امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۳:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72555
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، شرایط آب و هوایی طارم سفلی متأثر از بادهای شمالی است و به همین دلیل پوشش گیاهی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، شرایط آب و هوایی طارم سفلی متأثر از بادهای شمالی است و به همین دلیل پوشش گیاهی متنوعی در این منطقه وجود دارد.

طارم سفلی دارای 100 روستا است و انواع محصولات گرمسیری و سردسیری در روستاهای این بخش سبب رونق اقتصادی کشاورزان منطقه شده است.

قلعه حصاردار سمیران

این قلعه مرکز حکومت آل‌جستان و کنگریان و به نوشته حمدالله مستوفی جزء قلاع متصرفی اسماعیلیه بوده است.

قلعه سمیران در منطقه طارم بالای کوهی قرار دارد و تنها از سمت شمال می‌توان به آن راه یافت.

رودخانه قزل‌اوزن از جنوب این کوه عبور کرد و در آن سوی رود، ارتفاعات بلند سنگی دیواره مانندی قرار گرفته به همین دلیلی بیشتر استحکامات این قلعه در سمت شمالی آن ساخته شده است.

به روایت ناصر خسرو قلعه سمیران دارای سه حصار است که هم اکنون دو حصار آن شناسایی شده و سالم‌ترین قسمت قلعه دیواره شمالی آن است که چند برج مدور و باروهای کاملا سالم دارد.

قسمت غربی قلعه از نظر سبک ساختمانی با بخش شمال شرقی متفاوت است یعنی در این بخش فقط بارو به چشم می‌خورد و برج‌های مدور دیده نمی‌شود و با توجه به عدم نفوذپذیری آن می‌توان نتیجه گرفت که داخل آن مسکونی بوده است چرا که در داخل قلعه آقار واحدهای مسکونی قابل مشاهده است، اما امکان تهیه نقشه آن وجود ندارد.

قلعه سمیران مانند سایر دژها و بناها بر سبک شهرسازی گذشته برای پناه بردن و مقاومت در برابر حملات مختلف ساخته شده بود.

برج‌های دوره ساسانی

در مجاورت قلعه سمیران برج‌های بزرگ و کوچک سمیران واقع شده‌اند و در حوضه آبگیر سد سفیدرود بر بالای تپه‌ای مرتفع قرار گرفته‌اند.

با توجه به خصوصیات و اسلوب معماری و تزئینی موجود، برج‌های سمیران متعلق به دوره ساسانی بوده است که تزئینات داخلی و دیواره‌های خارجی بنا لطافت خاصی به چشم‌انداز ساختمان بخشیده است.

در مورد برج بزرگ یا قلعه ساسان احتمال داده می‌شود گنبد به صورت دوپوش و هرمی جزء نخستین بناهای شکل گرفته به این شیوه باشد.

نکته قابل ذکر در باب برج‌های دوگانه طارم شیوه معماری ساسانی است که از طرز پینودی و دیوارسازی استوارشان قابل مشاهده است.

از مناطق دیدنی طارم می‌توان به قلعه فردوس اشاره کرد که در ارتفاعات سمنگاه و جنوب شرق روستای سفیدآب واقع شده و بنابر متون و اسناد تاریخی دارای جایگاه ویژه‌ای در منطقه به ویژه هنگام نفوذ فرقه اسماعیلیه بوده است.

در بسیاری از اسناد تاریخی و متون مورخانی مانند حمدالله مستوفی و تجارب‌الامم علی ابن مسکویه رازی به اهمیت قلعه فردوس در سرزمین دیلمان اشاره شده است.

بد نیست که به برگزاری دو جشن انار و زیتون در منطقه طارم سفلی اشاره‌ای داشته باشیم.

در کتاب راهنمای گردشگری استان قزوین آمده است که استان قزوین پس از استان گیلان دومین تولید کننده زیتون در سطح وسیع است بنابر این جشن زیتون در هنگام برداشت این محصول در این منطقه رواج دارد و معمولا کشاورزان از اوایل مهر ماه شروع به چیدن آن کرده و به دلیل فراوانی آن تا اواخر این ماه به طول می‌انجامد.

در خصوص جشن انار نیز باید گفت که فراوانی درختان انار در نقاط مختلف این منطقه به ویژه در سنگان مردم را بر آن داشته تا جشنی باشکوه در زمان برداشت این محصول داشته باشند.

در اواخر مهر ماه هر سال مردم دسته‌جمعی به باغ‌های انار رفته و پس از شکرگذاری با نواختن دهل و سرنا شروع به چیدن انار می‌کنند تا قبل از آن کسی حق چیدن انار را ندارد.

امامزاده قاسم (ع)، منطقه تاریخی سمیران، باغ‌های درهم تنیده زیتون به ویژه در دربند کلج، چشمه‌های آب معدنی فراوان، غار و آبشار ماهین، قلعه‌های فردوس، اوغلان قزقلعه و نارین قلعه، چنارها و سروهای کهن و جنگل شامه دشت از دیگر جاذبه‌های تاریخی و طبیعی منطقه طارم سفلی استان قزوین است که مسافران نوروزی می‌توانند گشتی در این منطقه قزوین داشته باشند و از فضای سرسبز و هوای لطیف و دلپذیر آن لذت ببرند.

احمد بدر حصاری از روستائیان این منطقه است که به خبرنگار فارس در قزوین اظهار داشت: پاکی هوای منطقه طارم بیش از هر جاذبه دیگری ارزش دارد و ضمن دعوت هم‌وطنان به این منطقه، درخواست دارم که مسافران نیز محیط این منطقه را پاکیزه حفظ کنند.

سعید درستکار که از قمصر کاشان به این قزوین سفر کرده به خبرنگار فارس عنوان کرد: برای نخستین بار است که به قزوین سفر می‌کنم و اگر این منطقه را بهشت گمشده بنامیم، بیهوده نگفته‌ایم.

وی ادامه داد: در راه شمال بودیم که به دلیل ترافیک در قزوین توقف کردیم و این توقف اجباری آغازی بود برای تغییر مقصد سفر نوروزی ما از شمال به قزوین که بسیار هم از این سفر لذت می‌بریم.

بی‌تردید شناساندن درست جاذبه‌های گردشگری در استان قزوین می‌تواند به حضور بیشتر مسافران در این استان کمک کند.

طبق آمار تا هشتم فروردین ماه جاری بیش از 3 میلیون و 700 هزار خودرو از قزوین عبور کرده است ولی بیشتر سرنشینان این خودروها در قزوین اقامت نداشته‌اند که قابل تأمل است.

انتهای پیام/77006/خ40/پو3002
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها