امروز : چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 18
۱۳:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72620
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در آذرماه 1392 پای سخنان هادیه روحانی مؤید (لواسانی) مدیر مدرسه علمیه ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در آذرماه 1392 پای سخنان هادیه روحانی مؤید (لواسانی) مدیر مدرسه علمیه حضرت زینب(س) نشستیم، وی که در دهه 70 زندگی خویش به سر می‌برد، چنان با حرارت سخن می‌گوید که نشان می‌دهد دلش جوان است و دغدغه دینی او هم‌چنان مانند دوران قبل از انقلابش با نشاط و پر انگیزه است، حاجیه خانم لواسانی از سال‌هایی سخن به میان می‌آورد که با اختیار خودش حجاب را انتخاب می‌کند و به جای تحصیل در رشته پزشکی،‌ تحصیل در علوم دینی را ترجیح می‌دهد، مشروح این گفت‌وگو از اینجا قابل مطالعه است.

در ادامه گزیده‌ای از این گفت‌وگو را مرور می‌کنیم:
 


 

*مهریه مسن‌ترین استاد حوزه علمیه خواهران

-مهریه من 12 هزار تومان بود، مراسم ازدواج ما خیلی ساده برگزار شد و در سال 1339 ازدواج کردم، یادم می‌آید که در مراسم عقد من یک سری از خانم‌ها شروع به دست زدن کردن که من خیلی ناراحت شدم و می‌گفتم فقط صلوات بفرستید!

*شاگردی شاگرد بانو امین را کردم

-قبل از اینکه در سال 38 دیپلم بگیرم، تابستان‌ها در حوزه درس می‌خواندم، مادر حاج آقا حسینی(همان روحانی که در تلویزیون اخلاق در خانواده درس می‌داد)، یکی از اساتیدم بود و نزد ایشان به صورت خصوصی دروس حوزه را فرا می‌گرفتم، همچنین یکی از شاگردان مرحومه مجتهده بانو امین-در اصفهان بودند- بودم که وی یکسری مسائل را به من یاد داد و خانم الهی هم از اساتید من بود، البته خانم روستا که چند سال پیش به رحمت ایزدی پیوستند، نخستین استاد من بود که ایشان خیلی در زندگی من نقش داشتند، بیشتر درس‌های حوزوی از جمله تفسیر قرآن و احکام را نزد ایشان فرا گرفتم، خانم حسینی از عالمه‌های بزرگ تهران که استاد اینجانب بوده و مقدمات و باقی دروس حوزه را نزد ایشان آموختم و خانم الهی هم که شاگرد بانو امین بودند.

*نظر شهید مطهری راجع به حجاب برتر

-قبل از انقلاب در مسجد الجواد چندین سال درس‌های ادبیات عرب و احکام می‌دادم، آن زمان شهید مطهری امام جماعت مسجد بودند، خدا رحمت کند شهید مطهری را! یک وقت‌هایی به طور تصادفی ایشان را می‌دیدیم، یکی از خاطراتی که از ایشان دارم در مورد مسأله حجاب بود، ایشان کتابی راجع به حجاب دارند، من از شهید مطهری سؤال کردم که بعضی از مراجع صورت و دست‌ها را جزو حجاب حساب می‌کنند، ایشان هم در جواب گفتند: این مسأله فقهی است و هر کس مقلد هر مرجعی است باید در زمینه حجاب به مرجع خودش مراجعه کند، آن موقع حجاب‌ها خیلی زیادتر بود ولی اکنون دیگر عادی شده است، در زمان پهلوی دوم برای ما حفظ حجاب خیلی سخت بود.

*نسبت فامیلی شهید مطهری با دکتر شریعتی

-در مسجد الجواد بود که با شهید مطهری و بعد از آن با طرز تفکرات این استاد شهید آشنا شدم، در یکی از روزها پای درس آقای شریعتی رفتم و از در دفترچه کوچکی که همراهم بود، چند ایراد به سخنان دکتر داشتم که یادداشت کردم و دیدم که جدا از حرف علمای صحبت می‌کند، دکتر شریعتی نسبت فامیلی با شهید مطهری داشتند، شوهرخواهر شریعتی برادرخانم شهید مطهری است.

*زمانی که حوزه مدرک نمی‌داد جمعیت طلاب بیشتر بود!

-ما جزو نخستین حوزه‌های علمیه خواهران در شهر تهران بودیم که زیر پوشش حوزه علمیه قم قرار گرفتیم و به خواهران طلبه مدرک رسمی دادیم، متأسفانه اکنون جامعه مدرک‌گرا شده است، البته تا حدودی باید باشد، اما آن زمانی که مدرک نبود خانم‌ها بیشتر در حوزه حضور پیدا می‌کردند.

*در زمان طاغوت شاگرد برتر و محجبه مدرسه بودم

-من متولد محله سرچشمه بهارستان بودم و دوران ابتدایی و دبیرستان را در آنجا سپری کردم، وقتی دبیر مرد سر کلاس می‌آمد، صورتم را می‌چرخاندم و روسری‌ام را جلوتر می‌کشیدم و چون از لحاظ درسی جزو شاگردهای برتر مدرسه بودم، با احترام با من برخورد می‌کردند.
 
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار