امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۱:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72526
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از آبیک، شهرستان آبیک در فاصله 50 کیلومتری شرق قزوین قرار دارد و روستاهای شهرستان آبیک دارای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از آبیک، شهرستان آبیک در فاصله 50 کیلومتری شرق قزوین قرار دارد و روستاهای شهرستان آبیک دارای جاذبه‌هایی است که برخی از روستاها دارای جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و منحصر به فرد است.

برخی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان آبیک که بکر بوده و چشم هر بیننده‌ای را می‌نوازد در دل و دامنه کوه قرار گرفته و دارای جاذبه‌های زیبایی است.

از جمله روستاهایی که در دل کوه قرار دارد و در فصل بهار شکوفه‌های درختان این روستاها انسان را به یاد توصیف قرآن کریم از بهشت می‌اندازد، می‌توان به روستاهای چناسک، زرجه‌بستان و شکرناب اشاره کرد که در جوار یکدیگر قرار دارند.

طبیعت زیبای این سه روستا به ویژه در فصل بهار به خاطر شکوفه‌های درختان و دشت‌های پر از گل‌های شقایق، بسیار زیبا و دل‌انگیز است و روح هر بیننده‌ای را نوازش می‌کند.

در جنوب روستای چناسک، روستای شکرناب و در جنوب غربی این روستا، روستای زرجه‌بستان واقع شده و در شمال روستای چناسک کوهی وجود دارد که راه شمالی این روستا را صعب العبور کرده است.

روستای چناسک یکی از روستاهای سردسیر قزوین است که زمستان بسیار سردی دارد. آب و هوای این روستا در تابستان معتدل می باشد به طوری که افرادی که از روستا به شهر مهاجرت کرده‌اند اغلب تابستان به روستا باز می‌گردند و از هوای مطبوع آن لذت می برند.

این روستا تاریخچه‌ی کهن دارد و از آثار تاریخی این روستا می‌توان به حمام قدیمی ریال امامزاده، گورستان قدیمی و منطقه‌ای که قبلا روستا در آن مکان وجود داشته اشاره کرد.

طرح هادی روستای چناسک الگوی کشور

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان آبیک طرح هادی روستای چناسک را طرح هادی ویژه و الگویی برای سایر استان‌های کشور ذکر کرد.

مجتبی علی نسایی اظهار کرد: با توجه به اینکه طرح هادی روستای چناسک با ظرافت و زیبایی خاصی تهیه شده است، علاوه بر مشارکت مردم برای اجرای بهتر طرح، نگهداری این طرح باید با فرهنگ‌سازی لازم از سوی شوراها صورت گیرد.

وی افزود: با تأمین اعتبار داخلی و مشارکت مردمی، طرح هادی روستای چناسک ساماندهی و سنگ‌فرش آن اجرایی شد.

بخشدار بخش مرکزی شهرستان آبیک نیز به خبرنگار فارس در این شهرستان گفت: روستای چناسک 300 خانوار دارد که هشت شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

مرتضی طاهرخانی افزود: از نظر موقعیت جغرافیایی روستای چناسک در دامنه کوه قرار گرفته و دارای آب و هوایی دلپذیر و منطقه‌ای سرسبز و چشم‌نواز است.

وی ادامه داد: با توجه به پرداخت تسهیلات مسکن از سوی دولت، بیشتر مردم روستا اقدام به بازسازی و بهسازی واحدهای ساختمانی خود کرده‌اند.

بنابراین گزارش، گویش مردم روستای چناسک به فارسی است و بافت جمعیتی روستا خویشاوندی و فامیلی است.

اهالی روستای چناسک به طور کامل فارسی صحبت می‌کنند و دارای لهجه خاص خود روستا که شباهت زیادی با لهجه شمالی دارد، تکلم می‌کنند که بخشدار بخش مرکزی شهرستان آبیک تصریح کرد: زبان مردم این روستا به زبان تاتی و گیلکی شباهت زیادی دارد و شغل عمده مردم این روستا کشاورزی، دامپروری و مرغداری است.

در روستا مردم با یکدیگر نسبت فامیلی دور و نزدیک دارند یعنی با برگشت چند نسل به عقب‌تر این نسبت فامیلی بسیار نزدیک‌تر می‌شود.

از جمله اقداماتی که در زمان خدمت‌رسانی دهیار روستای چناسک صورت گرفته می‌توان به سیستم جمع آوری زباله‌ها، تاسیس نانوایی، ساماندهی سیستم لوله‌کشی و آب‌رسانی و نظارت بر ساخت و سازهای روستا  و بهسازی معابر که البته با کمک و تلاش اهالی روستا این خدمات شکل گرفته، اشاره داشت.

شبستان الحاقی به امامزاده شکرناب چلیپایی است

روستای شکرناب که در دل کوه و در جوار روستای چناسک قرار گرفته، دهکده‌ای کهنسال و قدیمی است که قدیمی‌ترین بنای آن امامزاده علی است که در دانشنامه تاریخ معماری ایران شهر به آن اشاره شده است.

بنای بقعه امامزاده علی روستای شکرناب، هشت ضلعی و طول تقریبی هر ضلع 7.80 متر است و جزرها و طاق نماهای خارجی امامزاده علی، با قوس‌هایی قاب‌سازی شده‌اند که چشم هر انسانی را به خود جلب می‌کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبیک گفت: امامزاده روستای شکرناب شاخص‌ترین بنایی است که بین دو روستای چناسک و شکرناب قرار دارد که از نوادگان زید بن علی (ع) است.

عباس میرزایی افزود: داخل حرم به شکل هشت ضلعی است و روی هر ضلع آن طاق نمایی دیده می‌شود؛ این در حالی است که گنبد رک ترک‌دار آجری بر روی مرقد امامزاده قرار گرفته و شبستان الحاقی به بقعه امامزاده علی، چلیپایی است.

بر اساس این گزارش، ورودی حرم در شمال بقعه قرار دارد و شبستان الحاقی به بقعه دارای محور چلیپایی است و طول این محور در سمت شرقی ـ غربی بلندتر است و ورودی بنا نیز در آغاز همین محور قرار دارد.

تزئینات بنا منحصر به آجرکاری مختصر بدنه خارجی حرم و کاشی‌کاری سر در ورودی است.

جالب است بدانید؛ در کتیبه بالای در ورودی، سال ساخت بنای اصلی حرم (884 ه - ق) و نام سازنده آن «درویش نورالدین» به چشم می‌خورد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبیک خاطر نشان کرد: طی سال‌های اخیر برای بازسازی، جان‌بخشی و مرمت و حفظ معماری بنای امامزاده علی روستای شکرناب از سوی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعتبارات خوبی اختصاص داده شده است.

میرزایی اضافه کرد: تپه‌های شکرناب یکی دیگر از جاذبه‌‌های گردشگری این روستاست و مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است که در سال 80 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

و اما روستای زرجه‌بستان که در جوار دو روستای شکرناب و چناسک و در دامنه‌های جنوبی رشته کوه البرز قرار گرفته است.

واقع شدن میان کوه‌ها و برخورداری مناسب از بارش‌های سالانه، آب و هوایی مطبوع را به زرجه بستان هدیه داده است، به طوری که در تابستان‌های خنک آن مردم کمتر از کولر استفاده می‌کنند.

پوشش گیاهی این منطقه بسیار غنی است و گیاهان دارویی کمیاب و باارزشی در آن می‌روید که از آن جمله می‌توان به گزنه، زنجبیل، چای کوهی، آویشن و بابونه اشاره کرد.

وجود قلعه‌های قدیمی قلاءکمر و قوطی‌قلاء

زرجه بستان همچنین دارای باغات سرسبز انگور، گردو، بادام و میوه‌های مختلف است و هنگام برداشت، محصول قابل توجهی نصیب کشاورزان می‌شود.

به گفته اهالی این روستا هرچند در سال‌های اخیر به دلیل شکار غیرمجاز و تخریب محیط‌زیست از جمعیت جانوری این ناحیه کاسته شده، ولی هنوز هم می‌توان حیواناتی مانند شغال، روباه، گرگ، گراز، آهو و خارپشت را در آن مشاهده کرد.

لازم به ذکر است زرجه در زبان محلی به معنای کبک است و در گذشته به خاطر وجود تعداد زیاد کبک و قرقاول، نام زرجه بستان را بر این منطقه گذاشته‌اند.

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری زرجه بستان، آثار باستانی و بناهای تاریخی متعدد در اطراف آن است؛ برخی از این بناها قدمتی چندهزار ساله دارد.

وجود بقایای قلعه‌های قدیمی قلاء‌کمر و قوطی‌قلاء هم بیانگر آن است که این ناحیه در گذشته از ارزش نظامی برخوردار بوده و از همین قلعه‌ها امنیت نواحی اطراف تامین می‌شده است.

غیر از گورستانی قدیمی که در نزدیکی امامزاده سیدپاک قرار دارد و دارای سنگ نوشته‌های کهن و نقاشی شده است، در قسمت شمال غربی روستا هم بقایای قبرستانی متعلق به زرتشتیان کشف شده که حکایت از وجود ادیان مختلف در این منطقه می‌کند.

چندی پیش نیز به صورت اتفاقی، در نزدیکی چشمه لاله‌باغ آثار مربوط به حمامی مربوط به دوره سلجوقیان کشف شد. اما شاید بتوان مهم‌ترین اثر باستانی کشف شده را در روستای چناسک در همسایگی زرجه بستان جستجو کرد، مجسمه مردی خنجر به دست که تماما از سنگ تراشیده شده و به گفته محققان قدمتی 3 هزار و 800 ساله دارد.

با توجه به کوهستانی بودن و قرار داشتن بین قزوین، الموت و طالقان، این منطقه جذابیت‌های زیادی برای کوهنوردان و طبیعت‌گردان دارد که قطعا در صورت معرفی و سرمایه‌گذاری مناسب، البته به شرط این‌که به چهره محیط‌زیست منطقه خدشه وارد نشود، می‌توان از ظرفیت‌های اکوتوریسم منحصر به‌فرد آن به خوبی استفاده کرد.

یکی از نکاتی که توجه گردشگران و مسافران نوروزی را در سفر به زرجه‌بستان جلب خواهد کرد، پایبندی مردم روستا به سنت‌ها و آیین‌های ملی و مذهبی است. به ویژه در عید نوروز مراسم قاشق‌زنی، جوراب‌اندازی، نوروز خوانی و نمایش چوب‌بازی همراه نوای سرنا و دهل، نشان از روح زندگی و طراوت در پیکره روستا دارد.

مسافران نوروزی رسیدن به زرجه بستان سخت نیست؛ در اتوبان تهران - قزوین، 25 کیلومتر قبل از قزوین، در سمت راست، جاده‌ای فرعی با تابلویی که ما را به سمت روستا راهنمایی می‌کند، دیده می‌شود؛ پس از 14 کیلومتر رانندگی به زرجه بستان می‌رسید.

پس از همین حالا کوله‌بار سفر را ببندید و مطمئن باشید سفر خاطره‌انگیزی به این سه روستای شهرستان آبیک در پیش خواهید داشت.

==============

گزارش از: هاجر عبداللهی

==============

انتهای پیام/77006/خ40/پو3002
برچسب ها:
آخرین اخبار