امروز : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۳:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 72638
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۰۵
تعداد بازدید: 145
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی، تفریحی شهرداری اصفهان، در این برنامه گردشگران ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی، تفریحی شهرداری اصفهان، در این برنامه گردشگران با انواع صنایع دستی شهر اصفهان که قدمتی دیرینه در این شهر دارند آشنا شده و از نزدیک در جریان نحوه ساخت برخی از این آثار قرار گرفتند.

غرفه‌های مختلف این نمایشگاه، با حضور هنرمندان سرشناس و صاحب نام رشته‌های مختلف صنایع دستی، به ارائه آثار مربوط به هر رشته می‌پرداخت و بازدیدکنندگان را با وجه هنرمند پرور اصفهان آشنا می‌ساخت.

نخستین غرفه آثار مربوط به قفل‌های سنتی و طلا کوبی را تشکیل می‌داد که در آن انواع بسیار مختلفی از قفل‌های قدیمی با طرح‌های مختلفی همچون شمایل حیوانات موجود بود.

غرفه دیگر به هنر مشبک فلزی اختصاص داشت و آثاری که در آن به نمایش گذاشته می‌شد بیانگر ظرافت و دقت هنرمندانه‌ای بود که جنس سخت فلز را به اثری بی بدیل تبدیل می‌ساخت.

اما یکی از جالب توجه‌ترین بخش‌های این نمایشگاه، بخش مربوط به عکس‌های قدیمی «هولستر» از شهر اصفهان بود.

در میان این عکس‌ها که قسمت‌های مختلفی از شهر اصفهان، همچون کاخ چهلستون، کاخ هشت بهشت، خیابان چهارباغ و میدان نقش جهان را در دوران صفویه و قاجاریه در اصفهان نشان می‌داد، تصاویری از عمارت هایی که به مرور زمان و یا در یک دوره تاریخی مشخصی تخریب شده و امروز اثری از آن به جای نمانده است نیز وجود داشت.

در غرفه‌ای دیگر، هنرمند جوانی که آثار هنری‌اش را با نام «پاپیه ماشه» در معرض تماشای بازدیدکنندگان قرار داده بود، توضیحاتی را درباره نحوه ساخت و مراحل شکل گیری این هنر کهن در شهر اصفهان بیان می‌کرد.

تهیه آیینه‌ها، صندوق‌های کوچک تزیینی و قلمدان‌ها و رنگ آمیزی دقیق و کم نظیر آن‌ها با استفاده از رنگ‌های کاملاً طبیعی و غیر شیمیایی، از نکات برجسته و جالب توجه در آثار مربوط به هنر پاپیه ماشه بود.

اما اگر موفق می‌شدید تا خودتان را از لابلای جمعیت زیادی که در مقابل غرفه " سفال " تجمع کرده بودند به جلو برسانید، چرخ سفالگری کوچکی را مشاهده می‌کردید که آرام آرام می‌چرخد و قطعه‌ای از مخلوط آب و گِل، در میان انگشتان هنرمند سفالگر شکل و شمایل زیبایی به خود می‌گیرد.

غرفه سفال، یکی از شلوغ‌ترین غرفه‌های این نمایشگاه بود!

اما شاید کمتر کسی باشد که از پیشینه هنر در شهر اصفهان چیزهایی بداند و نام استاد «محمود فرشچیان» را نشنیده باشد!

استاد بی‌همتای هنر نقاشی مینیاتور در دنیا...

وجود غرفه تصاویر آثار استاد فرشچیان در این نمایشگاه کافی بود تا شما را با فضای خیال انگیز آثار بی بدیل این استاد بزرگ همراه کند و در فضای آرام غرفه، همراه با نوای دلنشین موسیقی اصیل ایرانی، به روزهای بهاری‌تان لذتی صد چندان ببخشد...

گلیم بافی و فرش، میناکاری و گره چینی هم از دیگر بخش‌های این نمایشگاه بودند.

بازدیدکنندگان با علاقه و اشتیاق در کنار دو بافنده‌ای که در غرفه فرش و گلیم مشغول به بافتن گلیم بودند می‌نشستند و درباره نحوه کار از آن‌ها سوالاتی می‌پرسیدند.

در غرفه‌های میناکاری و گره چینی هم علاقه‌مندان با نحوه کار این دو هنر دیرینه در شهر اصفهان آشنا می‌شدند.

اما برنامه هفته فرهنگی، هنری و تفریحی میدان امام علی (ع) بخش‌های دیگری هم داشت.

اجرای موسیقی زنده با ترکیبی از سازهای دف، نی و تار و نوازندگانی جوان در کنار آب نماهای بزرگ میدان، و همچنین اجرای برنامه آتش بازی و نمایش‌های خیابانی شور و حال تازه‌ای را در میان مسافران و مهمانان نوروزی ایجاد می‌کرد.

بازدیدکنندگان پس از بازدید از غرفه‌های صنایع دستی به سمت غرفه‌های فرهنگی این نمایشگاه راهنمایی می‌شدند.

در غرفه‌های فرهنگی نیز عکس‌ها و تصاویری مختلف با محتوای مذهبی و ترویج شعائر دینی وجود داشت. به علاوه اینکه کودکان هم با حضور در سرای بازی و خلاقیت و کشیدن نقاشی و ساختن کاردستی‌های مختلف، از فضای دلنشین میدان و حال و هوای مفرح آن بهره‌مند می‌شدند.

شایان ذکر است که آخرین برنامه از مجموعه برنامه‌های هفته فرهنگی، هنری و تفریحی میدان امام علی (ع)، در روز دهم فروردین ماه در این میدان تاریخی برگزار شد.
انتهای پیام/2301/ی/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها