امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۱:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72407
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، پرونده‌ آشتی ملی و مصالحه‌ها در سوریه به اواسط سال 2012 میلادی باز می‌گردد و ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، پرونده‌ آشتی ملی و مصالحه‌ها در سوریه به اواسط سال 2012 میلادی باز می‌گردد و دولت سوریه از حدود 2 سال پیش تلاش‌هایی را برای به بار نشاندن آشتی‌ها و مصالحه‌های ملی در مناطق متشنج این کشور آغاز کرد.

استقبال از این تحرکات و اقدامات موجب شد تا دولت سوریه وزارتخانه‌ای را به این امر اختصاص دهد و امروز ملاحظه می‌کنیم که این آشتی‌ها و مصالحه‌ها موفق شده، امنیت و ثبات را به برخی از مناطقی باز گرداند که زمانی شاهد درگیری‌های خونین بوده است.

در واقع به موازات تلاش نیروهای ارتش سوریه برای کسب پیروزی‌ها و موفقیت‌های جدید در عرصه میدانی، تلاش‌های وزارت آشتی ملی سوریه نیز فعالیت‌های خود را افزایش داده و تشدید کرده است.

هم اکنون تاکتیک اتخاذ شده از سوی ارتش سوریه در محاصره مناطق متشنج و بحرانی نتایج خود را به شکل پیروزی‌ها و موفقیت‌های میدانی و به نتیجه رسیدن آشتی‌ها و مصالحه‌های ملی نمایان می‌سازد.

در این ارتباط منابع میدانی و حکومتی سوریه از نقشه آشتی‌ها و مصالحه‌های ملی سخن می‌گویند که از ماه‌ها پیش کار روی آن را آغاز کرده‌اند. در حالی‌که این نکته را نیز نادیده نمی‌گیرند که پیروزی‌های ارتش سوریه در منطقه القلمون نقش مهمی را در پیشبرد مصالحه‌ها و آشتی‌های ملی در ریف دمشق و برخی از مناطق غوطه شرقی ایفا کرد.

در این بین مسئولان سوری در وزارت آشتی ملی، منطقه القلمون را به طور عام منطقه‌ای مناسب برای به نتیجه رسیدن آشتی‌ها می‌دانند که از قضا تاکنون بسیاری از شهرک‌ها و روستاهای آن شاهد این مصالحه‌ها بوده‌اند، به ویژه پس از آزاد سازی قاره و نبک و یبرود.
 
 در ریف جنوبی دمشق و به طور مشخص شهرک «یلدا»، گروه‌های مسلح، به حال گروه‌های مسلح دیگر مناطق از جمله «بیت سحم» و «ببیلا» غبطه می‌خورند که در آنها آشتی‌ها به نتیجه رسیده و این مناطق شاهد امنیت و آرامش و رسیدن مواد غذایی و کمک‌های امدادی است و ارتش و عناصر مسلحی که به ارتش سوریه ملحق شدند، به صورت مشترک در موانع ایست و بازرسی‌ها حضور و در تامین امنیت منطقه مشارکت دارند.

این موضوع موجب شده تا شخصیت‌ها و افراد سرشناس یلدا پرونده آشتی ملی در این منطقه را با جدیت دنبال کنند و همین روزهاست که خبر امضای توافقنامه آشتی ملی در این منطقه به گوش برسد.

از سوی دیگر در آن سوی بزرگراه فرودگاه بین‌المللی دمشق، و به طور مشخص شهرک «ملیحه» نیز نشان می‌دهد که از محاصره خسته شده است، به ویژه آنکه این منطقه شاهد درگیری‌های شدید بین گروه‌های مسلح فعال در این منطقه نیز می‌باشد.

در این راستا یک منبع آگاه در وزارت آشتی ملی سوریه تاکید می‌کند که شرایط بد و اسفبار حاکم بر گروه‌های مسلح حاکم بر مناطق «ملیحه» و «دیر العصافیر» موجب شده تا در روزهای اخیر بسیاری از عناصر مسلح این دو منطقه خود را تسلیم ارتش سوریه کنند و سلاح‌های خود را تحویل دهند.
 
 در منطقه «غوطه شرقی» تلاش‌های بسیاری برای به بار نشاندن مصالحه‌ها انجام شده، اما عواملی چند مصالحه در شهرک‌های مختلف این منطقه را به تعویق انداخته، با این حال تلاش‌های بسیاری برای به نتیجه رسیدن این توافقات در «داریا» در حال انجام است.

در شهر «الزبدانی» نیز اگرچه تلاش‌ها برای آشتی ملی از مدت پیش آغاز شده، اما موانعی در راه اجرای کامل آن مشاهده می‌شود. به نتیجه رسیدن آشتی ملی در الزبدانی تاثیر بسزایی بر اوضاع امنیتی و میدانی سراسر منطقه ریف غربی دمشق خواهد گذاشت، چون الزبدانی بزرگ‌ترین منطقه مسکونی در این نقطه به شمار می‌آید.

از دیگر مناطقی که در انتظار آشتی و مصالحه ملی است، شهرک «الضمیر» است که در نزدیکی فرودگاه نظامی و بسیار مهم «الضمیر» و بزرگراه بین‌المللی حمص – دمشق است که در صورت به نتیجه رسیدن آشتی‌ ملی در آن، راه‌های امداد و کمک رسانی گروه‌های مسلح بین غوطه شرقی و القلمون قطع خواهد شد.

موفقیت‌های بسیار در حمص

در مرکز سوریه مسئولان پرونده آشتی ملی در استان حمص با استفاده از موفقیت‌ها و پیروزی‌های ارتش سوریه در دو شهرک «الحصن» و «الزاره» تلاش می‌کنند، پرونده‌های آشتی ملی در ریف حمص را با نتایج مثبت همراه سازند.

این درحالی است که مسئولان پرونده آشتی ملی در حمص تاکید می‌کنند که این پرونده در مناطق قدیمی شهر حمص نیز روند بسیار خوبی را سپری می‌کند و روزی نیست که خبری درباره تسلیم افراد مسلح در این منطقه منتشر نشود.

پرونده‌های آشتی ملی در سوریه تنها به دو استان ریف دمشق و حمص محدود نمی‌شود، بلکه این روزها شاهد تحرکاتی مشابه در این امر در استان‌های حلب و ریف آن و ریف حماه و برخی از مناطق درعا نیز هستیم.

همچنین مشاهده شده در بسیاری از مناطق مانند استان دیر الزور اهالی شهرک‌ها و روستاها و شهرها در انتظار ورود نیروهای ارتش سوریه به مناطقشان هستند تا قضیه آشتی ملی و مصالحه‌ها را پیش بکشند.

تلاش گروه‌های تکفیری برای شکست مصالحه‌ها

در این بین نمی‌توان از نقش برخی گروه‌های تروریستی تکفیری مانند «جبهه النصره» برای ناکام ساختن تلاش‌ها و به بست کشاندن مصالحه‌ها به راحتی گذشت و بهترین نمونه در این خصوص منطقه «جوبر» در نزدیکی دمشق است که طی آن گروه‌های وابسته به جبهه النصره تمام تلاش‌های انجام شده برای به نتیجه رسیدن مصالحه در این منطقه را بر باد دادند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار