداری از گروه‌های «جبهه النصره» و «جبهه اسلامی» و «ارتش آزاد» تقسیم شده‌اند.

البته صرف نظر از اینکه بخش قابل توجهی از این عشایر حامی نظام و ارتش سوریه هستند.

این استان به نظر می‌رسد که اکنون در آستانه تحول میدانی بسیار بزرگی قرار دارد و گزارش‌های رسیده از آن تاکید می‌کند که دو گروه تروریستی «داعش» و «جبهه النصره» در حال صف آرایی جهت ورود به جنگی تمام عیار با یکدیگر هستند.

گزارش زیر نگاهی به آخرین وضعیت این استان در ابعاد جغرافیایی، میدانی، جمعیتی و غیره در آستانه این تحول بزرگ دارد.
 
ویژگی‌‌های جغرافیایی دیر الزور
 
استان دیر الزور در تقسیم بندی‌های جغرافیایی سوریه جزو استان‌های دور از مرکز یعنی پایتخت سوریه شمرده می‌شود که در کنار دو استان رقه و حسکه قرار دارد. دوری از مرکز موجب شده تا سطح خدمات و آموزش در این استان پایین‌تر از دیگر استان‌های سوریه باشد.

مهمترین ویژگی استان دیر الزور بافت و ساختار عشایری جمعیت این استان است که نقش مهمی را در تحرکات سیاسی و نظامی آن از سال 2011 و همزمان با آغاز بحران سوریه ایفا کرده است.

وجود تعداد زیادی چاه‌های نفت در مناطق مختلف این استان موجب شد تا دیر الزور خیلی زود و به شکلی گسترده وارد عرصه بحران سوریه سوریه و مورد چشم داشت و طمع گروه‌های تروریستی مسلح قرار گیرد.

اما این منازعات به نظر می‌رسد که در هفته‌های اخیر وارد فاز جدیدی به ویژه در ریف غربی و شرقی آن شده و موجب شد تا گروه تروریستی داعش به مرزهای غربی و شمالی دیر الزور رانده شود.
 


 

پراکندگی حضور ارتش سوریه و گروه‌های تروریستی در مناطق مختلف
 
واقعیت امر این است که گروه‌های تروریستی مسلح بر اغلب مناطق استان دیر الزور تسلط دارند. در واقع نیروهای ارتش سوریه بر یک سوم شهر دیر الزور یعنی کوی‌های «الجوره»، «القصور» و «الطلائع» در غرب این شهر، به اضافه فرودگاه دیر الزور و کوی «الجفره» در جوار ورودی جنوبی شهر و دیر الزور و در مسیر «البوکمال» تسلط دارد.

در حالی‌که گروه‌‌های تروریستی وابسته به «ارتش آزاد» و «جبهه النصره» بر شرق و شمال شهر و فرودگاه قدیمی دیر الزور و کوی‌های «الجبیله» و «الحمیدیه» و «الموظفین» تسلط دارد. اما مرکز شهر دیر الزور شاهد درگیری‌های مستمر است.

اما در ریف دیر الزور حضور نیروهای ارتش سوریه به شهرک‌های «موحسن» و «المریعیه» و «العبد» در جنوب شرقی شهر دیر الزور و گروه‌های تروریستی النصره و ارتش آزاد و جبهه اسلامی در مابقی شهرک‌ها و روستاهای ریف دیر الزور پراکنده هستند.

اغلب مناطق مسکونی ریف دیر الزور در جنوب شرقی شهر دیر الزور و در امتداد رود فرات متمرکز هستند، در حالی‌که تعداد اندکی روستا اطراف شمال و شرق شهر دیر الزور مشاهده می‌شود که در کنار بیابان‌های سوریه قرار دارد.

ریف جنوب شرقی دیر الزور به 2 خط موازی تقسیم می‌شود، یکی خط «الشامیه» که شهرها و شهرک‌های واقع غرب رود فرات را در بر می‌گیرد و خط «الجزیره» که نواری در شرق رود فرات را تشکیل می‌دهد و در امتداد مرزهای سوریه و عراق قرار دارد.
 
عشایر دیر الزور و گرایش‌های سیاسی
 
اغلب ساکنان مناطق خط الجزیره در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مشغول به کار هستند، به ویژه جوانان این مناطق که پس از اتمام خدمت نظام وظیفه برای یافتن کار راهی کشورهای عربی خلیج فارس می‌شوند، این پدیده موجب شده تا افکار و اندیشه‌های سلفی وهابی در جوانان این مناطق و به تبع آن در این مناطق گسترش قابل ملاحظه‌ای یابد، به همین دلیل اگر مشاهده شود، افراد این عشایر خیلی زود جذب گروه‌هایی همانند «النصره» یا «داعش می‌شوند، نباید امر عجیب و غافلگیر کننده‌ای باشد، حتی در مواردی مشاهده شده که اعضای یک عشیره بین عضویت در داعش، النصره و ارتش آزاد تقسیم شده‌اند، مانند عشیره «العکیدات» که از منطقه الشامیه تا الجزیره سکونت دارد و اغلب اعضای آن در مناطق ریف دیر الزور حضور و فعالیت دارند.

در خصوص مواضع و گرایش‌های سیاسی در مناطق مختلف استان و شهر دیر الزور باید گفت که دیدگاه و گرایش هر منطقه‌ای با منطقه دیگر تفاوت دارد، به گونه‌ای که هرچه از شهر دیر الزور به سمت شرق حرکت کنید، صدای مخالفت با نظام سوریه شدیدتر می‌شود و از جمله معارضان دولت و نظام سوریه در این منطقه عشیره «البوسرایا» است که در مناطق البصیره و شهرک البوسرایا پراکنده است، همچنین این اعتراض‌ها در خط جزیره نیز مشاهده می‌شود که «النصره» بر آن تسلط دارد و شهرک‌های البکاره، العکیدات، الشحیل، خشام، الشعیطات، ابو حمام، هجین و الشعفه را در اختیار دارد.
 
نزاع برسر نفت
 
بی‌تردید تسلط بر چاه‌های نفت استان دیر الزور به یکی از مهمترین دلایل و انگیزه‌های منازعات و درگیری‌های مسلحانه در بین داعش و النصره در دیر الزور تبدیل شده است.

هم اکنون داعش بر دو چاه نفتی «الجفره» و «کونیو» و متجمع‌های صنعتی المطاحن و المعامل و سیلوهای گندم در نزدیکی ریف شرقی و غربی دیر الزور و معدن نمک در ریف غربی دیر الزور و شهرک التبنی تسلط دارد، در حالی‌که تا پیش از این تمام مناطق فوق الذکر تحت تصرف النصره بود و یکی از مهمترین عوامل قابل ملاحظه در درگیری‌های النصره و داعش، عامل عشیره‌ای و قبیله‌ای است.
 
عملیات‌های ارتش سوریه
 
در حال حاضر عملیات‌های ارتش سوریه در استان دیر الزور در شهر دیر الزور و ریف آن متمرکز است و ارتش سوریه در جریان این درگیری‌ها موفق به پاکسازی روستای «حویجه المریعیه» و تپه‌های «الثرده» و تسلط بر آن شدند که در جوار فرودگاه بین المللی دیر الزور قرار دارد و به این طریق ارتش سوریه تلاش می‌کند، زمینه پرواز در این فرودگاه را بار دیگر فراهم کند.

همچنین ارتش سوریه موفق به پیشروی آرام در شهر دیر الزور به ویژه در کوی «الحویقه» شده است، در حالی‌که درگیری‌های روزانه و مستمر در کوی‌های الجبیله و العمال و العرفی و الردیسات و العرضی ادامه دارد و مناطق الصناعه و الموظفین و الرصافه را به محاصره کامل خود درآورده‌اند تا زمینه آزاد سازی آنها را فراهم کنند.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار