امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۴:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72433
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «مهدی غلام‌نژاد» قاری ممتاز قرآن کریم امسال به عنوان یکی از نمایندگان ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «مهدی غلام‌نژاد» قاری ممتاز قرآن کریم امسال به عنوان یکی از نمایندگان تهران در سی‌وششمین مسابقات سراسری قرآن کریم حضور یافت.

وی در دور نیمه‌نهایی بسیار خوش درخشید و در دومین حضور خود در مسابقات به عنوان نفر دوم راهی فینال شد و در فینال به مقام چهارم رسید.
 
فیلم تلاوت «مهدی غلام‌نژاد» در مرحله فینال مسابقات سراسری قرآن کریم


دانلود

خود را معرفی کنید.

مهدی غلام‌نژاد هستم، متولد 1364 شهرستان کلیبر از توابع تبریز. از 12 سالگی و در سال 1377 به تهران مهاجرت کردیم و در حال حاضر در شهریار تهران ساکن هستیم.

متأهل هستید؟

بله،‌ من متأهل هستم و یک فرزند پسر به نام «محسن» دارم.
    

کمربند مشکی کیک بوکسینگ دارم و یک بار هم به تیم ملی دعوت شدم

تحصیلات را تا چه مقطعی ادامه دادید؟

دانشجوی علوم قرآن و حدیث در مقطع کارشناسی هستم. کمربند مشکی کیک بوکسینگ دارم و یک دوره هم به تیم ملی تای کیک بوکس دعوت شدم، اما در ادامه کار را به صورت حرفه‌ای ادامه ندادم و تنها برای آمادگی کمی تمرین می‌کنم، البته چند آسیب‌دیدگی هم به این موضوع کمک کرد.

با داشتن فیزیک مناسب در ورزش، قرائت قرآن را انتخاب کردم

ورزش خشن کیک بوکسینگ کجا، تلاوت قرآن کجا؟

خودم هم نمی‌دانم، بچه محل‌ها پیشنهاد دادند من هم به سراغ ورزش رفتم؛ فیزیک بدنی من برای کتک‌کاری مناسب بود و با وجود موفقیت در ورزش، قرائت قرآن را انتخاب کردم.

یعنی دوستانتان شما را بیشتر برای کتک‌کاری مناسب می‌دیدند یا قرائت قرآن؟

ظاهراً کتک‌کاری، دوستان ما را به دنبال خود بردند و ورزشکار شدیم، البته اینگونه رشته‌ها حمایت نمی‌شوند و اغلب هزینه‌ها برعهده خود ورزشکار است، از این رو انگیزه چندانی برای ادامه کار در ورزش برای من و سایر بچه‌ها نماند، البته با وجود فیزیک مناسب کار قرآنی را به ورزش قهرمانی ترجیح دادم.

از کودکی در یادگیری تلاوت مستعد بودم

چه شد به سمت قرآن گرایش پیدا کردید؟

من در خانواده‌ای مذهبی متولد شدم و از دوران کودکی همواره در مسجد محل اذان می‌گفتم، استادی به نام آقای رحمتی داشتیم، وی یک نوار عبدالباسط به من داد و گفت تو استعداد خوبی در یاد‌گیری آهنگ و تلاوت داری برو تمرین کن، من هم ظرف چند روز نوار را حفظ شدم و به استاد ارائه دادم، همزمان با من چند نفر دیگر از بچه‌ها هم کار را آغاز کردند اما پس از شنیدن تلاوت بچه‌ها خودم هم احساس کردم در تلاوت قرآن استعداد دارم و کار را ادامه دادم.

متأسفانه تاکنون از سبک «مصطفی اسماعیل» استفاده نکردم

از سبک کدامیک از اساتید تقلید می‌کنید؟

بیشتر از سبک حصان و شعشاعی استفاده می‌کنم.

اغلب قاریان موفق مصطفی اسماعیل استماع می‌کنند، شما از تلاوت‌های ایشان استفاده نمی‌کنید؟

نه من تا اینجای کار کمتر از آثار مصطفی استفاده کرده‌ام و متأسفانه فکر می‌کنم کارم اشتباه بوده زیرا لحن «مصطفی اسماعیل» یک لحن مادر در تلاوت است و باید از آن استفاده کرد.
  
استادم به خاطر من از تهران به شهریار می‌آمد

بعد از اینکه آقای رحمتی شما را تشویق به تلاوت کرد چه کردید و چگونه به اینجا رسیدید؟

آقای رحمتی ساکن تهران بود و هفته‌ای یک بار به خاطر من به شهریار می‌آمد، البته من در آن زمان اطلاع نداشتم، اما بعدها دوستان به من گفتند که وی فقط به خاطر تو از تهران به شهریار می‌آید. در همین ایام من در مسابقات قرآن و اذان منطقه‌ای، استانی و کشوری دانش آموزان شرکت کردم و در همه مسابقات اول شدم. به لطف خدا صدای من در دوران بلوغ خراب نشد و توانستم کار را ادامه دهم.

پس از مسابقات دانش‌آموزی به این نتیجه رسیدم که می‌توانم در مسابقات دیگر هم شرکت کنم و برای حضور در مسابقات اوقاف هم تلاش کردم.

در دومین حضور در مسابقات سراسری چهارم شدم

از کی در مسابقات اوقاف شرکت می‌کنید؟

سابقه دو دوره حضور در مسابقات کشوری را دارم، البته یک‌بار دیگر هم چند سال قبل شرکت کردم، اما در مرحله استانی موفق نبودم. یک‌بار سال 1390 در مسابقات بندرعباس و یک بار هم امسال در مسابقات شیراز حضور داشتم. در مسابقات بندرعباس در همان مرحله اول غلط اعرابی داشتم و حذف شدم، اما امسال با حضور در فینال چهارم شدم.

امسال در نیمه نهایی دوم بودید، چرا در فینال چهارم شدید؟

متأسفانه عبارت «وَقا‌ل‌َابنُ» را ندیدم زیرا «قالَ» آخر خط بود و «اِبنُ» ابتدای خط بعد، «قالَ» را گفتم اما «اِبنُ» را ندیدم، البته دوباره اصلاح کردم، اما یک نمره را به خاطر این اشتباه از دست دادم، 2 نمره هم از وقف و ابتدای من کم شد و درنهایت چهارم شدم. کسب عنوان در مسابقات به نظر من روزی افراد است و به تمرین زیاد ارتباط ندارد و سرنوشت افراد در پنج دقیقه تعیین می‌شود.

باید همه زوایای تلاوت در ارزیابی قاری گنجانده شود

در مسابقات گاهی مشاهده می‌شد رتبه‌ها با صدم نمره جابه‌جا می‌شود، نظر شما در این باره چیست؟

به نظر من نباید معیار انتخاب و گزینش افراد فقط کسب عنوان در مسابقات باشد، زیرا ممکن است یک قاری یک سال آماده باشد و در مسابقات عنوان کسب کند و سپس آمادگی خود را از دست بدهد. باید نحوه کار به گونه‌ای باشد که همه زوایای تلاوت از جمله توانایی در تلاوت مجلسی در نظر گرفته شود تا بتوان به خوبی قاریان را رده‌بندی کرد، البته طرح ارزیابی قاریان و مدرسان می‌تواند در این راه مؤثر باشد.

شما در طرح ارزیابی شرکت کرده‌اید؟

به دلیل تمرین و مشغله مسابقات نتوانستم در طرح ارزیابی شرکت کنم، اما در آینده حتماً در طرح حاضر خواهم شد. متأسفانه آنچه اکنون مهم است این است که قاری بین‌المللی باشد. مسئولان می‌توانند نصابی تعیین کنند و براساس آن بچه‌ها را رتبه‌بندی کنند و یا به مسابقات بین‌المللی اعزام کنند.

دوست دارم به جایی اعزام شوم که حقم را بدهند

با کسب این عنوان دوست دارید به کجا اعزام شوید؟

برای من چندان تفاوت ندارد، اما آنچه مهم است این است که به کشوری اعزام شوم که حق ما را بدهند. در چند سال اخیر تنها کشوری که به قاریان ایرانی عنوان داده، کشور تونس بوده.
 
راه موفقیت در همه عرصه‌ها در قرآن وجود دارد

چه توصیه‌ای به جوانان و خانواده‌ها دارید؟

قرآن عالم عجیبی دارد و هر چه بخواهید از شهرت و معروفیت، عزت، احترام، مال و همه چیز در آن است و خداوند قرآنیان را از بسیاری از بدی‌ها و آسیب‌ها مصون می‌دارد، از این رو به همه خانواده‌ها و جوانان توصیه می‌کنم قرآن را فراموش نکنند و همواره با آن مأنوس باشند. یک نکته‌ای که من از قرآن گرفته‌ام این است که خواندن و حفظ قرآن ذهن انسان‌ها را بسیار آماده می‌کند و حتی افرادی که قرآن می‌خوانند در درس هم موفق‌تر هستند.

مسئولان باید ابتدا فرهنگ قرآنی را در خانواده‌ها نهادینه کنند

نکته دیگری که باید بگویم این است که مسئولان باید ابتدا فرهنگ قرآنی را در خانواده‌ها نهادینه کنند، زیرا برخی خانواده‌ها قرآنی نیستند و دروس کلاسیک را از همه‌چیز مهم‌تر می‌دانند، حال ممکن است دانش‌آموز در مدرسه چند سوره را حفظ کند، در این صورت اگر خانواده قرآنی نباشد فرزند چندی بعد کار را رها می‌کند و محفوظات را هم فراموش می‌کند.

خود شما قصد حفظ قرآن را دارید؟

من تصمیم دارم قرآن را حفظ کنم و اگر بتوانم در قرائت به جایی برسم، مطمئناً هدف بعدی من حفظ قرآن است.

از همه اساتید مانند آقایان بهرامی، ابوالقاسمی، عارف‌حسینی و جعفری تشکر می‌کنم که من را در آموختن تلاوت و اخلاق یاری کردند.
انتهای پیام/ت
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها