امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۳:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72387
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «ایگور لیاکین فرولاف» در سخنرانی خود در همایش بین‌المللی بررسی مسائل امنیتی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «ایگور لیاکین فرولاف» در سخنرانی خود در همایش بین‌المللی بررسی مسائل امنیتی اوراسیا و افغانستان در دوشنبه گفت: آمریکا برای دستیابی به منافع سیاسی خود به ضرر مسائل کلان بین‌المللی کار می‌کند.

وی با اشاره به اقدامات اخیر واشنگتن افزود: آمریکایی‌ها به بهانه تحریم روسیه اخیراً همکاری در بخش مبارزه با قاچاق مواد مخدر را نیز متوقف کردند.

به گفته فرولاروف، تصمیم آمریکا برای تعلیق همکاری‌ها با روسیه در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر نشان می‌دهد که این کشور با توجه به منافع سیاسی خود حاضر به نقض هر گونه توافق و تعهد است.

وی تصریح کرد: چالش‌های عمده‌ای مثل مبارزه با قاچاق مواد مخدر بخشی از برنامه‌های مشترکی بود که نهاد‌های وابسته به روسیه و آمریکا طی چندین سال گذشته به طور مشترک انجام می‌دادند.

سفیر روسیه اضافه کرد: واقعیت این است که تصمیم توقف همکاری آمریکایی‌ها با روسیه به طور غیر مستقیم بر سایر شرکت‌کنندگان در برنامه مبارزه با قاچاق مواد مخدر در منطقه نیز تاثیرگذار خواهد بود.

این دیپلمات روس گفت: روسیه با این وجود از موضوع امنیت و ثبات به طور کامل آگاه است- به‌ویژه در زمانی که جهان در حال گذار یک مرحله مهم توسعه‌ای است- و در این شرایط توجه و تلاش بیشتر برای همکاری با کشورهای جهان با هدف مقابله با چالش‌های کلان را ضروری می‌داند.

وی اظهار کرد: متاسفانه، با وجود انتظاراتی که ما داریم در سال‌های اخیر جهان امن‌تر نشده ‌است.

وی با اشاره به تحولات اخیر مناطق مختلف جهان و به خصوص تحولات اخیر جامعه کشورهای همسود تأکید کرد: در روابط بین‌المللی عوامل کاهش ثبات جهانی شدت یافته و درگیری‌ها باعث کاهش توانایی جامعه بین‌المللی برای مذاکره درباره مسائل حاد و اساسی شده‌ است.

به گفته این دیپلمات، حوادث در یوگسلاوی سابق، عراق، شمال آفریقا، افغانستان و در حال حاضر اوکراین، تأیید می‌کنند که جهان در برابر یک سیستم بحران جدی قرار گرفته است.

سفیر روسیه افزود: ما شاهد تخریب نهادهای کلیدی حقوق بین‌المللی هستیم و می‌بینیم که از سوی برخی از کشورها چگونه اصول حقوق بین‌المللی تعویض می‌شوند.

به گفته فرولاروف، در نظر نگرفتن منافع دیگران به تمایل بارز سیاستمداران این کشورها تبدیل شده که این امر منجر به بی‌ثباتی امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای خواهد شد.

وی افزود: در چنین شرایطی، مسئله تأمین امنیت موضوع مهمی نه تنها برای روسیه بلکه برای همه کشورهای همسایه است.

امنیت آسیای مرکزی وابسته به امنیت افغانستان است

در همین حال، «سیف‌الله سفراف» معاون «مرکز تحقیقات استراتژیک دولت تاجیکستان» با ارائه مقاله‌ای به بررسی موضوع صنعتی کردن افغانستان پرداخت.

وی گفت: امنیت کشورهای آسیای مرکزی به ثبات و امنیت افغانستان وابسته است و مبارزه با چالش‌های عمده در منطقه تنها با ایجاد اشتغال سراسری در جامعه افغانستان ممکن خواهد شد.

این کارشناس تاجیک یکی از شرایط تحقق این موضوع را تأمین برق مورد نیاز افغانستان دانست.

به گفته وی، انجام طرح ناتمام نیروگاه برق آبی «راغون» در تاجیکستان و همچنین احداث شبکه انتقال نیروی برق از این کشور به مناطق افغانستان زمینه را برای اجرای طرح صنعتی کردن و همچنین حل بسیاری از مشکلات دیگر  در منطقه ایجاد می‌کند.

این پیشنهاد در حالی ارائه شد که «یوری کروپن‌اف» کارشناس مسائل ژئوپولیتیک روسیه و موسس جنبش موسوم به «توسعه منطقه‌ای» در گزارشی در این همایش طرح «خاورمیانه نو» را معرفی کرد که در در اولویت آن صنعتی کردن کشورهای آسیای مرکزی و افغانستان ‌است.

کنفرانس بین‌المللی «مسائل امنیت آسیای مرکزی در شرایط جهان مدرن: روند‌ها و روش‌ها برای اطمینان از ثبات» به همت مرکز مطالعات ژئوپولتیک دانشگاه روسیه و تاجیکستان (اسلاویانی) و با همکاری سفارت روسیه و دبیرخانه سازمان امنیت جمعی، به مدت دو روز در شهر دوشنبه برگزار شد.

در این همایش حدود 20 کارشناس در مورد واقعیت‌ها، خطرات اصلی داخلی، جغرافیای سیاسی، جنبه‌های انسان‌دوستانه تعامل کشورهای اوراسیا، آسیای مرکزی و افغانستان، اولویت‌ها و چشم‌انداز همکاری‌ها، شبکه جنگ‌های اطلاعاتی و نقش سازمان پیمان امنیت جمعی به عنوان یک عامل امنیت و ثبات در اوراسیا و آسیای مرکزی  گزارش‌هایی ارائه کردند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار