امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 16
۲۳:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72398
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، «قربانقلی بردی‏‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان با مثبت ارزیابی کردن نتایج ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، «قربانقلی بردی‏‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان با مثبت ارزیابی کردن نتایج برگزاری جشن جهانی نوروز در کابل پایتخت افغانستان، عید نوروز را عامل منسجم کننده ملت‌های جهان دانست.

وی در جلسه هیئت دولت که شب گذشته برگزار شد، بعد از استماع گزارش وزیر خارجه این کشور از سفر هیئت سیاسی فرهنگی ترکمنستان به جشن جهانی نوروز در کابل، با بیان این مطلب گفت: عید نوروز یکی از باستانی‏‌ترین عیدهای مردمی و در عین حال عید دوستی و حسن همجواری است.

طبق گزارشی که امروز در تلویزیون ملی ترکمنستان پخش شد، بردی‏‌محمداف با اشاره به اینکه نوروز عامل انسجام ملت‌ها و مردم جهان است، تأکید کرد: عید نوروز در جهان امروز ما انسان‏‌ها را به دور آرمان‏‌های انسانی پایدار و ماندگار و ارزش‏‌های والای معنوی جمع می‏کند.

بردی‌محمداف افزود: عید نوروز در واقع یک عامل مهم در ایجاد همکاری‏‌های همه جانبه بین ملت‌ها و دولت‌ها است و نقش مهمی را در مناسبات بین حکومتی کشورها و نیز در مجموعه روابط بین‏‌الملل ایفا می‏کند.

رئیس جمهور ترکمنستان در بخش دیگر سخنان خود افزود: عشق‏‌آباد همواره از اصول و سیاست صلح دوستی، سیاست «درهای باز» و تعاملات سازنده در روابط بین‏‌المللی پیروی می‏کند و برای توسعه و گسترش روابط سنتی و دوستانه خود با کشورهای همسایه، به ویژه افغانستان، اهمیت خاصی قائل است.

وی تأکید کرد: ترکمنستان در آینده نیز روابط و همکاری خود با کابل را با هدف ایجاد رفاه و پیشرفت ادامه خواهد داد.

پیش از این اظهارات، «رشید مرد اف» وزیر امور خارجه ترکمنستان گزارشی از حضور هیئت سیاسی، فرهنگی و هنری ترکمنستان در جشن جهانی نوروز در کابل ارائه داد.

این مقام عالی رتبه دولت ترکمنستان تصریح کرد: در این جشن هیئت ترکمنستانی یک غرفه نمایشگاهی از صنایع دستی، آثار هنری و فرهنگی، جشنواره غذاهای سنتی و ملی ترکمنی و سایر برنامه‏‌های فرهنگی و هنری را ترتیب داد که مورد استقبال گرم حضار قرار گرفت.

به گفته وی، در حاشیه جشن جهانی نوروز در کابل مذاکرات دوجانبه‌ای نیز با سران و مقامات عالی رتبه کشورهای خارجی حاضر در این جشن انجام شد.

مرد اف تأیید کرد یک جلسه ویژه با ترکمن‌های افغانستان نیز در محل سفارت ترکمنستان در کابل انجام داده‏ است.

جشن جهانی نوروز در کابل که در روزهای 25-27 مارس سال جاری میلادی برگزار شد، در رسانه‏‌های ملی ترکمنستان بازتاب گسترده‌ای داشت و رادیو، تلویزیون و مطبوعات این کشور در قالب گزارش‌های‌های مصور و مکتوب و گفت‌وگو با شرکت کنندگان در این جشن به پوشش کامل این مراسم پرداختند.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها