امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۰:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72530
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، آذربایجان، سرزمین عجایب و خرده‌فرهنگ‌های خاص است. اقلیمی است که سلایق مردمانش عادات ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، آذربایجان، سرزمین عجایب و خرده‌فرهنگ‌های خاص است. اقلیمی است که سلایق مردمانش عادات و رفتارهای آنها را شکل می‌دهد. همان طور که رفتارها و مهمانداری‌هایشان، نغمه‌ها و هنر سازهایشان، دیانت و معنویت شان و در نهایت شجاعت و مردانگی‌شان. حتی عادات غذایی آنها هم زبانزد خاص و عام است. خوردنی‌هایی که بیشتر در جغرافیای آذربایجان می‌توان آنها را پیدا کرد و نه در جای دیگر.

برخی از این غذاها و اقلام خوردنی به نام شهرستان های مختلف این استان شهره شده‌اند. تا آنجا که آن نوع غذایی و شهرستان خاستگاه آن معرف متقابل همدیگر شده‌اند. به عنوان مثال شهر زنوز با سیب مخصوص و معطر و خوش رنگش شهره شده است. در عین حال این نوع سیب هم بیشتر به نام سیب زنوز معروف است تا نام علمی و عمومی سیب قرمز! در این گزارش به تعدادی از این خوردنی‌ها می‌پردازیم:کوفته تبریزی

اگر بخواهید غذاها و یا خوراکی‌های کل ایران را لیست کنید شک نکنید که « کوفته تبریزی» در زمره  پنج نوع خوردنی اول ایران قرار می‌گیرد. کوفته تبریزی به لحاظ طعم آن و نیز شیوه پخت و شکل آن به یکی از دلچسب‌ترین و شاید پر بحث‌ترین خوردنی‌های ایران و آذربایجان مبدل شده است. کوفته اکنون به برند غذاهای آذربایجان شهره گشته است.
قرابیه تبریز

اگر به تبریز بروید و از شیرینی مخصوص آن یعنی «قرابیه» نخرید سفر شما یکی چیزی کم دارد. این شیرینی گرانقیمت، به معیاری برای میزان تشریفات و مهمان دوستی آذربایجانی‌ها مبدل شده است. به این معنی که اگر در یک جشن و مراسم دید و بازدید به شما تعارف کردند مطمئن باشید که برای صاحب خانه خیلی عزیز بوده‌اید!

در مورد خوردنی‌های معروف تبریز می‌توان ریس و نوقا و پشمک را هم در این گروه دسته‌بندی کرد. اما هرگز به گرد کوفته و قرابیه نمی‌رسند.

نان اسکو

خوردنی‌های استان آذربایجان تنها به خوردنی‌های تبریز محدود نمی‌شود. هر یک از شهرستان‌های این استان هم برای خود در این باره اسم و رسمی به هم زده اند. اسکو هم از جمله این شهرستان‌هاست که به لحاظ « نان» مخصوص و خوش عطر و بویش معروفیت دارد. گندم استحصال شده از مزارع این شهرستان و نحوه پخت آن سبب شده تا نان حاصل از آن نیز از ویژگی منحصر بفردی برخوردار شود.

نان اهری

اهری نوعی نان روغنی کوچکی است که از حضور قدرتمندانه‌اش در مرکز استان چند ده سالی نمی گذرد. حتی اگر قدمت آن در شهر منتسب به آن طولانی  هم باشد تا این اندازه در سفره‌های غذایی مردم آذربایجان جا باز نکرده بود. اما حالا طعم ترد و ماندگارش سبب شده تا این نوع خوراکی سبک و در عین حال مقوی به پای ثابت تمام سفره های افطار و مراسم احسان و نذورات آذربایجانی‌ها و حتی آذربایجانی‌های مقیم سایر شهرها تبدیل شود. همانطور که از نام آن برمی آید خاستگاه این نوع نان را باید به شهرستان اهر نسبت داد. اما حالا تبریزی ها هم از نظر تولید و مصرف این نوع خوراکی محبوب بچه‌‌ها و بزرگ‌ترها از خود اهر هم پیشی گرفته‌اند.

سیب زنوز

در کنار خشکبار، «سیب»، محصول غالب باغات آذربایجان است. این همه گیری در کاشت و برداشت سیب به حدی رسیده که مردم آذربایجان تنها به کاشت، خرید و مصرف یک یا دو نوع سیب اکتفا نمی‌کنند. برای آذربایجانی‌ها هر سیب طعم و مزه خاص خود را دارد. از سیب سفید و قرمز مراغه گرفته تا سیب زنوز! و البته این آخری از شهرت و طعم خاص و بیشتری برخوردار است.

زنوز شهر کوچکی است در شهرستان مرند. اما سیب‌های کوچک و آبدار و در عین حال خوش آب و رنگ آن چیزی نیست که بتوان این شهر کوچک را فراموش کرد!
کباب بناب

در میان همه خوراکی‌ها و غذاهای آذربایجان از کنار این یکی هرگز نمی‌توان به سادگی گذشت. بوی و عطر چنین کبابی تا سر کوچه و خیابان هم می‌رسد. بناب یکی از شهرستان‌های بزرگ و معروف آذربایجان است که به لحاظ همین غذای خاص بر شهرت آن افزوده شده است. نه تنها در تبریز که در اغلب شهرهای بزرگ ایران می‌توان بر سر در بسیاری از رستوران‌ها و غذاخوری‌های تابلو معروف «کباب بناب» را مشاهده کرد.

در مورد اصالت این غذا در شهرهای مختلف نمی‌توان در اینجا بحث کرد اما این نوع کباب با کباب معمولی و متداول چه از نظر اندازه و چه از نظر طعم و مزه، ترکیبات و نحوه پخت فرق‌های اساسی دارد که باعث شده تا کباب بناب متمایز از بقیه کباب‌ها باشد.
کباب فقط بناب و بناب هم به خاطر کباب!

باسلوق مراغه

این شیرینی طبیعی آنقدر به شهرت رسیده که وارد فرهنگ ضرب المثل‌ها و تکه کلام‌های مردم آذربایجان هم شده است. تا آنجا که در توصیف کنایه آمیز یک موضوع و درخواست غیر منتظره و پر توقع یک نفر، از اصطلاح «مراغه باسلوقی» استفاده می‌کنند. شیرینی خوش طعمی که بیشتر در مهمانی‌ها و ایام عید جایگاه ویژه‌ای را در آجیل فروشی‌های تبریز پیدا می‌کند و بر صدر می‌نشیند.

گردوی آذرشهر

درختان بلند و سر به فلک کشیده شهرستان آذرشهر یکی از خوشمزه‌ترین و گران ترین محصول باغی ایرانیان را عرضه می کنند. گردو! محصولی که هم در جیب پیرزنان و پیرمردان مهربان آذربایجان یافت می‌شود و هم بر سر سفره هفت سین و بساط آجیل شب یلدا! در همه ی شهرها و روستاهای آذربایجان تقریبا گردو استحصال می‌شود اما طعم و مزه گردوی آذرشهر چیز دیگری است. هم رنگ و طعم خاصی دارد و هم از شکنندگی آسان و اندازه درشت‌تری برخوردار است. مرغوب‌ترین و گران‌ترین گردوی آذربایجان به نام «آذرشهر» رقم خورده است. شک نکنید که می‌توان گردوی این شهرستان را همردیف گردوی همدان و تویسرکان به رقابت تنگاتنگ کشید................................................

نگارنده: محمد امین خوش‌نیت

...............................................
انتهای پیام/60002/خ40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها