امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۳:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72426
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 56
«ثائر ابراهیم»، تحلیلگر سوری در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق براین باور است که هم اکنون همه می‌دانند، ...

«ثائر ابراهیم»، تحلیلگر سوری در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق براین باور است که هم اکنون همه می‌دانند، هدف اصلی در پس آنچه در سوریه رخ می‌دهد، تقسیم این کشور در ابتدا و سپس تقسیم تمام منطقه عربی است و در این میان آمریکا تلاش بسیاری کرد تا با دامن زدن به اختلافات طایفه‌ای و مذهبی این تقسیم را محقق کند.

ابراهیم درباره پیشروی ارتش سوریه در منطقه القلمون، پس از آزادسازی بزرگ‌ترین پناهگاه گروه‌های تروریستی در جنوب سوریه و فرار بسیاری از تروریست‌ها به لبنان گفت: لبنان امروز  بیش از هر زمان دیگری از شکاف‌ها واختلافات طایفه‌ای به دلیل کثرت گرایی سیاسی حاکم بر این کشور آن هم بر پایه‌های طایفه‌ای و مذهبی تاثیر می‌پذیرد، به ویژه آنکه تروریست‌های فراری دارای اندیشه‌ها و گرایش‌های افراط گرایی مذهبی هستند و این موضوع آتش فتنه و جنگ را در عرصه لبنان بر خواهد افروخت تا این کشور را به پاکستانی دوم تبدیل کند.

این تحلیلگر سوری در ادامه افزود: عملیات ارتش سوریه در پاکسازی این کشور از گروه‌های تروریستی تکفیری پشتوانه محکم و قدرتمندی برای نیروهای مقاومت در لبنان تشکیل می‌دهد و آزاد سازی القلمون به معنای وارد آمدن خنجری بزرگ در کمر تروریسم در سوریه است.

اما در خصوص حمایت برخی از طرف‌های لبنانی از گروه‌های مسلح در لبنان ابراهیم گفت: اولا که حمایت این طرف‌ها موضوع جدیدی نیست، در حالی‌که این طرف‌ها نمی‌دانند که با این حمایت‌های خود تیشه به ریشه خود می‌زنند و نشانه‌های این حمایت آشکارا در «طرابلس» قابل ملاحظه است که در آستانه تبدیل شدن به امارتی اسلامی برای تکفیری‌های وهابی مانند شهر رقه در شمال سوریه است و دوم اینکه این طرف‌ها از جنگ‌ داخلی که قبلا در لبنان رخ داده بود، درس عبرت نمی‌گیرند و اکنون نیز می‌خواهند بار دیگر کشور را به آتش بکشند.

درباره موفقیت‌‌های ارتش سوریه در تسلط بر مرزهای سوریه و لبنان و کنترل آنها، این تحلیلگر سوری گفت:‌آنچه ارتش سوریه از دمشق تا سواحل سوریه دست به آن زده بدون تردید بازتاب‌های مثبتی بر عرصه لبنان می‌گذارد.

وی افزود: کشورهای ترکیه و لبنان درحالی بر نظام سوریه فشار وارد می‌کنند که توجه ندارند، این نبردها ممکن است، به داخل کشورهایشان منتقل کنند، اما سوریه به خوبی می‌داند که مردم این کشورها ارتباطی با تصمیمات دولت‌ها یا برخی از طرف‌های سیاسی‌اشان ندارند و اینکه انتقال این جنگ‌ها به این کشورها ملل آنها را نابود خواهد کرد، به همین دلیل به مقابله ریشه‌ای با تروریسم در سوریه می‌پردازد.

ابراهیم بر این باور است که لبنان از زمان آغاز بحران سوریه خود را از آن دور نگه نداشته است و دلیل این مدعا اعلام حمایت آشکار برخی از سیاستمداران لبنانی از برخی از گروه‌های تکفیری در سوریه است.

وی تاکید کرد: سوریه دولت مستقل و دارای تمامیت ارضی است، اما اکنون کشور بیماری به شمار می‌آید، ولی این بیماری تاثیری بر نقش رهبری آن در منطقه نمی‌گذارد و تلاش برخی از طرف‌های لبنانی در حمایت از گروه‌های تروریستی بدون تردید تاثیری منفی بر وضعیت لبنان می‌گذارد.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها