امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۱:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72431
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 48
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- مهناز سعیدحسینی: کتاب «جایگاه» از آن کتاب های کوچک و جمع و جور اما خواندنی است که خواندنش به صرف زمانش ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- مهناز سعیدحسینی: کتاب «جایگاه» از آن کتاب های کوچک و جمع و جور اما خواندنی است که خواندنش به صرف زمانش می‌ارزد. «جایگاه» زندگی‌نامه خودنوشت یک نویسنده معروف اهل نرماندی است که شاید برای خواننده‌ای که نه او را می‌شناسد و نه داستان‌هایش را بیشتر به شکل یک داستان قابل اعتنا و خواندنی به نظر بیاید. داستان یک زندگی که در نهایت مهارت و البته در نهایت صمیمیت نوشته شده است.

کتاب «جایگاه» زندگی نامه خودنوشت آنی ارنو است نویسنده‌ای که در یک خانواده فقیر با کسب و کاری پیش پا افتاده متولد شد و رشد یافت و بعدها در رشته ادبیات پس از معلمی به مقام استادی رسید و در همین سمت بازنشسته شد. او متولد سال 1940 در شهر لیبون است و آخرین کتابی که از این نویسنده منتشر شده است به سال 2005 باز می‌گردد.

**همه زندگی خانم نویسنده

او در سال 1984 به خاطر همین کتاب «جایگاه» یک جایزه ادبی معتبر به نام رنودو را برد و بعدها کتابهایی که از او منتشر شد همه به گونه‌ای زندگی‌ نامه‌هایی خود نوشت بودند درباره موضوعات مختلف زندگیش. کتاب‌های «شرم»، «آنچه شایع شده یا نشده»، «زن یخ زده»، «حادثه»، «از تاریکی‌ام بیرون آمده‌ام»، «یک زن» و «کاربرد یک عکس» همه کتابهای این نویسنده زن هستند که درباره اتفاقات مختلف زندگی‌اش نوشته است؛ از زندگی پدر و مادرش گرفته تا ازدواج و سرطانی که خودش دست به گریبانش شد.

جایگاه که اولین کتاب این نویسنده است و انتشارات همشهری آن را با ترجمه دینا کاویانی وارد بازار کتاب کرده است، روایت زندگی این نویسنده است که ماجرایش از پذیرفته شدن او در آزمون معلمی شروع می‌شود و تقریبا مصادف با این آزمون پدرش در می‌گذرد و او روایتی منحصر به فرد و جالب از  مراسم تدفین پدرش روایت می‌کند. از شستن جنازه‌اش. از لباس پوشاندن. از باز بودن کافه و محل کسبشان  در حالی که جنازه را در خانه نگه می‌داشتند و از عکس العمل جالب مادرش که سعی می‌کند تقریبا خود را بی‌تفاوت نشان دهد و از برخورد مردم که هر یک به دیدن جنازه پدر خانم نویسنده می‌آیند و بعد این داستان ادامه پیدا می‌کند.

او در این کتاب شیوه منحصر به فرد و جالبی برای نام بردن از اشخاص و مکان‌ها دارد و صرفا به استفاده از حرف اول هر چیز بسنده کرده است. نوعی بی‌تفاوتی یا شبیه به هم بودن همه چیز. و در عین حال چون نویسنده راوی یکی زندگی واقعی است، نکات دست اولی از زندگی مردمان و آداب و رسوم کسانی که در نرماندی زندگی می‌کرده‌اند به دست می‌دهد و از مراسم و روابط اجتماعی که منحصر به مردم این سرزمین است، می‌گوید.

این کتاب جایگاه نام گرفته است. به دلیل تلاش پدر و مادر ارنو برای تغییر جایگاه اجتماعیشان و مترجم کتاب نیز ترجمه خوب و قابل اعتنایی از این کتاب به خواننده ارائه کرده است.

**دنیایی که همه چیز در آن گران است
در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

پدرم راهی را در پیش گرفته بود تا مالک دیوار و زمین شود. هیچ کس در خانواده هرگز چنین جایگاهی نداشته. خوشبختانه موانع رفاه و آسایش از بین می‌رفتند. من که چهار تا دست ندارم. حتی یک دقیقه وقت ندارم به دستشویی بروم. موقع راه رفتن سرما خوردم و کلی حرف دیگر، حرفهای روزمره‌شان بود.

چه طور می‌توان دیدگاه دنیایی را شرح داد که همه چیز در آن گران است. یک صبح اکتبر، بوی لباس‌های تازه شسته شده در هوا و صدای آخرین آهنگ رادیو در سرم است. ناگهان ، جیب لباسم به دسته دوچرخه می‌گیرد و پاره می‌شود. فاجعه‌ای است و با داد و فریاد، روز تمام می‌شود. «این دختر ارزش هیچ چیز را نمی‌فهمد»

تقدس اجباری چیزها. با توجه به حرف‌ها،‌ حرف‌های این و آن و حرف‌های من، امیال و مقایسه‌ها با شک و تردید دیده می‌شوند. وقتی گفتم یکی از دخترها به دیدن قصر لوآر رفته، سریع با عصبانیت می‌گویند: حالا وقت داری به آنجا بروی. با همین چیزها که داری خوش باش. نیازی دنباله دار و بی‌اساس.

انتشارات همشهری این کتاب را در 84 صفحه با قیمت 2400 تومان منتشر کرده است. علاقه مندان برای تهیه این کتاب می توانند با شماره تلفن22045340 تماس بگیرند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها