امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۰۰:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72624
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 40
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- علی الله سلیمی: انتخاب شعار«اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» در پیام نوروزی مقام معظم رهبری، ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- علی الله سلیمی: انتخاب شعار«اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» در پیام نوروزی مقام معظم رهبری، نشانگر دغدغه های ایشان در حوزه فرهنگ است که برخی اقدامات فرهنگی مغایر با ارزش های انقلاب اسلامی که در ماه های اخیر روی داده اهمیت آن را دوچندان می کند.

این روزها حال و روز فرهنگ در جامعه چندان رضایت بخش نیست و این را می توان از کلام دلسوزان انقلاب اسلامی و در رأس آنها مقام معظم رهبری حس کرد. در اغلب بیانات ایشان روی مسئله فرهنگ در جامعه تاکید ویژه ای می شود که این موضوع مسئولیت مدیران فرهنگی کشور و همچنین مردم همیشه در صحنه کشورمان را دوچندان می کند. تعبیر ایشان از مسئله تهاجم فرهنگی با عنوان «قتل عام فرهنگی» نیز در این راستا قابل تامل است. بنابر این، مبارزه همه جانبه در حوزه فرهنگ، جزو اولویت های اصلی نهادهای مربوطه است که گاه کوتاهی هایی در این بخش صورت می گیرد که هر بار با گوشزد به موقع مقام معظم رهبری، این مسئله به مدیران فرهنگی جامعه یادآوری می شود تا در جهت برطرف کردن خلاءهای موجود در این زمینه گام های لازم برداشته شود.

اهمیت این مسئله آن جا آشکارتر می شود که آن بخش از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از کارگران و معلمان را به یاد بیاوردیم که فرمودند: « مبارزه براى استقلال فرهنگى، از همه‌ انواع استقلال ها سخت‌تر است. من یک وقت گفتم دشمنان«شبیخون فرهنگى» مى‌زنند. این ادّعا راست است و خدا مى‌داند که راست است. بعضى نمى‌فهمند؛ یعنى صحنه را نمى‌بینند. کسى که صحنه را مى‌بیند، ملتفت است که دشمن چه‌کار مى‌کند و مى‌فهمد که شبیخون است، و چه شبیخونى هم هست!»

با این حال، سلسله وقایع ناخوشایندی که در ماه های اخیر در حوزه فرهنگ روی داد، باز هم باعث نگرانی های سکاندار کشتی انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگ شد که متعاقب آن، رهنمودهای لازم را برای مسئولان و مدیران فرهنگی کشور بیان فرمودند. طبعاً در ادامه همین دغدغه های رهبری در حوزه فرهنگ بود که امسال مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود، روی مسئله فرهنگ در کنار موضوع اقتصاد که از مسایل مهم و مطرح در جامعه امروز است تاکید ویژه ای داشتند. انتخاب شعار«اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» در پیام نوروزی مقام معظم رهبری، جایگاه این موضوع را بیش از پیش برای متولیان فرهنگی کشور نمایان کرد تا غفلت های صورت گرفته در این حوزه به سرعت جبران و از آسیب های جدی در این حوزه جلوگیری شود.

اگر بیانات مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگ را در سال ها و ماه های اخیر بازخوانی کنیم به کلیدواژه های مهم و اساسی همچون«شبیخون فرهنگی»، «تهاجم فرهنگی»، «جهاد فرهنگی» و «تعامل فرهنگی» و اخیراً هم به مدیریت جهادی در حوزه فرهنگ می رسیم که طبعاً مجموع این دغدغه ها همه متولیان حوزه فرهنگ را به بازاندیشی در عمکردهای پیشین فرا می خواند.

از وزارت های فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و علوم گرفته تا سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه های علمیه و نهادهایی همچون بسیج و دیگر سازمان های فرهنگی در جامعه که وحدت کاری این بخش ها می تواند به ایجاد یک پایگاه فرهنگی مطابق با معیارهای متناسب با ارزش های انقلاب اسلامی منجر شود. این مسئله از آن جا نشأت می گیرد که چندی پیش مقام معظم رهبری در بیانات خود در دیدار با اعضای شوراى عالى انقلاب فرهنگى به ایجاد یکی قرارگاه مرکزی در حوزه فرهنگ تاکید داشتند. ایشان در آن دیدار فرمودند: «باید خود اعضا و دستگاه‌هاى فرهنگى قبول کنند و باور داشته باشند که ما این جایگاه را به‌عنوان یک قرارگاه مرکزى[قرار دادیم‌]. تعبیر "قرارگاه" ممکن است به بعضى گوش ها سنگین بیاید - قرارگاه یک اصطلاح جنگى است، اصطلاح نظامى است - و بگویند آقا، قرارگاه مال مسائل نظامى است، شما در مسائل فرهنگى هم فکر نظامى را رها نمی کنید! واقع قضیّه این است که کارزار فرهنگى از کارزار نظامى اگر مهم‌تر نباشد و اگر خطرناک‌تر نباشد، کمتر نیست.» همین تاکید حکیمانه چشم انداز کار در حوزه فرهنگ را برای متولیان فرهنگی کشور به روشنی ترسیم می کند تا به این رهنمودها به عنوان چراغ راه در حوزه فرهنگ نگریسته و برنامه های این حوزه مطابق با ارزش های انقلاب اسلامی که همانا ارزش های والای انسانی است برنامه ریزی و اجرایی شود.

کلام آخر در این زمینه را هم از پیام مقام معظم رهبری به کنگره جامعه اسلامى دانشجویان در مشهد الهام می گیریم که می فرماید:« امروز هیچکس نمی تواند انکار کند که فوری ترین هدف دشمنان جمهورى اسلامى، تسخیر پایگاه هاى فرهنگى در کشور است. آنان درصددند بدین وسیله، باورهاى اسلامى و انقلابى را که اصلى‌ترین عامل ایستادگى ملت ایران در برابر نظام سلطه‌ استکبارى است، از ذهن ها و دل ها بزدایند و باورهاى سلطه‌پذیرى و فرو دستى در برابر غرب را به جاى آن بنشانند.» باشد که این بیانات روشنگر چراغ راه متولیان فرهنگی کشور در این حوزه حساس و تاثیرگذار باشد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها