امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۹:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72534
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری حدود 97 امامزاده و بقاع متبرکه شناسایی شده که از نظر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری حدود 97 امامزاده و بقاع متبرکه شناسایی شده که از نظر ساختمان‌سازی و محیط پیرامون بی‌نظیر و تماشایی هستند.

امامزادگان با برخورداری از فضایی معنوی و آغشته شدن به نوای روح بخش فاطمی این روزها به محل تسکین قلب‌های خسته از شلوغی شهر و دل مشغله‌های روزمره تبدیل شده‌اند که مشتاقانه اهل بیت عصمت و طهارت را به سمت خود می‌کشانند.

اکثر بقاع متبرکه و آستان امامزادگان این استان در دل طبیعت سرسبز و درختان کهن سال سر به فلک کشیده قرار دارند و به گل‌های بهاری مزین شده و در کنار سایر جاذبه‌های گردشگری این استان با استقبال چشمگیر مسافران به ویژه در فصل بهار روبه‌رو می‌شوند.

از ابتدای تعطیلات نوروز تا به حال بیش از 1.5 میلیون نفر به زیارت امامزادگان این استان مشرف شده‌ و ساعاتی را در طبیعت پر شکوفه پیرامون امامزادگان استراحت کرده‌اند.

در این گزارش سعی شده برخی از پر مخاطب‌ترین امامزادگان این استان که بیشترین آمار بازدیدکننده را به خود اختصاص داده‌اند معرفی شود که به شرح ذیل است:

امامزاده حمزه‌بن علی شهرستان بروجن در صدر بازدید گردشگران

امامزاده حمزه‌علی به فاصله سه کیلومتری شهر بلداجی از توابع شهرستان بروجن و 65 کیلومتری شهرکرد قرار دارد. این بنا با پلان مربع و گنبد دوپوش آجری متعلق به دوره صفویه است که بر این اساس قدیمی‌ترین ساختمان امامزاده در استان محسوب می‌شود.

با توجه به اینکه فصل مراجعه زائران از اوایل اردبیهشت تا پایان شهریور است این مکان در میان بقاع متبرکه استان بیشترین زائر را دارد و در ایام نوروز به مامن امنی برای مسافران تبدیل می‌شود.

بیشتر زائران این امامزاده با برپایی چادر صحرایی برای یک یا چند شب در این محل اقامت می‌کنند زیرا بی‌اغراق زیبایی طبیعت اطراف این امامزاده قابل چشم پوشی و فراموشی نیست.

بازارچه نسبتا بزرگی که مدت شش ماه سال در این مکان برپاست رونقی به کسب و کار مردم محلی داده است به علاوه نمایش‌های مذهبی مانند تعزیه، نمایش پهلوانی در دامنه پایین امامزاده زائرین را سرگرم می‌کند.

یکی از رسوم دیرینه در این منطقه این است که برخی اهالی روستاها و شهرهای هم جوار هر ساله در لحظه تحویل سال نو به زیارت این امامزاده می‌آیند و بعد از زیارت به دیدار بزرگترهای فامیل می‌روند، خوشبختانه این فرهنگ ارزشمند تاکنون حفظ شده و تداوم یافته است.

امامزاده بابا پیراحمد یکی از اماکن گردشگری پر مخاطب

این امامزاده در نزدیکی پل زمان خان که یکی از اماکن گردشگری استان محسوب می‌شود قرار دارد و در انبوه درختان سر به فلک کشیده محصور شده است.

ساختمان امامزاده در دوره قاجاریه احداث و سطوح داخلی آن دارای نقاشی‌های مذهبی است که بخش عمده آن از بین رفته است.

گفتنی است در این میان تنها تعدادی قاب نقاشی شامل صحنه‌های مذهبی از جمله حضرت ابوالفضل(ع) سوار بر اسب و بیرق در دست و تعدادی کتیبه قرآنی به جا مانده است.

ساختمان این امامزاده با آجر ساخته شده و دارای گنبد دوپوش به سبک گنبدهای "رک" است که منظره‌ای تماشایی جلوی چشم زائران خلق کرده است.

طبیعت زیبا و آب و هوای خنک اطراف امامزاده یکی دیگر از عوامل شلوغی این مکان در بیشتر ایام سال به ویژه فصل بهار است.

امامزادگان حلیمه و حکیمه (دو خاتون) نماد معماری اصیل ایرانی

این بقعه در ضلع جنوبی شهرکرد و در هسته مرکزی اولیه شهر بر روی قبور امامزادگان دو خاتون قرار گرفته است.

از دوره اتابکان در قرن هفتم هجری قمری ساختمانی بر روی قبور امامزادگان احداث شده که در دوره مشروطیت به دستور امام جمعه وقت تخریب و ساختمان فعلی جایگزین آن شده است.

این مکان شامل پیش ایوان ستون‌دار سنگی، سر در، هشتی و ساختمان اصلی است و سر در آن با کاشی‌های هفت رنگ قاجاریه تزیین و در بالای آن اشعاری مذهبی حک شده است.

بر بدنه هشتی دو کتیبه با اشعاری در مدح و معرفی امامزادگان نصب شده است و بقعه اصلی دارای ایوان سنگی است.

این ساختمان دارای پلان چند ضلعی و گنبد آجری است و فضای حیاط آن با داشتن حوض بزرگی در میان حیاط فضای آرامش‌بخشی به محیط بخشیده است.

قابل ذکر است که امامزادگان دو معصوم به دلیل ارزش بالایی که میان مردم شهرکرد دارند به محلی برای اجرایی مراسمات مذهبی و عرض ارادت مبدل شده‌اند و لحظه‌ای خالی از زائر دیده نمی‌شود.

امامزاده سید بهاءالدین یادگار به جا مانده از عصر صفویه

امامزاده سید بهاءالدین در دره‌ای به فاصله سه کیلومتری از روستای شیخ شبان واقع و یکی از زیباترین اماکن گردشگری و مذهبی استان است.

این بنا که به بنای چهارگوش‌دار معروف است دارای معماری بی‌نظیری است و نمای آن از خارج چهارگوش و از داخل چند ضلعی به نظر می‌رسد.

مصالح به کار رفته در بنا خشت و آجر و گنبد آن دو پوش آجری است و البته عوامل و عناصر معماری ایرانی و اسلامی تزیینات داخلی بنا را تشکیل می‌دهد.

بنای امامزاده دارای الحاقاتی از جمله ایوان مسجد بوده که به مرور زمان تخریب و به شیوه معماری جدید احداث شده است و جعبه منبت کاری شده امامزاده که دارای کتیبه و تاریخ است بیانگر اهمیت تاریخی این امامزاده در عصر صفویه است.

امامزاده محمد اکبر معروف به دستگرد امامزاده

هر چند در بسیاری از شهرها و روستاهای استان امامزاده‌ای مدفون است اما نام محل با امامزاده در هم نیامیخته است ولی به دلیل اعتقادات مردم قدمت و جایگاه امامزاده محمد اکبر که در روستای دستگرد مدفون است این روستا به دستگرد امامزاده شهرت یافته است.

ساختمان اولیه امامزاده که به دوران ایلخانی تعلق داشت حدود سه دهه قبل تخریب و به جای آن ساختمانی جدید به سبک معماری مذهبی تاسیس شد.

فضای وسیع اطراف امامزاده را درختان کهن سال نارون پوشانده شده که با محوطه سازی‌های انجام شده جایگاه مناسبی برای گردشگران مذهبی استان است.
===============
گزارش از: مریم پوراعتمادی
===============
انتهای پیام/68006/ی40/چ3000
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها